محمود صادقی در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption محمود صادقی حدود دو هفته پیش در مجلس ایران خواهان توضیح درباره "شایعات" واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی رئیس این قوه شده بود.

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، امروز سه‌شنبه نهم آذرماه در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، آقای صادقی "پس از حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه و انجام تحقیقات در مورد اتهامات مطروحه توسط بازپرس پرونده با صدور قرار تامین کفالت و با معرفی کفیل آزاد شده است."

چند روز پیش صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، بدون نام بردن از محمود صادقی گفته بود: "اینکه نماینده‌ای از فراکسیون امید با کمال وقاحت از پشت تریبون مجلس، رئیس قوه قضاییه را متهم به واریز ۱۰۰۰ میلیارد تومان به حساب شخصی خود کرده است، مایه شرمساری نیست؟"

این نماینده مجلس حدود دو هفته پیش در مجلس ایران خواهان توضیح مقام‌های مربوطه درباره "شایعات" واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی رئیس این قوه شده بود.

محمود صادقی در سخنرانی خود در مجلس گفت "کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب‌های شخصی واریز شود؟" و از صادق لاریجانی خواست "برای جلوگیری از ادامه سوءاستفاده بیگانگان و به‌منظور شفاف‌سازی" گزارشی از عملکرد ۵ ساله حساب‌های مورد بحث و مصارف سود حاصله از آنها منتشر کند.

پس از طرح سوالات آقای صادقی، صادق لاریجانی به تندی از حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس انتقاد کرد که چرا از او در برابر این "تهمت‌ها" دفاع نکرده‌اند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران هم در توضیح حساب‌های بانکی صادق لاریجانی گفت از سال ۱۳۷۳ و در دوره ریاست محمد یزدی و محمود هاشمی شاهرودی حساب‌هایی "با رعایت موازین شرعی و قانونی و اخذ مجوزهای لازم به نام قوه قضاییه افتتاح شد."

او گفت "مدیران و مسئولان ارشد نظام "از این مساله آگاه بوده‌اند و حمایت از نشردهندگان "اخبار کذب" در این رابطه قابل تعقیب قضایی است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای مطهری در نامه‌ای به دادستان گفته: "با روشی که دادستانی در پیش گرفته است مجلس به صورت یک موجود بی خاصیت و همیشه نگران از احضار و بازداشت در خواهد آمد."

محمود صادقی می‌گوید تهمتی نزده و تنها خواهان ارائه توضیح شده است.

مطابق قوانین ایران نمایندگان مجلس مصونیت حقوقی دارند و نمی‌توان آنها را برای انجام وظایف نمایندگی تحت تعقیب قرار داد.

در همین حال علی مطهری نایب رئیس و نماینده مجلس ایران درباره برخورد قضایی با محمود صادقی، در نامه ای سرگشاده این روند را باعث "بی خاصیت" شدن مجلس خوانده و گفته که "مشکل اصلی قوه قضائیه این است که خود را به هیچکس پاسخگو نمی داند".

آقای مطهری امروز در نامه ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نوشته: "با روشی که دادستانی در پیش گرفته مجلس به صورت یک موجود بی خاصیت و همیشه نگران از احضار و بازداشت در خواهد آمد".

بیشتر بخوانید: مروری بر کشمکش مجلس و قوه قضائیه ایران بر سر مصونیت نمایندگان

موضوعات مرتبط