Entertainment & Arts

Bafta TV awards 2014: Winners in full

Bafta
Image caption ITV and Channel 4 took home eight awards each

Broadchurch has led this year's Baftas with three wins, followed by Ant & Dec's Saturday Night Takeaway and The IT Crowd with two each.

Here is the list of winners and nominees in full:

Leading actor

Sean Harris - Southcliffe (Channel 4)

Jamie Dornan - The Fall (BBC Two)

Luke Newberry - In The Flesh (BBC Three)

Dominic West - Burton and Taylor (BBC Four)

Leading actress

Olivia Colman - Broadchurch (ITV)

Helena Bonham Carter - Burton and Taylor (BBC Four)

Kerrie Hayes - The Mill (Channel 4)

Maxine Peake - The Village (BBC One)

Supporting actor

David Bradley - Broadchurch (ITV)

Jerome Flynn - Ripper Street (BBC One)

Nico Mirallegro - The Village (BBC One)

Rory Kinnear - Southcliffe (Channel 4)

Supporting actress

Sarah Lancashire - Last Tango in Halifax (BBC One)

Shirley Henderson - Southcliffe (Channel 4)

Claire Rushbrook - My Mad Fat Diary (E4)

Nicola Walker - Last Tango in Halifax (BBC One)

Entertainment performance

Anthony McPartlin and Declan Donnelly - Ant and Dec's Saturday Night Takeaway (ITV)

Charlie Brooker - 10 O'Clock Live (Channel 4)

Sarah Millican - The Sarah Millican Television Programme (BBC Two)

Graham Norton - The Graham Norton Show (BBC One)

Female performance in a comedy programme

Katherine Parkinson- The IT Crowd (Channel 4)

Frances de la Tour - Vicious (ITV)

Kerry Howard - Him & Her: The Wedding (BBC Three)

Doon Mackichan - Plebs (ITV2)

Male performance in a comedy programme

Richard Ayoade - The IT Crowd (Channel 4)

Matthew Baynton - The Wrong Mans (BBC Two)

James Corden - The Wrong Mans (BBC Two)

Chris O'Dowd - The IT Crowd (Channel 4)

Single drama

Complicit- Guy Hibbert, Niall MacCormick, Kevin Toolis, Jolyon Symonds (Many River Films/Channel 4)

An Adventure in Space and Time - Mark Gatiss, Matt Strevens, Terry McDonough, Caroline Skinner (BBC Wales/BBC America/BBC Two)

Black Mirror: Be Right Back - Barney Reisz, Charlie Brooker, Owen Harris (Zeppotron/Channel 4)

The Wipers Times - David Parfitt, Andy De Emmony, Ian Hislop, Nick Newman (Trademark Films/BBC Two)

Mini-series

In the Flesh - Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell (BBC Drama Production Salford/BBC America/BBC Three)

The Fall - Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neil (Fables Lts/Artists Studio/BBC Two)

The Great Train Robbery - Production Team (World Productions/BBC One)

Southcliffe- Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger (Warp Films/ Channel 4)

Drama series

Broadchurch- Production Team (Kudos and Imaginary Friends [a co-production]/ITV)

My Mad Fat Diary - Tom Bidwell, Greg Brennan, Roanna Benn, Jude Liknaitzky (Tiger Aspect Productions/E4)

Top of the Lake - Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell (See-Saw Films/BBC Two)

The Village - Production Team (Company Pictures/BBC One)

Soap and continuing drama

Coronation Street - Production Team (ITV Studios/ITV)

Casualty - Production Team (BBC Drama Productions/BBC One)

EastEnders - Production Team (BBC Productions/BBC One)

Holby City - Production Team (BBC Drama Productions/BBC One)

International

Breaking Bad - Vince Gilligan, Mark Johnson, George Mastras, Sam Catlin (High Bridge Productions, Inc and Gran Via Productions in association with Sony Pictures Television/Netflix)

Borgen - Adam Price, Tobias Lindholm, Jannik Johansen, Camilla Hammerich (DR/BBC Four)

House of Cards - Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey (Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association with Media Rights Capital for Netflix/Netflix)

The Returned- Caroline Benjo, Fabrice Gobert (Haut et Court/Channel 4)

Factual series

Bedlam- David Nath, Amy Flanagan, Rupert Houseman, Peter Beard (The Garden Productions/Channel 4)

Educating Yorkshire- David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty (TwoFour Productions/Channel 4)

Keeping Britain Alive: The NHS in a Day - Magnus Temple, Amy Flanagan, Zac Beattie, Susannah Price (The Garden Productions/BBC Two)

The Route Masters: Running London's Roads - Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist (Blast! Films/BBC Two)

Specialist factual

David Attenborough's Natural History Museum Alive- David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Dan Smith (Collossus Productions/Sky 3D)

