लाङटाङदेखि लाङसिसा

पछिल्लोपल्ट अपडेट गरिएको: 19.05.14, 18:29 NST सम्मका समाचार

langtang_trek

 • लाङटाङको तल्लो भाग

  काठमाडौंबाट करिब ८ घन्टा गाडीमा गएपछि आइपुग्छ रसुवा सदरमुकाम, धुन्चे। त्यहाँबाट करिब आधा घन्टा गाडीमा झरेपछि आइपुग्ने भार्खुबाट लाङटाङको पैदलयात्रा सुरु हुन्छ।

  तस्बीरहरु: विनिता दाहाल, बीबीसी

 • लाङटाङको उकालोको गाउँ

  भार्खुबाट उकालो लाग्न थालेपछि पातला बस्ती आउँछन्। ती बस्तीमा जेठ लाग्न लागेपछि महिलाहरु गौँ, जौं जस्ता बाली भित्र्याउने काममा ब्यस्त देखिन्छन्।

 • बाटोमा पर्ने एक झोलुङ्गे पुल

  त्यो पातलो बस्ती हुँदै झरेपछि हरियाली बनको बीचमा कतै चरा त कतै खोला सुसाइरहेको सुन्न पाइन्छ। पदयात्रा निस्किएको दिन बास बस्न नपुग्दासम्म उकाली ओरालीको बाटो कहिले जंगल हुँदै कहिले बस्ती हुँदै अगाडि बढ्छ।

 • घोडातबेलाका लज तथा पसल

  हिँडाइको पहिलो दिन ठूलो स्याफ्रु हुँदै पहिरो र ब्याम्बू भन्ने ठाउँ हुँदै लामा होटेल पार गरेर रात बस्नको लागि घोडातबेला भन्ने ठाउँ पुगिन्छ। यात्राभरी लाङटाङ हिमाल हेर्न निस्किएका पदयात्रीले लाङटाङ खोलालाई कहिले आफ्नो दायाँ कहिले बायाँ बनाउँदै यात्रा अगाडि बढाउँछन्।

 • खहरेमा बनाइएको स्मारक

  लाङटाङ पदयात्रा सुरु गरेदेखि नै बौद्धधर्मालम्बीहरुले आफ्नो आफन्तको नाममा बनाएका स्थानीय कला र संस्कृती झल्काउने यस्ता स-साना परंपरागत स्मारकहरु भेटिन्छन्।

 • लाङटाङमा एक सूर्यमुखी फूल

  घोडातबेलाबाट लाङटाङको बाटो छोट्याउँदै ठूला ठूला पहाडमात्रै होइन बाटोमा यसरी सुर्यमुखि फुलेको देख्न पाइन्छ। यो मौसममा लाङटाङ जानुको आकर्षण यतिबेला मनै लोभ्याउने फूलहरु बाटोभरि देख्न पाइन्छ।

 • लाङटाङमा भेटिएकी एक बाल श्रमिक

  साना होटलहरु भएको ब्याम्बू नजिकै भेटिएकी यी बालिका जस्तै लाङटाङ क्षेत्रका कतिपय होटेलहरुमा कयौं बाल श्रमिकहरु काममा लागेका हुन्छन्।

 • लाङटाङ गाउँ प्रवेश गर्दाको एक दृश्य

  लाङटाङ गाउँ प्रवेश गर्नासाथ हिमालहरु लुकामारी खेल्न आइपुग्छन्। एउटा डाँडाको टुप्पामा थोरै हिमाल झुल्किन्छ। लाङटाङ पदयात्राको मुख्य आकर्षण क्यान्जिङ उपत्यका नपुग्दासम्म तिब्बती शृंखला र लाङटाङ वरपरका हिम शृंखला लुकामारी खेल्दै आँखा अगाडी आइपुग्छन्।

 • लाङटाङ नजिकैको एक दृश्य

  क्यान्जिङ गुम्बा पुग्नुभन्दा पहिला आइपुग्छ एक सानो उपत्यका। जहाँ देखिन्छ निख्खर निलो आकाश। हामीले यस्तै आकाशको फेदमा यात्राभर देख्यौँ कयौ हिमाल - याला पिक, चेर्को रि, दोर्जे ल्हाक्पा, लाङटाङ लिरुङ, गान्जाला, गाङक्षेम्बु, लाङसिसा-रि, लामवाङ, नयाँ गंगा, मारीमेतो पिक, कामजुङ, गोर्कापुरी, बाङदाङ कार्पु, सिसा पाङ्मा, युर्किमा, पाङग्री गोल्दुम्बा आदि।

