به نظر شما پیامدهای پیروزی ترامپ چیست؟

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ

انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا بعد از رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دومین انتخاب جنجالی سال دوهزار و شانزده میلادی بود. این دو انتخاب هر دو مورد حمایت گروه‌های راستگرا در این کشورها بودند و به نظر می‌رسد این مسئله تا حدی موج راستگرایی را در اروپا تقویت کرده‌ است. سال میلادی آینده در فرانسه و آلمان انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد و گروهی معتقدند که ممکن است در این کشورها هم احزاب راستگرا قدرت بگیرند.

شما فکر می کنید نتیجه انتخابات آمریکا، چه تاثیری بر رویکرد احزاب راستگرای اروپا که شعارها و مواضع مشابه آقای ترامپ دارند؛ داشته باشد؟

دونالد ترامپ پیش از این مسئولیت سیاسی نداشته و در مناظره‌های انتخاباتی می‌گفت در صدد است "عظمت آمریکا" را دوباره به این کشور بازگرداند. در کنار این گاهی هم به عیب‌های رقیب اشاره می‌کرد.

با این حال، هر چند همیشه در مورد مسائل مختلف از جمله سیاست خارجی حرفهای متناقضی زده بود؛ در جریان کارزار انتخاباتی‌اش علیرغم فشارهایی که از همه سو بر او وارد شد، بعضی مواضعش را تغییر نداد.

او در جریان کارزار انتخاباتی متهم شد که حرف‌ها و مواضعش نژادپرستانه، زن‌ستیزانه و تهدیدآمیز نسبت به مسلمانان بوده است. با این حال، در سخنانی که پس از پیروزی در جمع هوادارانش ایراد کرد، گفت: "زمان آن فرا رسیده تا مانند ملتی واحد، گرد هم بیاییم." او از رقیبش، هیلاری کلینتون، به خاطر تلاشهایش قدردانی کرد و گفت: "من رئیس جمهور همه آمریکایی‌ها خواهم بود."

پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا بسیاری از دولت‌ها را غافلگیر کرد و در داخل هم اعتراضات آرام مردمی را در برخی مناطق در پی داشت.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا چه پیامدهای داخلی و خارجی دارد؟

به نظر شما ترامپ چگونه رئیس جمهوری خواهد بود؟ آیا او می تواند به شعارهایی که داده عمل کند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.