عربستان با 'تمام امکانات' خود از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند

حق نشر عکس ریاست اجرایی افغانستان
Image caption آقای عبدالل در دیدار با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی خواهان کمک این کشور به تامین صلح در افغانستان شده است

عربستان سعودی می‌گوید، همه امکانات خود را برای دستیابی به صلح در افغانستان در خدمت این کشور قرار می‌دهد. این مطلب را ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بیان داشته است.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی آقای در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که ملک سلمان در دیدار با آقای عبدالله بر سه نکته تاکید کرده است: "نخست اینکه عربستان تمام امکانات خود را برای تامین صلح در اختیار دولت افغانستان قرار می‌دهد، دوم طالبان باید برای نشان دادن نیت‌شان برای صلح حملات تروریستی خود را پایان دهند و سوم عربستان خواهان روابط نیک میان افغانستان و پاکستان است."

آقای فیصل گفت که رئیس اجرایی افغانستان نیز با تاکید بر نقش مهم عربستان در افغانستان خواهان کمک این کشور برای "خشکاندن منابع عایداتی (درآمدی) گروه‌های تروریستی" و تامین صلح در افغانستان شد و گفت که کشورهای در همسایگی افغانستان از "گروه‌های تروریستی" همچنان حمایت می‌کنند.

او گفت که رئیس اجرایی افغانستان همچنین از مقامات عربستان خواست تا وضعیت کاری برای کارگران افغان در این کشور بهبود بیابد و روابط دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی گسترش بیابد.

به گفته جاوید فیصل، پادشاه عربستان سعودی در پی درخواست آقای عبدالله دستور داده تا به همه کارگران افغان مقیم این کشور که دارای گذرنامه‌های پاکستانی هستند، اجازه داده شود بدون مشکل گذرنامه افغان بدست آورند.

حق نشر عکس ریاست اجرایی افغانستان
Image caption آقای عبدالله در راس یک هیات بلند پایه برای یک سفر سه روزه در عربستان به سر می‌برد

ده ها هزار کارگر افغان در عربستان مشغول کار و مقیم هستند و شماری از آنها به دلیل محدودیت‌های کاری دولت عربستان گذرنامه‌های پاکستانی دارند.

معاون سخنگوی آقای عبدالله گفت که عربستان همچنین توافق کرده تا به کارگران افغان در این کشور مجوز کار داده شود.

او همچنین گفت که مقامات عربستان سعودی وعده سپرده اند که سالانه ۴۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان افغان بدهند. مقامات همچنین وعده کمک در زمینه ظرفیت‌سازی در بخش‌های قضایی و تقنینی نیز افغانستان نیز داده اند.

آقای عبدالله همچنین در دیدار با وزیر مالیه/دارایی عربستان از این کشور خواست تا یک جا با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس معافیت‌های گمرکی برای صادرات افغانستان در نظر بگیرند.

مقامات افغانستان سال‌ها است در تلاش اند تا حمایت عربستان برای حمایت از روند صلح در افغانستان را بدست بیاورند.

عربستان روابط نزدیکی با پاکستان دارد و در افغانستان نیز به عنوان خاستگاه اسلام از جایگاه مهمی برخوردار است.