ارتش عراق وارد موصل شد

غیرنظامیان در بزوایا که دوشنبه پس گرفته شد به سوی نفرات ارتش می آیند حق نشر عکس Reuters
Image caption غیرنظامیان در بزوایا که دوشنبه پس گرفته شد به سوی نفرات ارتش می آیند

نیروهای ویژه ارتش عراق که درگیر نبردی سنگین با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند، از شرق وارد محدوده شهر موصل شده‌اند.

پیکارجویان داعش با استفاده از خمپاره، نارنجک و سلاح سبک و انجام عملیات انتحاری با خودروهای بمبگذاری شده تلاش می کنند جلوی پیشروی نیروهای ارتش را بگیرند.

هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حمایت از نیروهای ارتش عراق چند حمله هوایی به مواضع داعش انجام داده اند.

منابعی در نیروهای ویژه ارتش عراق به نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی بی سی فارسی گفته اند که سربازان ارتش عراق به ساختمان تلویزیون موصل در منطقه صنعتی شرق شهر وارد شده اند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق پیشتر به پیکارجویان داعش هشدار داده بود که تسلیم شوند وگرنه کشته خواهند شد.

او که در یک پایگاه هوایی در شمال عراق حاضر شده بود و لباس نظامی به تن داشت، گفت که نیروهای دولتی از تمام جهات به سوی موصل پیشروی می کنند و "سر مار را قطع خواهند کرد".

حق نشر عکس @pwemmerson
Image caption بازگشت غیرنظامیان به بزوایا پس از آزادسازی آن در روز دشنبه توسط ارتش
حق نشر عکس @BBCiPannell
Image caption نیروهای عراقی از شرق به موصل نزدیک شدند

در روستای بزوایا که روز دوشنبه به تصرف ارتش عراق در آمد، مردم به تدریج از خانه های خود خارج می شوند، ریش هایشان را می تراشند و از "آزاد شدن" پس از دو سال زندگی تحت حکومت داعش ابراز شادمانی می کنند.

آنها می گویند که ذخیره آب و غذایشان رو به پایان بوده است.

یک فرمانده عراقی به بی بی سی گفت که سربازانش خانه به خانه جلو می روند تا تله های انفجاری را خنثی کنند و مطمئن شوند که پیکارجویان در خانه ها کمین نکرده باشند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که دیگر نشانه ای از خروج مردم موصل از این شهر دیده نمی شود. تخمین زده می شود که هنوز حدود یک میلیون غیرنظامی در این شهر زندگی می کنند.

ایان پنل خبرنگار بی بی سی که با نیروهای عراقی حرکت می کند گفت که ارتش از جهات مختلف زیر آتشبار شدید قرار گرفته است.

ارتش در مقابل با سلاح های سنگین به این حملات که با آر پی جی، مسلسل و تک تیراندازی انجام شد پاسخ داده و از پشتیبانی هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا هم برخوردار است.

حق نشر عکس EPA
Image caption شبه نظامیان شیعه در زرکه در غرب موصل

ژنرال سمی العیردی از نیروی عملیات ضدتروریستی ارتش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که نیروها تا ظهر به محله کرامه می رسند.

با پس گرفتن ساختمان تلویزیون دولتی در کوکجالی ژنرال عبدالوهاب سعیدی فرمانده عملیات ضدتروریستی گفت که بیشتر این محله پاکسازی شده است.

بعدا فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که واحدهایی از لشکر نهم زرهی و لشکر اول وارد جدیده المفتی در جنوب شرقی شهر شده اند و چند روستای حومه شهر را گرفته اند.

همزمان با محاصره موصل مقام های سازمان ملل نسبت به وضعیت ۱.۵ میلیون غیرنظامی ساکن شهر ابراز نگرانی می کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه گفت که گزارش های تازه ای از کشتارهای انبوه غیرنظامیان توسط داعش و جابجایی مردم دریافت کرده است.

ادعا می شود که پیکارجویان این گروه ۴۰ سرباز سابق از ناحیه شوره در جنوب موصل و روستاهای اطراف شهر حمام العلیل را کشته اند و اجساد آنها را به دجله انداخته اند.

همزمان ترکیه در روز سه شنبه استقرار تانک ها و سایر وسایل نقلیه در مرز با عراق در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال موصل را شروع کرد.

دولت ترکیه نگران افزایش نفوذ گروه پ ک ک (حزب کارگران کردستان) در شمال عراق است.

ترکیه همچنین می گوید که خواهان حفاظت از ترکمن های سنی عراق در مقابل شبه نظامیان شیعه است که به سوی تل عفر پیشروی می کنند.

Image caption تانک های عراقی در حومه موصل

موضوعات مرتبط