جایزه بهترین بازیکن فوتسال؛ سهم ایران از جوایز بهترین‌های فوتبال آسیا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرهاد توکلی٬ بازیکن تیم ملی فوتسال ایران

کنفدراسیون فوتبال آسیا فهرست تکمیلی جوایز سالانه بهترین‌های فوتبال آسیا را منتشر کرده که ایران فقط در یک بخش نامزد شده است.

در فهرست تکمیلی، نامزدهای چهار بخش معرفی شده‌اند که سه بازیکن ایران در بخش بهترین بازیکن فوتسال نامزد شده اند که بدین ترتیب گرفتن جایزه یک ایرانی در این بخش قطعی شده است.

علی اصغر حسن‌زاده٬ احمد اسماعیل‌پور و فرهاد توکلی سه بازیکن تیم ملی فوتسال ایران هستند که نقش برجسته‌ای در رسیدن این تیم به نیمه‌نهایی و کسب مدال برنز در جام جهانی کلمبیا داشتند.

تیم ایران با وجود دستاوردهایی که در سال جاری در حوزه‌های مختلف فوتبال در سطح بین‌المللی به دست آورده٬ در هیچ بخش دیگری از جوایز سالانه کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزد نشده است.

این موضوع با اعتراض فدراسیون فوتبال ایران رو‌به‌رو شد و مهدی تاج٬ رئیس فدراسیون در نامه‌ای به شیخ سلمان٬ رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا این فهرست را "ناامیدکننده" خواند و گفت که هیچ نماینده‌ای از این کشور در مراسم اهدای جوایز شرکت نخواهد کرد.

او در نامه‌اش به برخی از دستاورد‌های فوتبال و فوتسال ایران از جمله مدال برنز ایران در جام جهانی فوتسال٬ صعود تیم بزرگسالان ایران در رده‌بندی جهانی٬ قهرمانی تیم‌های فوتسال زنان و مردان در آسیا در دو سال گذشته و صعود به جام‌‌‌های جهانی زیر ۱۷ سال و زیر ۲۰ سال اشاره کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در واکنش به نامه فدراسیون فوتبال ایران از اینکه ایران قصد ندارد در مراسم شرکت کند٬ابراز تاسف کرد٬ اما گفت که این فهرست تکمیل نشده است و قطعا نام ایران در فهرست تکمیلی خواهد بود.

حال با تکمیل این فهرست مشخص شده که سهم فوتبال ایران در این جوایز فقط یک جایزه خواهد بود٬ آن هم در بخش فوتسال که ایران پرافتخارترین تیم آسیایی و دارنده مدال برنز جام جهانی است.

ایران سال‌‌هاست که در بخش‌های اصلی از جمله بهترین بازیکن٬ بهترین تیم و بهترین مربی برنده جایزه‌ای نشده است.

حق نشر عکس Getty Images

عمر عبدالرحمن (امارات)، وو لی (چین)، و حمادی احمد (عراق) سه بازیکنی هستند که به عنوان نامزد بهترین بازیکن مرد قاره آسیا در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده‌اند.

آخرین بار علی کریمی در سال ۲۰۰۴ برنده بهترین بازیکن سال شد.

تاکنون در تاریخ این جوایز ایران نتوانسته در بخش‌های بهترین باشگاه٬ بهترین تیم ملی و بهترین مربی جایزه‌ای به دست آورد.

این در حالی است که تیم ملی ایران در حال حاضر در رده‌بندی جهانی بالاتر از سایر تیم‌های آسیایی قرار دارد و تاکنون در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه٬ بدون باخت و با کسب ۱۱ امتیاز بهترین عملکرد را میان ۱۲ تیم باقیمانده در آسیا داشته است.

آخرین باری که تیم ملی ایران در یک بازی رسمی (در ۹۰ دقیقه) مقابل تیمی از آسیا شکست خورده٬ چهار سال پیش در مقابل ازبکستان بوده است.

مراسم جایزه سالانه کنفدراسیون فوتبال آسیا روز اول دسامبر/۱۱ آذر سال جاری در ابوظبی برگزار خواهد شد. این جایزه ۱۱ بخش - از توسعه فوتبال پایه تا الهام بخشی- را شامل می‌شود.