Results: Police elections

The first elections for Police and Crime Commissioners (PCCs) took place in 41 areas in England and Wales on 15 November 2012. Find out who was elected in your police force area below.

PCC results 2012

Area Candidate Party Turnout / %

Avon & Somerset

Pete Levy

Ken Maddock

Sue Mountstevens ELECTED

John Savage

Full results

Liberal Democrat

Conservative

Independent

Labour

234,514 (18.8*)

Bedfordshire

Kevin Carroll

Linda Jack

Olly Martins ELECTED

Jas Parmar

Mezanur Rashid

Full results

EDL/British Freedom

Liberal Democrat

Labour

Conservative

Independent

82,129 (17.8%)

Cambridgeshire

Ansar Ali

Graham Bright ELECTED

Paul Bullen

Stephen Goldspink

Farooq Mohammed

Rupert Moss-Eccardt

Ed Murphy

Full results

Independent

Conservative

UKIP

English Democrats

Independent

Liberal Democrat

Labour

88,603 (14.8%)

Cheshire

Ainsley Arnold

Louise Bours

John Dwyer ELECTED

Sarah Flannery

John Stockton

Full results

Liberal Democrat

UKIP

Conservative

Independent

Labour

108,902 (13.7%)

Cleveland

Sultan Alam

Barry Coppinger ELECTED

Ken Lupton

Joe Michna

Full results

Independent

Labour

Conservative

Green

61,783 (14.7%)

Cumbria

Pru Jupe

Patrick Leonard

Richard Rhodes ELECTED

Mary Robinson

Full results

Liberal Democrat

Labour

Conservative

Independent

62,249 (15.6%)

Derbyshire

Alan Charles ELECTED

David Gale

Rod Hutton

Simon Spencer

Full results

Labour

UKIP

Independent

Conservative

112,908 (14.4%)

Devon & Cornwall

Tony Hogg ELECTED

Brian Blake

Graham Calderwood

Brian Greenslade

Ivan Jordan

Tam Macpherson

William Morris

John Smith

Robert Smith

Nicky Williams

Full results

Conservative

Liberal Democrat

Independent

Independent

Independent

Independent

Independent

Independent

UKIP

Labour

190,665 (14.7%)

Dorset

Andy Canning

Nick King

Rachel Rogers

Martyn Underhill ELECTED

Full results

Liberal Democrat

Conservative

Labour

Independent

96,149 (16.3%)

Durham

Mike Costello

Ron Hogg ELECTED

Kingsley Smith

Nick Varley

Full results

UKIP

Labour

Independent

Conservative

70,141 (14.4%)

Dyfed-Powys

Christine Gwyther

Christopher Salmon ELECTED

Full results

Labour

Conservative

64,660 (16.4%)

Essex

Nicholas Alston ELECTED

Linda Belgrove

Val Morris-Cook

Andrew Smith

Mick Thwaites

Robin Tilbrook

Full results

Conservative

Independent

Labour

UKIP

Independent

English Democrats

168,234 (12.8%)

Gloucestershire

Victoria Atkins

Alistair Cameron

Rupi Dhanda

Martin Surl ELECTED

Full results

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Independent

78,502 (16%)

Greater Manchester

Matt Gallagher

Tony Lloyd ELECTED

Roy Warren

Michael Winstanley

Stephen Woolfe

Full results

Liberal Democrat

Labour

Independent

Conservative

UKIP

272,153 (13.6%)

Gwent

Ian Johnston ELECTED

Hamish Sandison

Nick Webb

Chris Wright

Full results

Independent

Labour

Conservative

Independent

59,366 (14%)

Hampshire

David Goodall

Simon Hayes ELECTED

Don Jerrard

Michael Mates

Jacqui Rayment

Stephen West

Full results

Liberal Democrat

Independent

Justice and Anti-Corruption Party

Conservative

Labour

UKIP

211,886 (14.5%)

Hertfordshire

Sherma Batson

David Lloyd ELECTED

Marion Mason

Christopher Townsend

Full results

Labour

Conservative

UKIP

Liberal Democrat

119,158 (14.1%)

Humberside

Godfrey Bloom

Simone Butterworth

Paul Davison

Neil Eyre

Matthew Grove ELECTED

John Prescott

Walter Sweeney

Full results

UKIP

Liberal Democrat

Independent

Independent

Conservative

Labour

Independent

133,762 (19.2%)

Kent

Ann Barnes ELECTED

Dai Liyanage

Craig Mackinlay

Steve Uncles

Piers Wauchope

Harriet Yeo

Full results

Independent

Independent

Conservative

English Democrats

UKIP

Labou

204,917 (16%)