Martin Luther King and the March on Washington - John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson (Smoking Dogs Films/BBC Two)

Richard III: The King in the Car Park - Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond (Darlow Smithson/Channel 4)

Story of the Jews - Production Team (Oxford Film and Television/BBC Two)

Single documentary

The Murder Trial - Nick Holt, Marina Parker, Kate Barker, Ben Brown (Windfall Films/ Channel 4)

28 Up South Africa - Angus Gibson, Jemma Jupp (Shiver/Aljazeera English/ITV)

The Day Kennedy Died - Leslie Woodhead, Lorraine McKechnie, Sue Summers (Finestripe Productions/ITV)

The Unspeakable Crime: Rape - Sara Hardy, Blue Ryan, Emma Hindley, Gwyn Jones (Goldstar Productions/BBC One)

Features

Long Lost Family - Production Team (Wall To Wall Productions/ITV)

The Choir: Sing While You Work - Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude (Twenty Twenty Television/BBC Two)

Grand Designs - Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale (Boundless [part of FremantleMedia UK]/Channel 4)

The Great British Bake Off - Annabel Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans (Love Productions/BBC Two)

Reality and constructed factual

Gogglebox - Tania Alexander, Paul Broadbent, Chantal Boyle (Studio Lambert/Channel 4)

The Big Reunion - Production Team (Potato for ITV Studios/ITV2)

Dragons' Den - Ceri Aston, Steven Handley, Paul Newton, Angela Williams (BBC Entertainment Production Salford/BBC Two)

The Undateables- Luke Sewell, Sarah Spencer, Amelia Hann, Walter Luzzolino (Betty TV/Channel 4)

Current affairs

Syria: Across the Lines (Dispatches) - Anna Hall, Tazeen Ahmad, Brian Woods (True Vision/Channel 4)

The Cruel Cut- Richard McKerrow, Kieran Smith, Vicki Cooper, Leyla Hussein (Love Productions/Channel 4)

The Hunt for Britain's Sex Gangs (Dispatches)- Production Team (Hardcash Productions/Channel 4)

North Korea: Life Inside the Secret State (Dispatches) - Production Team (Quicksilver Productions/Channel 4)

News coverage

ITV News at Ten: Woolwich attacks - Production Team (ITN for ITV News/ITV)

Channel 4 News - Production Team (ITN/Channel 4)

The Dale Cregan Verdict: North West Tonight Special - Production Team (BBC News/Northwest Tonight Special/BBC One)

The Lee Rigby Trial: ITV Granada Reports - Production Team (ITV Granada/ITV)

Sport and live event

The Ashes 2013 - First test, Day five Production Team (BSKYB, Sky Sports/Sky Sports 2)

Bollywood Carmen Live - Production team - (BBC Sports/BBC Three)

Glastonbury 2013 - Production Team (BBC Music Productions/BBC Two)

Wimbledon Men's Final - Production Team (BBC Sports/BBC One)

Entertainment programme

Ant and Dec's Saturday Night Takeaway - Production Team (ITV Studios/Mitre TV Ltd/ITV)

Derren Brown: The Great Art Robbery - Derren Brown, Anthony Owen, Martin Dance, Martin Turner (Objective Productions/Channel 4)

Dynamo: Magician Impossible - Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young (Phil McIntyre Television/Inner Circle Films/Red Rocket/Watch)

Strictly Come Dancing - Production Team (BBC Entertainment/BBC One)

Comedy and comedy entertainment programme

A League of Their Own - Danielle Lux, Murray Boland, David Taylor, Jim Pullen (CPL Productions/Sky One)

The Graham Norton Show - Production Team (So Television/BBC One)

The Revolution Will be Televised - Jolyon Rubinstein, Heydon Prowse, Mark Talbot, Joe Wade (Hat Trick Productions/BBC Three)

Would I Lie to You? - Peter Holmes, Ruth Phillips, Rachel Ablett, Barbara Wiltshire (Zeppotron/BBC One)

Situation comedy

Him & Her: The Wedding - Kenton Allen, Stefan Golaszewski, Lyndsay Robinson, Richard Laxton (Big Talk Productions/BBC Three)

Count Arthur Strong - Steve Delaney, Graham Linehan, Richard Boden (Retort/Komedia/Delightful Industries co-production/BBC Two)

The IT Crowd- Graham Linehan, Richard Boden ( Retort [part of FremantleMedia UK]/Channel 4)

Toast of London - Kate Draughton, Arthur Matthews, Matt Berry, Michael Cumming (Objective Productions/Channel 4)

Radio Times Audience Award (voted for by members of the public)

Doctor Who: Day of the Doctor

Breaking Bad

Broadchurch

Educating Yorkshire

Gogglebox

The Great British Bake Off

More on this story