حمله شورشیان سوری به هلیکوپتر روسیه

حق نشر عکس AP
Image caption در تازه ترین حملات شورشیان به غرب حلب، حداقل ۱۲ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفرمجروح شدند

وزارت دفاع روسیه می گوید یک فروند هلیکوپترش در پی فرود در پایگاهی در حوالی شهر باستانی پالمیرای سوریه هدف حمله شورشیان قرار گرفته است.

مقامات روس می گویند این هلیکوپتر در عملیات انتقال "کمک‌های بشردوستانه" در استان حمص شرکت داشت و به خدمه آن آسیبی وارد نیامده است.

آن‌ها می گویند هلیکوپتر دیگری خدمه را به پایگاه هوایی حميميم، واقع در جنوب شرقی شهر لاذقیه، منتقل کرده است.

این در حالیست که خبرگزاری "اعماق" وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می گوید نیروهای این گروه یک هلیکوپتر روسیه را در نواحی روستایی شرقی استان حمص سرنگون کرده اند.

در تحولی دیگر، یک مقام نظامی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه به طور موقت از برخی مواضع خود در اطراف حلب عقب نشینی خواهند کرد تا به شورشیان و غیرنظامیان اجازه خروج از شرق حلب و حرکت به طرف شهر ادلب را بدهند.

ژنرال سرگئی رودسکوی اعلام کرد این "مکث بشردوستانه" روز جمعه این هفته از ساعت نه صبح تا هفت بعد از ظهر انجام خواهد شد.

این مقام روس همچنین گروه‌های مخالف در حلب را متهم کرد که با مین گذاری معبرهای خروجی و تیراندازی به سوی غیرنظامیان مانع از خروج آنان می شوند.

مقامات نظامی روسیه تا روز جمعه به شورشیان مهلت داده اند که از شرق حلب خارج شوند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، شورشیان می‌توانند از طریق دو مسیر به همراه تسلیحات خود بدون آن که صدمه‌ای به آنها وارد شود، این شهر را ترک کنند. شش مسیر دیگر نیز برای خروج غیرنظامیان و کسانی که به خدمات پزشکی نیاز دارند در نظر گرفته شده است.

اما شورشیان در واکنش گفته‌اند که هرگز تسلیم روسیه نخواهند شد و شرق حلب را ترک نخواهند کرد.

روز پنجشنبه گروه‌های مخالف دست به حمله تازه‌ای علیه نیروهای دولتی مستقر درغرب حلب زدند.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، در این حملات ۱۲ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفرمجروح شدند.

خبرنگار بی‌بی‌سی که اجساد شش تن از کشته‌شدگان را دریک بیمارستان غرب شهر حلب دیده است می‌گوید که طی روز گذشته شلیک آتش توپخانه ارتش سوریه و شورشیان دراین شهر بی‌وقفه ادامه داشته است.