نتانیاهو: اگر آتش‌سوزی‌ها عمدی باشد حمله‌ای تروریستی است

حق نشر عکس AP

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هشدار داده که اگر آتش‌سوزی‌های گسترده در شمال این کشور عمدی بوده باشد، "عملیات تروریستی" قلمداد خواهد شد.

رئیس پلیس اسرائیل نیز گفته است این آتش‌سوزی‌ها مشکوک هستند و اشاره کرده که ممکن است انگیزه‌های سیاسی در ایجاد آن نقش داشته باشد.

نفتالی بنت، رهبر یکی از احزاب راستگرای مذهبی اسرائیل، در صفحه توییتر خود به زبان عبری نوشته است: "تنها کسانی که کشور به آنها تعلق ندارند، توانایی سوزاندن آن را دارند."

به دنبال آتش‌سوزی گسترده در بخش‌هایی از حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل، ده ‌هزار نفر از شهر خارج شدند.

باد شدید شعله‌های بزرگ آتش را به مناطق مسکونی در شمال این شهر ۲۵۰ هزار نفری رسانده است.

بیش از ۶۰ هزار نفر از شهروندان حیفا خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. مهدکودک‌ها، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و یک خانه سالمندان در این شهر تخلیه شده‌اند.

این خطر وجود دارد که آتش به خانه‌های نزدیک بیت‌المقدس و همچنین کرانه باختری گسترش یابد.

یک مقام ارشد امنیتی اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفته است که مقامات فلسطینی به اداره آتش‌نشانی اسرائیل پیشنهاد کمک داده‌اند، اما هنوز جوابی دریافت نکرده‌اند.

آتش‌نشان‌ها از مناطق مختلف اسرائیل از روز سه‌شنبه در حال مقابله با این آتش‌سوزی هستند و هواشناسان هشدار داده‌اند که به دلیل هوای خشک و باد شدید آتش‌سوزی ممکن است تا اوایل هفته آینده ادامه پیدا کند.

چهار فلسطینی در ارتباط با یک آتش‌سوزی در نزدیکی بیت‌المقدس دستگیر شده‌اند و قرار است به ظن سهل‌انگاری در شروع یک آتش‌بازی دادگاهی شوند.