زنان جامعه شما چقدر با حقوق خود آشنا هستند؟

حق نشر عکس Internet
Image caption .

مفهوم حقوق زنان از اواخر قرن نوزدهم با خواست حق رای زنان وارد حرکت‌های اجتماعی اروپا و آمریکا شد. پس از جنگ جهانی اول و افزایش چشمگیر زنان در اجتماع و محیط کار به شکل خواست‌های برابری‌طلبانه در دستمزد و حق تحصیل وارد مطالبات جنبش‌های پیشرو شد.

چند دهه بعد، جنبش‌های مدافع زنان توانستند مفهوم حقوق زنان را در امتداد حقوق بشر نهادینه کنند، با این تاکید که در عمل، زنان و دختران بیشتر از مردان، قربانی نقض حقوق‌بشر می‌شوند. حضور زنان در پست‌های مدیریتی، حق مالکیت بر بدن (بکارت، باروری، سقط جنین و روابط جنسی) و جلوگیری از تبعیض جنسیتی و برخورد سکسیستی هنوز از جمله خواست‌های فعالان حقوق زنان است.

شما چقدر با حقوق زنان آشنا هستید؟ اگر زن هستید، آیا درباره حقوق‌تان در خانواده، مدرسه و یا دانشگاه به شما آموزش داده شده است؟

اطلاعات مورد نیازتان را در این زمینه از چه راه‌هایی یافته‌اید؟ چه منابعی درباره حقوق زنان در دسترس شما است؟ نقش خانواده و عرف در آشنایی شما با حقوق زنان چیست؟

در مقابل، نظریه‌پردازان اسلامی، حقوق زن در جوامع غربی را مفهومی مبتنی بر ارزش‌ها و اهداف سرمایه‌داری تعریف می‌کنند و غرب را به بهره‌کشی از زنان و نابودی کانون خانواده متهم می‌کنند. آنها سرفصل حقوق زن در اسلام را مطرح می‌کنند؛ دیدگاهی که با استناد به "منزلت زن در اسلام"، زنان را به نقش‌آفرینی در قالب سنتی خانواده دعوت می‌کند و فاطمه، دختر پیامبر اسلام، را الگوی برتر زنان مسلمان می‌داند.

در سیاست‌های جدید جمعیتی ایران که از طرف آیت‌الله علی خامنه‌ای تبیین شده، بر جایگاه اصلی زن در کانون خانواده تاکید و وظیفه اصلی او فرزندآوری و تربیت فرزندان تعیین و وظیفه نان‌آوری به عهده مرد گذاشته شده است. طرفداران این مدل آن را حافظ شان زن و برقرارکننده آرامش در خانواده می‌دانند. اما منتقدان، مباحثی مانند حق انتخاب پوشش، حق انتخاب شریک زندگی، حق طلاق و حضانت فرزند در قوانین برگرفته از اسلام را از جمله چالش‌های حقوق زن در اسلام می‌دانند.

چه مجرد باشید چه متاهل، چقدر در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خانواده نقش دارید؟ خودتان چقدر در جهت آگاهی بیشتر از حقوق‌تان تلاش می‌کنید؟

فکر می‌کنید مدل اسلامی حقوق زن با نسخه غربی آن چه تفاوت‌هایی دارد؟ به نظر شما پیگیری حقوق زن کانون خانواده را متشنج می‌کند؟ اگر در ایران و افغانستان هستید به نظرتان حقوق زنان چه تعارضی با قوانین داخلی این کشورها دارد؟

آموزش حقوق بشری برای زنان در افغانستان با فعالیت کمیسیون مستقل حقوق بشر و همکاری نهادهای بین‌المللی زنان انجام می‌شود. در ایران هم این آموزش در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی حقوق زنان و خانواده در محیط دانشگاه‌ها سابقه دارد. اما همکاری فعالان حقوق زن با نهادهای بین‌المللی در ایران با واکنش محافظه‌کاران در ایران روبرو شده است. «پروژه ملی آموزش حقوق زنان و دختران با همکاری مرکز امور مشارکت زنان در دفتر یونیسف» در سال ۱۳۷۹ اجرا شد. اما نهادهای مذهبی و محافظه‌کار، محتوای آموزشی این پروژه را که از طرف سازمان ملل تعریف شده بود در تناقض صریح با اصول اسلامی ‌دیدند.

نقش پدر و مادر در آشنایی دختران آنها با حقوق‌شان چیست؟ دولت در زمینه آگاهی‌رسانی و آشنا کردن زنان با حقوق‌شان چه اقداماتی باید انجام دهد؟ چه بستر، ابزارها و حمایت‌هایی در زمینه آشنایی و پیگیری حقوق زنان باید مهیا شود؟