حسن روحانی: صنعت نفت حداکثر استفاده از برجام را داشته است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید صنعت نفت ایران حداکثر استفاده از برجام را داشته است حق نشر عکس SHANA

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید که صنعت نفت این کشور حداکثر استفاده را از فضای توافق جامع اتمی با قدرت‌های جهانی (برجام) داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، رئیس جمهوری ایران امروز یکشنبه ۲۳ آبان در مراسم بهره‌ برداری از طرح‌های توسعه میادین نفتی غرب کارون در استان خوزستان گفت: "(منتقدان) می‌گفتند برجام عملیاتی شده، اما سال ها طول می کشد که صادرات نفت به ۲ میلیون بشکه برسد و ما به این زودی‌ها به شرایط قبل از تحریم نمی رسیم، اما صنعت نفت در چند ماه کاری کرد که جهانیان را به شگفتی وا داشت."

آقای روحانی با اشاره به سرمایه‌گذاری حدود هفت میلیارد دلاری در طرح‌های توسعه غرب کارون گفت: "برای تکمیل طرح‎های توسعه این منطقه به حدود ١٨ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم. امروز ما بعد از سه سال به رقم تولید ۲۵۰ هزار بشکه در این منطقه رسیده ایم، که توان تولید ۳۰۰ هزار بشکه را هم داریم."

حوزه نفتی غرب کارون از دو ناحیه نفتی آزادگان و میدان یادآوران تشکیل شده است و منابع رسمی در ایران ذخایر نفتی این میدان‌ها را بالغ بر ۶٧ میلیارد بشکه برآورد کرده‌اند.

میدان یادآوران در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارد و شرکت "ساینوپک" چین پیمانکار بیع متقابل توسعه آن است.

حق نشر عکس SHANA
Image caption طرح توسعه میدان نفتی یادآوران امروز توسط رئیس جمهوری ایران افتتاح شده است

به گزارش رویترز، ایران گفته است که در ماه اکتبر، سه میلیون و نود و دو هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

این در حالی است که منابع ثانویه تولید نفت این کشور در اکتبر را حدود سه میلیون و شصت و نه هزار بشکه گزارش کرده‌اند.

در ماه سپتامبر، وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزیره جلسه‌ فوق‌العاده تشکیل دادند و تصمیم گرفتند که سقف تولید نفت را از ٣٣ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز به ٣٢ میلیون و دویست و چهل هزار بشکه کاهش دهند.

نشست الجزیره همچنین موافقت کرد که سه کشور را از کاهش تولید معاف کند.

ایران به دلیل عدم امکان استفاده از سهمیه این کشور در زمان تحریم هسته‌ای و دو کشور نیجریه و لیبی به خاطر کاهش تولید در نتیجه حمله گروه‌های مسلح به تاسیسات نفتی آنها از تصمیم برای کاهش سهمیه معاف شدند.

اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت قرار است که در اجلاس آینده اوپک که ۳۰ نوامبر در وین، پایتخت اتریش برگزار می‌شود، درباره جزئیات کاهش سقف تولید بحث کنند.