میشل عون رئیس‌جمهور لبنان شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption میشل عون

مجلس لبنان سرانجام بعد از آن‌که دو سال و نیم این کشور بدون رئیس‌جمهور بود٬ به ریاست‌جمهوری میشل عون رأی داد.

این چهل و ششمین مرتبه بود که مجلس لبنان تلاش می‌کرد رئیس‌جمهور این کشور را انتخاب کند. میشل عون در نهایت با ۸۳ رأی از مجموع ۱۲۷ رأی رئیس‌جمهور لبنان شد. او برای ریاست‌جمهوری به ۶۵ رأی نیاز داشت.

بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران٬ این انتخاب را "توافقی حساس و مهم" توصیف کرده و با تاکید بر اهمیت این انتخاب در شرایط به گفته او حساس منطقه٬ ابراز امیدواری کرده که لبنان "شاهد شکوفایی" شود و روابط دو کشور گسترش یابد.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در بیروت می‌گوید که طرفداران آقای عون در میدان ساسین جمع شده و پرچم لبنان را تکان می‌دهند.

میشل‌ عون٬ رئیس‌جمهوری مسیحی مارونی ۸۱ ساله لبنان نامزد مورد حمایت حزب‌الله است.

بیشتر بخوانید: مواضع دیروز و امروز ایران و متحدانش در قبال میشل عون

'جنبش آینده' (جریان المستقبل) حزب سنی و رقیب اصلی٬ مخالف ریاست جمهوری آقای عون بود. این موضوع لبنان را با یک بن‌بست سیاسی مواجه کرده بود.

اما اوایل ماه میلادی جاری ورق برگشت و سعد حریری در رأس جنبش آینده با ریاست‌جمهوری آقای عون موافقت کرد.

ظاهرا انتظار گروه‌های مخالف این است که سعد حریری هم در آینده نزدیک به نخست‌وزیری برسد.

بر اساس تحلیل‌ها دو هدفی که سعد حریری در حمایت از میشل عون به دنبال آن است، یکی تلاش برای بی‌طرف کردن لبنان در مناقشه سوریه و در واقع مجبور کردن حزب‌الله به کنار کشیدن از جنگ در سوریه است و دیگری بهبود شرایط جریان ۱۴ مارس در انتخابات پارلمانی پیش رو.

ائتلاف ۱۴ مارس که سعد حریری از سران آن است٬ ائتلافی از احزاب سنی و مستقل است که مواضع ضد سوریه دارند.

میشل سلیمان٬ رئیس‌جمهوری قبلی لبنان در ماه مه سال ۲۰۱۴ در پایان دوره ریاست‌جمهوری از این مقام کنار رفت.

بلاتکلیفی سیاسی در دو سال و نیم گذشته حکومت لبنان را فلج کرده بود مخصوصا که جنگ داخلی پنج ساله در همسایگی آن، سیل مهاجران سوری را به سوی این کشور سرازیر کرده است.

تحلیل نفیسه کوهنورد --خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت:

انتخاب ميشل عون به عنوان رييس جمهورى لبنان يك بار ديگر نشان داد چقدر درك جناح بندی‌ها در اين كشور مى‌تواند پيچيده باشد.

وقتى سعد حريرى رهبر جنبش "المستقبل" (آينده) از تلويزيون المنار لبنان متعلق به حزب‌الله حمايت خود را از عون اعلام كرد خيلى‌ها اينجا انگشت به دهان ماندند. آقای عون نامزد محبوب حزب‌الله بود و سعد حريرى در جبهه مخالفان سرسخت اين گروه. جالب آنكه ظاهرا آقاى حريرى براى اعلام اين حمايت، نظر همه جبهه‌های چهارده مارس را که در مقابل حزب‌الله هستند٬ نگرفته بود.

اما چه چيزى فرزند نخست وزير ترور شده لبنان را به اين تصميم رساند؟ حزب آقاى حريرى از نگاه بسيارى در چند ماه گذشته رو به سراشيبى گذاشته بود و در انتخابات شهرداری‌ها حزب او كه بايد بيشترين آرا را در مناطق سنى‌نشين مى آورد در بسيارى از نقاط مانند طرابلس با كاهش جدى راى مواجه شد. از طرفى زمزمه‌هايی درباره اينكه عربستان ديگر ممكن است از او حمايت نكند هم شنيده مى‌شد.

اما حالا ظاهرا آقاى حريرى قول صندلى نخست‌وزيرى را گرفته و دست‌كم مى تواند دوباره با قدرت بيشترى وارد صحنه صحنه سياسى لبنان شود. هرچند در نگاه اول به كرسى نشاندن آقاى عون در كاخ بعبدا، مقر رياست جمهورى، موفقيتى بزرگ براى جناح طرفدار حزب‌الله و حتى ايران بشمار می‌آيد؛ اما در آنطرف هم احتمالا ما شاهد تغيير جبهه‌بندى‌های جدى خواهيم بود.

نبيه برى، رهبر جنبش امل، رييس مجلس و از هم پيمانان حزب‌الله مخالف انتخاب ميشل عون بود. او به وضوح نارضايتى خود را از حمايت سيد حسن نصرالله از عون اعلام كرد و در جلسه امروز مجلس هم با چهره‌ای گرفته نشسته بود. حتى براى راى دادن به پاى صندوق نيامد و صندوق را پیش او بردند. اكنون انتظار مى‌رود آقاى برى به جناح مخالف بپيوندد و يا گروهى مستقل‌تر تشکیل دهد. به طور كلى بعد از انتخاب آقاى عون به نظر مى‌رسد ما شاهد تعادلى جديد در جبهه بندى‌ها در لبنان باشيم.