 • लाङटाङ गाउँका महिलाहरु

  यात्राभर देखिने पातला बस्तीमा बुढाबुढी र होटल साहुनीमात्रै भेटिन्छन्। धेरैजसो पुरुष गाइड, ट्रेकिङ पेसामै लागेका छन् भने हुर्किएका छोराछोरी काठमाडौँमा राखेर पढाएका छन्। पुर्ख्यौली पशुपालन पेसा अझै जिवितै छ।

 • क्यान्जिङ नजिकैकी एक बालिका

  लाङटाङका स्थानीयबासीहरु प्राय आफ्नो परंपरागत भेषभुषामा रमाइरहेका भेटिन्छन् तर बढ्दो शहरी प्रभावका कारण शहर आउजाउ गर्ने नयाँ पुस्ता भने आधुनिक पहिरनतर्फ आकर्षित हुन थालेका छन्।

 • क्यान्जिङ गुम्बा नजिकैको वस्ती

  स्याफ्रूबेसीबाट हिँडेको तेस्रो दिन दिउँसै क्यान्जिङ उपत्यका पुगिन्छ। त्यहाँ एउटा पुरानो गुम्बा, नेपालकै पुरानो मध्येको एक चिज कारखाना पनि छ। काठमाडौंबाट सम्भवत सबैभन्दा नजिकको हिमाल छेउको पदयात्रा भएकोले थुप्रै पर्यटकहरु वर्षैभरि यहाँ पुग्छन्।

 • क्यान्जिङदेखि उत्तरतर्फका हिमाल

  क्यान्जिङ उपत्यका घुमिसकेपछि त्यहाँबाट थोरै हिँडेर हिमाल हेर्न खोज्नेका लागि डेढ घन्टाको उकालोमा भेटिन्छ केन्जिङ रि भन्ने डाँडा। प्राय पर्यटक हिमाल हेर्न त्यहीँ पुग्ने गर्छन्। जहाँबाट उत्तरमा हिमालहरु यस्ता देखिन्छन्। गुरु पद्मसम्भवले ध्यानको लागि तोकेका स्थानमध्ये यो एक भएको स्थानीयबासीहरु बताउछन्।

 • रंगिविरंगी फूलहरु

  केन्जिङ रि भन्दा पनि नजिकबाट हिमाल हेर्न चाहने पर्यटकहरु त्यहाँबाट थप तीन घन्टा हिँड्यो भने लाङटाङ क्षेत्रका हिमालहरु अझै सामुन्ने देखिन्छन्। जेठको समयमा त्यहाँ जाँदा बाटोमा रंगिविरंगी फूलहरु देख्न पाइन्छ।

 • लाङसिसाको मनोरम दृश्य

  क्यान्जिङ उपत्यकाबाट करिब चार घन्टा हिँडेपछि ४ हजार ७ सय मिटर उचाइको लाङसिसा भन्ने ठाउँमा पुगिन्छ। जहाँबाट उत्तरमा लाङटाङ हिमाल देखिन्छ भने वरपर अन्य थुप्रै हिमालहरु देख्न पाइन्छ। स्थानीय भाषामा 'लाङडाङ' शब्दले गोरु अघाएको बुझाउँछ। त्यस ठाउँलाई जनबोलीमा लाङडाङ भन्न थालियो। पछि अपभ्रंस हुँदै लाङटाङ भनियो।

Multimedia

BBC © 2014 बाहिरी वेबसाइटको सामग्रीका लागि बीबीसी जिम्मेवार छैन।

यो पृष्ठ स्टाइल शीटहरू (CSS) सकृय तुल्याइएको अप टु डेट ब्राउजरमा राम्ररी हेर्न सकिन्छ। यो पेजको सामग्री तपाईं अहिलेको ब्राउजरमा हेर्न त सक्नुहुन्छ तर सम्पूर्ण सेवाहरूको उपयोग भने गर्न सक्नुहुन्न। कृपया आफ्नो ब्राउजर अपग्रेड गर्नुहोस् अथवा सकिन्छ भने स्टाइल शीटहरू (CSS) लाई सकृय तुल्याउनुहोस्।