تعارف؛ نشانه ادب یا عادتی دست و پا گیر

حق نشر عکس Getty Images

ایرانی‌ها به داشتن آداب و رسوم کهن و غنی شهرت دارند. کتاب‌های راهنمای جهانگردی به مشتاقان سفر به ایران وعده مهمان‌نوازی و مهربانی می‌دهند و سفرنامه‌های خارجی‌هایی که ایران را از نزدیک دیده‌اند تائیدی است بر این واقعیت.

بخشی از این مهربانی و ادب ایرانی‌ها را فرهنگ "تعارف" تشکیل می‌دهد. فرهنگی که برای عده‌ای دست و پا گیر است و برای گروهی دیگر نشانه روح لطیف و قلب مهربان ایرانی‌ها.

تعریف شما از تعارف چیست؟ آیا تعارف میتواند واقعی باشد؟

تعارف؛ هنر آداب معاشرت در ایران

فرشته نجفی، هنرمند ایرانی، در مورد فرهنگ تعارف می‌گوید: "تعارف نمایشگر ذات مهربان ایرانی‌ها است. در فرهنگ ما، ابراز وجود بی‌پرده و عینی می‌تواند بی‌ا‌دبی حساب شود. محبت گفتاری برای ایرانی‌ها خیلی مهم است. شاید به این خاطر که روحیه ایرانی شدیدا تحت تاثیر شعر و شاعری است".

آیا شما هم تعارف کردن را یکی از ویژگیهای مثبت فرهنگ ایرانی‌ میدانید یا نشانه دورویی و چاپلوسی؟ تا به حال شده که به دلیل تعارف کردن به دردسر افتاده باشید؟

ویلیام بیمن، استاد مردم‌شناسی دانشگاه مینه‌سوتا، معتقد است یکی از کارکردهای تعارف در جامعه ایران، ایجاد ثبات اجتماعی است زیرا از این راه هر دو نفر فارغ از جایگاه اجتماعی‌شان، خود را در سطحی برابر هم قرار می‌دهند.

آقای بیمن می‌گوید: "یکی از دلایل اصلی تعارف، چیزی است که من به آن می‌گویم دست‌پایین را گرفتن. افراد سعی می‌کنند جایگاه طرف مقابل را ارتقا دهند و در عین حال جایگاه خود را تقلیل دهند."

به نظر شما امروزه مردم در ایران بیشتر به چه دلایل و انگیزههایی تعارف میکنند؟ آیا خود شما تعارفی هستید؟ چرا؟

چطور تعارف واقعی و غیرواقعی را تشخیص می‌دهید؟

آیا ترجیح میدهید که دیگران با شما رک و راست باشند؟

عده‌ای از ایرانی‌های ساکن خارج بعد از چند سال دوری از وطن رفته رفته متوجه می‌شوند که به گفته خودشان دلشان برای خوش زبانی‌ها و تعارف‌های گرم داخل ایران تنگ می‌شود.

اگر در خارج از ایران و به دور از جامعه ایرانی زندگی می‌کنید، تا چه حد دلتان برای تعارف‌های ایرانی تنگ شده است؟

در خارج از ایران، برخورد جامعه با تعارف کردن شما چگونه است؟

اگر می‌خواهید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.