Northern Ireland

Vote 2014: Antrim and Newtownabbey council candidates

Elections for Northern Ireland's 11 new councils will be held on 22 May 2014.

Here is a full list of candidates running, in seven District Electoral Areas (DEAs), for the 40 seats on Antrim and Newtownabbey council.

DEA: Airport (Five seats)
Name Party Status
Thomas Burns SDLP Elected
Heather Fee NI21 Eliminated
Oran Keenan SDLP Eliminated
Alan Lawther Alliance Party Eliminated
Anne-Marie Logue Sinn Féin Elected
Matthew Magill DUP Elected
Paul Michael Ulster Unionist Party Elected
Mervyn Rea Ulster Unionist Party Elected
Roy Thompson DUP Eliminated
Airport full details
DEA: Antrim (Six seats)
Name Party Status
Richard William Cairns TUV Eliminated
Adrian Cochrane-Watson Ulster Unionist Party Elected
Brian Graham DUP Eliminated
Nigel Kells DUP Elected
Neil Kelly Alliance Party Elected
Roisin Lynch SDLP Elected
Noel Maguire Sinn Féin Eliminated
Sian O'Neill Alliance Party Eliminated
Drew Ritchie Ulster Unionist Party Elected
John Smyth DUP Elected
George Young NI21 Eliminated
Antrim full details
DEA: Ballyclare (Five seats)
Name Party Status
David Arthurs TUV Elected
Jim Bingham Ulster Unionist Party Elected
Gary English NI21 Eliminated
Mandy Girvan DUP Elected
Tim Girvan DUP Elected
Jordan Greer DUP Eliminated
Pat McCudden Alliance Party Eliminated
Scott McDowell PUP Eliminated
David McMaster Independent Eliminated
Vera McWilliam Ulster Unionist Party Elected
Robert Moore Independent Eliminated
Ballyclare full details
DEA: Dunsilly (Five seats)
Name Party Status
Trevor Beatty DUP Elected
Anthony Brady Sinn Féin Eliminated
Linda Clarke DUP Elected
Henry John Cushinan Sinn Féin Elected
Brian Duffin SDLP Elected
Julian McGrath Alliance Party Eliminated
Roderick Swann Ulster Unionist Party Elected
Ryan Wilson SDLP
Dunsilly full details
DEA: Glengormley Urban (Seven seats)
Name Party Status
Audrey Ball DUP Elected
John Blair Alliance Party Elected
Phillip Brett DUP Elected
Mark Cosgrove Ulster Unionist Party Elected
Sam Flanagan DUP Eliminated
Michael Goodman Sinn Féin Elected
Mary Higgins NI21 Eliminated
Michael Maguire Ulster Unionist Party Elected
Noreen McClelland SDLP Elected
Sam Nelson Alliance Party Eliminated
Gerry O'Reilly Sinn Féin Eliminated
Glengormley Urban full details
DEA: Macedon (Six seats)
Name Party Status
Brónach Anglin Sinn Féin Eliminated
Billy De Courcy DUP Elected
Paul Hamill DUP Elected
Thomas William Hogg DUP Elected
David Hollis TUV Elected
Dominic Mullaghan SDLP Eliminated
Victor Robinson DUP Eliminated
John Scott Ulster Unionist Party Elected
Dineen Walker DUP Eliminated
Billy Webb Alliance Party Elected
Ken Wilkinson PUP Eliminated
Macedon full details
DEA: Threemilewater (Six seats)
Name Party Status
Fraser Agnew Ulster Unionist Party Elected
William Ball DUP Elected
Pamela Barr DUP Elected
Tom Campbell Alliance Party Elected
Lynn Frazer Alliance Party Eliminated
Gary Grattan NI21 Eliminated
Robert Hill DUP Eliminated
Ben Kelso Ulster Unionist Party Elected
Darren William Logan PUP Eliminated
Trevor Mawhinney TUV Eliminated
Stephen Ross DUP Elected
Jackie Shaw PUP Eliminated
Threemilewater full details