بان ‏کی‏ مون بمباران یک مدرسه در سوریه را محکوم کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption این مدرسه در روستایی در ادلب، واقع در شمال سوریه، قرار دارد

‌بان ‏کی ‏مون ، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان تحقیقات بین المللی فوری درباره بمباران یک مدرسه‌ در استان ادلب سوریه شده که حداقل ۲۲ کودک در آن کشته شده‌اند.

فعالان می‌گویند شش معلم نیز در حمله هوایی روز چهارشنبه کشته شدند.

بان ‏کی‏ مون پنجشنبه (۲۷ اکتبر) طی بیانیه از این واقعه ابراز انزجار کرد و گفت که اگر عمدی بودن آن ثابت شود یک جنایت جنگی خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت عاملان چنین حملاتی از اجرای عدالت در مورد خود هراسی ندارند. او افزود: «باید به آن‌ها ثابت شود که اشتباه می‌کنند.»

مسکو گزارش مخالفان و نیروهای امدادی که هواپیماهای روسیه مدرسه دهکده حص را بمباران کرده‌اند بی‌اساس خوانده و گفته است که بمب افکن‌هایش بر فراز آن ناحیه پرواز نمی‌کردند.

سرهنگ ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، می‌گوید گزارش نیروهای امدادی سوریه معروف به کلاه سفید‌ها ساختگیست.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه - که لندن مستقر است و وقایع سوریه را از نزدیک دنبال می‌کند - می‌گوید شمار کشته‌ها به ۳۵ نفر رسیده است و اکثر قربانیان کودک هستند.

گفته می‌شود شاگردان مدرسه در حال آماده شدن برای رفتن به خانه‌های خود بودند که هدف قرار گرفتند.

بی‌بی‌سی قادر نیست به طور مستقل جزئیات حمله به این مدرسه را تایید کند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید که از ۱۱ اکتبر تا کنون پنج مدرسه در سوریه هدف قرار گرفته است.

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد هشدار داده است که زمستان امسال می‌تواند سخت‌ترین زمستان برای مردم سوریه در پنج سال گذشته باشد.

یان اگلند، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه، گفت «جنگ بی‌رحم و دردناک سوریه، ظالمانه‌تر از پیش شده است و هر روز بر زندگی تعداد بیشتری از غیرنظامیان تاثیر می‌گذارد.»

آقای اگلند از کسانی که این جنگ را به راه انداخته‌اند با عنوان «مردان مرفه یونیفورم‌پوش» نام برد و از آن‌ها خواست که با نزدیک شدن زمستان اجازه بدهند سازمان‌های کمکهای انسان‌دوستانه به زنان و کودکان نیازمند کمک در سوریه، دسترسی پیدا کنند.

حق نشر عکس SYRIAN REVOLUTION NETWORK
Image caption یونیسف می‌گوید از ۱۱ اکتبر تا کنون پنج مدرسه در سوریه هدف قرار گرفته است