बाबुराम भट्टराईद्वारा एमाओवादी पार्टी परित्याग

  • 26 सेप्टेम्बर 2015
तस्वीर कपीराइट AP
Image caption भारतले संविधान जारी भएपछि गरेको 'अघोषित नाकाबन्दीको' उनले निन्दा गरेका छन्

एकीकृत नेकपा माओवादी पार्टीका एक प्रमुख नेता तथा पूर्वप्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईले शनिबार राजधानीमा एउटा पत्रकार सम्मेलनमा आफुले पार्टी परित्याग गरेको घोषणा गरेका छन्।

संविधान जारी भएपछिको समयमा नयाँ शिराबाट जानुपर्ने स्थिति आएको भन्दै आफुले पार्टीको सबै जिम्मेवारी र दायित्वबाट बाहिरिएर साधारण सदस्यतासमेत परित्याग गरेको जानकारी पार्टी अध्यक्ष प्रचण्डलाई गराइसकेको उनले बताए।

उनले शनिबारनै व्यवस्थापिका संसदको सदस्य पदबाट बाहिरिनका लागि सभामुखलाई राजीनामापत्र बुझाइसकेको बताए।

पार्टीभित्रै नेतृत्वको आकांक्षी देखिएका बाबुराम भट्टराईको असन्तुष्टी विराटनगरमा डेढ वर्ष अघि भएको पार्टीको राष्ट्रिय भेलादेखि थप स्पष्ट रुपमा देखिन थालेको थियो। उनले बेला बखत नयाँ शक्तिको खाँचो समेत औंल्याउने गरेका थिए।

<span >आशय

'संविधान जारी भइसकेको परिवेशमा पार्टीहरु पनि नयाँ ढंगले अगाडि बढ्ने आवश्यकता भएकोले अब मैले सबैसँग व्यापक छलफल गर्ने आशयले आजैका मितिबाट लागु हुने गरि एकीकृत माओवादीका सबै तहका दायित्वहरु र सदस्यताबाट परित्याग गरेको घोषणा गर्छु र यसको जानकारी मैले पार्टी अध्यक्षलाई गराईसकेको छु,' उनले भने।

अबका दिनमा कसरी अगाडि बढ्नेबारे पार्टीभित्र र अन्यसँग पनि कुरा गरेर निर्णय लिने उनले बताए।

संविधान जारी भएपछिका खुशियाली समारोहमा नदेखिएका भट्टराईले अर्को पार्टी कहिलेसम्म गठन गर्ने वा कसरी अगाडि बढ्ने भन्नेमा स्पष्ट पारेनन्।

भुमिका

संविधानका विवादित विषय टुंग्याउन गठन भएको संविधानसभाको एउटा महत्वपूर्ण समिति संवैधानिक राजनीतिक संवाद तथा सहमति समितिमा सभापतिको रुपमा रहेका भट्टराईले संविधान निर्माणको क्रममा आफ्नो भूमिकालाई कार्यक्रममा उल्लेख गरेका थिए।

संविधान निर्माणमा आफ्नो मुख्य भूमिका रहेको भन्दै उनले संविधान जारी भइरहँदा आधा देश खुसी र आधा देश दुखी रहेको बताए। उक्त समस्या देशभित्रै सुल्झाउनुपर्ने उनले बताए।

करिब आधा घन्टा भएको पत्रकार सम्मेलनका क्रममा उनले संविधान जारी हुँदाका बखत सम्बोधन नभएका असन्तुष्ट तराई केन्द्रीत दलहरु, जनजाति र थारु समुदायको माग सम्बोधन गर्नुपर्नेमा पटकपटक जोड दिए। तर यही समस्या चर्किएको निहुँमा छिमेकी भारतले पछिल्ला दिनमा देखाएको असन्तुष्टी र 'अघोषित नाकाबन्दी' को कडा विरोध गरे।

त्यसबाहेक यो वर्षको सुरुमै गएको भूकम्पले ठूलो जनधनको क्षति पुर्याएपछि पुनर्निर्माण र नवनिर्माणको काम अघि बढ्न नसकेकोमा समेत उनले दुख व्यक्त गरे।अ