خشونت علیه زنان در جامعه شما

حق نشر عکس ...
Image caption ۲۵ نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان

روز ۲۵ نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان است؛ روزی که با هدف آگاهی دادن درباره شکل‌های پیدا و پنهان خشونت نسبت به زنان و از بین بردن آن نامگذاری شده است.

در ایران و افغانستان هم در سال‌های اخیر به این روز و مفهوم و کارکرد آن توجهاتی می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند وقتی نسبت به زنان خشونت اعمال می‌شود، تاثیر منفی آن علاوه بر خود فرد، بر خانواده و جامعه نیز می‌ماند.

آذر آوازه ، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور بانوان و خانواده، می‌گوید در صورتی که در خانواده‌ای علیه زنی خشونت اعمال شود علاوه بر مشکلات روحی و جسمی که خود او متحمل می‌شود، بر امنیت روانی خانواده و کودک اثر گذاشته و ممکن است در آینده رفتار آن کودک نیز نسبت به زنان جامعه توام با خشونت باشد.

در دوران‌های گذشته، تنها زد و خورد فیزیکی و آزار جسمی مصداق خشونت دانسته می‌شد ولی امروزه معلوم شده که خشونت می‌تواند مصداق‌های غیر فیزیکی و روانی هم داشته باشد.

کارشناسان از جمله بی توجهی به توانایی‌ها و استعداد زنان در جامعه را هم در زمره خشونت علیه زنان قرار می‌دهند.

در جامعه شما چه مصادیق اجتماعی از خشونت علیه زنان وجود دارد؟ آیا اگر زنی در جامعه شما قربانی خشونت شود از او پشتیبانی می‌شود؟ آیا قانونی برای مقابله با این خشونت‌ها وجود دارد؟ آیا نهادهایی وجود دارد که اگر زنی مورد خشونت قرار گرفت بتواند از آن‌ها کمک و پشتیبانی بگیرد؟

آیا شما یا یکی از نزدیکانتان تا به حال مورد خشونت قرار گرفته‌اید؟ در این صورت تأثیر آن بر زندگی‌تان چه بوده و چه کمکی دریافت کرده‌اید؟

در افغانستان آمار رسمی تازه از افزایش خشونت علیه زنان حکایت دارد. وزارت امور زنان افغانستان اعلام کرده که در هشت ماه نخست سال جاری نزدیک به چهار هزار مورد خشونت علیه زنان در این کشور ثبت شده است.

روز پنجشنبه چهارم قوس (آذر) تفاهمنامه "کمپین محو خشونت علیه زن" بین ادارات دولتی افغانستان به امضا رسید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در مراسم دیروز گفت که خانه‌های امن برای زنان بعد از این بیشتر تحت حمایت مالی دولت در خواهد آمد و در نظام مجازاتی برای زنان تخفیف در نظر گرفته خواهد شد.

آیا آنچه اشرف غنی وعده داده است، در جامعه افغانستان برای پشتیبانی از زنان خشونت دیده کافیست؟

برای محو خشونت علیه زنان، انتظار شما از دولت چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.