روسیه استقرار موشک در پایگاه طرطوس سوریه را تایید کرد

سیستم موشکی اس - ۳۰۰ حق نشر عکس AP
Image caption روسیه می گوید نمی داند چرا استقرار سیستم اس - ۳۰۰ در پایگاه طرطاس سوریه باعث نگرانی غرب شده است

روسیه رسما تایید کرد که در پایگاه دریایی این کشور واقع در بندر طرطوس سوریه در ساحل دریای مدیترانه سیستم دفاع هوایی اس - ۳۰۰ مستقر کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه ایگور کوناشنکوف با اعلام این خبر، هدف از استقرار موشک های اس - ۳۰۰ را تضمین امنیت پایگاه طرطوس در مقابل هر گونه حمله هوایی عنوان کرده است.

این خبر در شرایطی تایید می شود که شبکه آمریکایی فاکس نیوز، به تازگی به نقل از برخی مقام های آمریکایی که نامشان ذکر نشده بود، از استقرار سیستم اس - ۳۰۰ در پایگاه طرطوس در آخر هفته گذشته خبر داده بود. به دنبال انتشار این خبر، برخی مقام های غربی به ابراز نگرانی در مورد استقرار موشک های روسی در ساحل مدیترانه پرداخته بودند.

ایگور کوناشنکوف در واکنش به این ابرازنگرانی ها تاکید کرده که اس - ۳۰۰ یک سیستم "کاملا دفاعی" است و "هیچ گونه تهدیدی را متوجه هیچ کس نمی کند".

سرلشکر کوناشنکوف افزوده مشخص نیست چرا استقرار سیستم اس - ۳۰۰ چنین واکنشی را در میان طرف های غربی به همراه داشته است.

اخیرا تنش میان روسیه و آمریکا بر سر سوریه اوج گرفته است. دیروز آمریکا و روسیه اعلام کردند که همکاری های پر فراز و نشیب خود بر سر سوریه را متوقف می کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای دولتی سوریه در اطراف حلب

دو کشور، پیش از آن به توافقی نسبی در زمینه همکاری در سوریه رسیده بودند که به آتش‌بسی یک هفته‌ای اما شکننده منجر شد. اما طرفین، سپس یکدیگر را به کارشکنی در جریان آتش‌بس متهم کردند.

روسیه آمریکا را به حمایت از گروه‌های افراطی در سوریه متهم می‌کند و آمریکا در مقابل می‌گوید که روسیه، با تداوم بمباران های هوایی، مخالفان میانه‌روی سوریه را به سوی گروه‌های افراطی سوق می‌دهد.


جاناتان مارکوس، گزارشگر امور دفاعی و دیپلماتیک بی بی سی

استقرار موشک های زمین به های اس-۳۰۰ (یا به قول ناتو اس ای -۲۳) در پایگاه دریایی طرطوس اولین مورد نصب این سامانه در خارج از خاک روسیه است. با این حال روسیه قبلا یک سیستم پیشرفته ضدهوایی دیگر از نوع اس-۴۰۰ را در پایگاهی هوایی در نزدیکی لاذقیه مستقر کرده بود.

اس-۳۰۰ سیستمی با قابلیت جابجایی بالاست. رادهارها، پرتابگرها و سیستم های فرماندهی آن سوار بر وسایل نقلیه هستند.

این یکی از مهلک ترین سامانه های ضدهوایی است که با هدف زدن هواپیماها، موشک های کروز و بالستیک ساخته می شود.

استقرار این سیستم حاکیست که روسیه به طور قابل توجهی دفاع هوایی خود در سوریه را تقویت می کند. این دربردارند پیامی صریح برای واشنگتن است که اگر آمریکا برای دخالت نظامی علیه عملیات روسیه یا سوریه وسوسه شود برایش هزینه سنگینی خواهد داشت.

روسیه علاوه بر طرطوس از پایگاه هوایی حمیمیم در نزدیکی شهر ساحلی لاذقیه استفاده می کند.

مسکو سال پیش موشک های پیشرفته تر اس-۴۰۰ را در آنجا مستقر کرد که همزمان با شروع حملات هوایی به نفع دولت آقای اسد در سوریه بود.

موضوعات مرتبط