Lancashire

Afzal Anwar

Tim Ashton

Rob Drobny

Clive Grunshaw ELECTED

Full results

Liberal Democrat

Conservative

UKIP

Labour

168,069 (15%)

Leicestershire

Clive Loader ELECTED

Suleman Nagdi

Sarah Russell

Full results

Conservative

Independent

Labour

124,162 (16%)

Lincolnshire

Richard Davies

Paul Gleeson

Alan Hardwick ELECTED

David Bowles

Full results

Conservative

Labour

Independent

Campaign to Stop Politicians Running Policing

83,736 (15.3%)

Merseyside

Geoffrey Gubb

Hilary Jones

Paula Keaveney

Jane Kennedy ELECTED

Kiron Reid

Paul Rimmer

Full results

Conservative

UKIP

Liberal Democrat

Labour

Independent

English Democrats

126,171 (12.4%)

Norfolk

James Athill

Stephen Bett ELECTED

James Joyce

Steve Morphew

Matthew Smith

Full results

Conservative

Independent

Liberal Democrat

Labour

UKIP

97,157 (14.5%)

North Wales

Richard Hibbs

Colm McCabe

Tal Michael

Warwick Nicholson

Winston Roddick ELECTED

Full results

Independent

Conservative

Labour

UKIP

Independent

77,753 (14.8%)

North Yorkshire

Julia Mulligan ELECTED

Ruth Potter

Full results

Conservative

Labour

82,213 (13.3%)

Northamptonshire

Lee Barron

Jim MacArthur

John Norrie

Adam Simmonds ELECTED

Paul Varnsverry

Full results

Labour

UKIP

Independent

Conservative

Liberal Democrat

101,167 (20%)

Northumbria

Peter Andras

Vera Baird ELECTED

Alastair Baxter

Philip Butler

Full results

Liberal Democrat

Labour

UKIP

Conservative

178,807 (16.4%)

Nottinghamshire

Raj Chandran

Tony Roberts

Malcolm Spencer

Paddy Tipping ELECTED

Full results

Independent

Conservative

Independent

Labour

132,973 (16.4%)

South Wales

Mike Baker

Caroline Jones

Alun Michael ELECTED

Tony Verderame

Full results

Independent

Conservative

Labour

Independent

142,434 (14.7%)

South Yorkshire

David Allen

Jonathan Arnott

Nigel Bonson

Robert Teal

Shaun Wright ELECTED

Full results

English Democrats

UKIP

Conservative

Liberal Democrat

Labour

145,294 (14.5%)

Staffordshire

Matthew Ellis ELECTED

Joy Garner

Full results

Conservative

Labour

98,926 (11.6%)

Suffolk

Jane Basham

David Cocks

Bill Mountford

Tim Passmore ELECTED

Full results

Labour

Independent

UKIP

Conservative

85,168 (15.4%)

Surrey

Robert Evans

Kevin Hurley ELECTED

Julie Iles

Nick O'Shea

Robert Shatwell

Peter Williams

Full results

Labour

Zero Tolerance Policing

Conservative

Liberal Democrat

UKIP

Independen

131,632 (15.4%)

Sussex

Tony Armstrong

Katy Bourne ELECTED

Ian Chisnall

Godfrey Daniel

David Rogers

Full results

UKIP

Conservative

Independent

Labour

Liberal Democrat

189,236 (15.3%)

Thames Valley

Patience Tayo Awe

Barry Cooper

Geoff Howard

John Howson

Anthony Stansfeld ELECTED

Tim Starkey

Full results

Independent

UKIP

Independent

Liberal Democrat

Conservative

Labour

226,512 (13.3%)

Warwickshire

Ron Ball ELECTED

Fraser Pithie

James Plaskett

Full results

Independent

Conservative

Labour

64,289 (15.2%)

West Mercia

Adrian Blackshaw

Bill Longmore ELECTED

Simon Murphy

Full results

Conservative

Independent

Labour

134,850 (14.5%)

West Midlands

Matt Bennett

Bill Etheridge

Cath Hannon

Bob Jones ELECTED

Ayub Khan

Mike Rumble

Derek Webley

Full results

Conservative

UKIP

Independent

Labour

Liberal Democrat

Independent

Independent

238,384 (12%)

West Yorkshire

Mark Burns-Williamson ELECTED

Geraldine Carter

Cedric Christie

Andrew Marchington

Full results

Labour

Conservative

Independent

Liberal Democrat

214,728 (13.3%)

Wiltshire

Paul Batchelor

Angus MacPherson ELECTED

Clare Moody

John Short

Liam Silcocks

Colin Skelton

Full results

Liberal Democrat

Conservative

Labour

UKIP

Independent

Independent

78,794 (15.3%)

More on This Story

More Politics stories

RSS

Features

Copyright © 2018 BBC. The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.