رهبر ایران 'سیاست های کلی انتخابات' را ابلاغ کرد

حق نشر عکس AP
Image caption سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر ایران، به معنی اعلام نظر نهایی آیت الله خامنه ای راجع به متن پیشنهادی ۱۶ماه پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام است

آیت الله علی خامنه ای سیاست‌های کلی حکومت ایران در حوزه انتخابات را به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرد.

پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران امروز شنبه ۲۴ مهر، با انتشار ۱۸ سیاست کلی در ارتباط با انتخابات، اعلام کرد که آنها بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده اند.

ابلاغ این سیاست ها، بر مبنای اصل ۱۱۰ قانون اساسی ایران صورت گرفته که "تعیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" را از وظایف و اختیارات رهبر دانسته است.

در بخش هایی از سیاست های ابلاغ شده، بر "تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی"، "شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی" و "ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و تبلیغاتی توسط نامزدها و احزاب و برخورد به‌موقع دستگاه‌های ذی ربط" تاکید شده است.

در متن ابلاغ شده، همچنین "ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان" ممنوع اعلام شده است.

دسترسی "برابر" کاندیداها به امکانات تبلیغاتی انتخاباتی اعم از "صدا و سیما و فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها و امکانات دولتی و عمومی کشور"، از دیگر محورهای مورد اشاره در سیاست های کلی انتخابات است.

رهبر ایران، در بخش هایی جداگانه ای از این متن، بر "تعیین ساز و کارهای شفاف، زمان‌بندی شده و اطمینان‌بخش و فراهم کردن حضور داوطلبان یا نمایندگان آنها در تمام مراحل" نظارت شورای نگهبان، "پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان" و "بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج" تاکید کرده است.

وی در جای دیگر از شورای نگهبان خواسته معیارهای تشخیص "رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن" نامزدهای ریاست جمهوری را تعریف و اعلام کند.

ابلاغیه رهبر، همچنین بر تغییر نیافتن قوانین ناظر بر انتخابات "مگر به ضرورت و با تصویب تغییرات با رأی حداقل دوسوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی" و وجود حداقل دو سال فاصله میان تاریخ برگزاری انتخابات های گوناگون تاکید دارد.

متن ابلاغ شده، تنها به دوران پیش از انتخاب کاندیداها نمی پردازد و بر "تعیین ساز و کار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان" هم تاکید کرده است.

بیشتر بخوانید: بین سطور 'سیاست های کلی نظام' در مورد انتخابات ایران