آیا پارک گون هه، رییس جمهوری کره‌جنوبی، استیضاح خواهد شد؟

حق نشر عکس Chung Sung-Jun
Image caption خانم پارک دختر پارک چونگ هی، رهبر قدرتمند سابق است

پارلمان کره جنوبی به احتمال زیاد به استیضاح شدن رییس جمهوری کشور رأی خواهد داد. اگر موفق شوند، پارک گون هه اولین رییس جمهوری خواهد بود که از سمتش برکنار می‌شود.

استیضاح مانند یک محاکمه است که توسط مجلس حاکم یک کشور به جای یک دادگاه انجام می‌شود.

همانند یک محاکمه، ممکن است نتیجه استیضاح برائت باشد - بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ استیضاح شد، اما در قدرت باقی ماند چون در پایان روند در سال ۱۹۹۹، سنا به برکناری او رأی مخالف داد. آن هایی که به استیضاح رأی دادند حتی یک اکثریت ساده را هم به دست نیاوردند، چه برسد به دو سوم اکثریت لازم برای موفق شدن.

در مورد رییس جمهوری کره‌ جنوبی، مجلس ملی پیش از آن‌که بتواند خانم پارک را از قدرت خلع کند، باید مانند مورد کلینتون دو سوم اکثریت را به دست آورد.

مجلس ملی کره جنوبی در مجموع ۳۰۰ عضو وجود دارد در نتیجه آن‌ها نیاز به ۲۰۰ رأی دارند. در حال حاضر، ۱۷۲ قانون‌گذار هستند که عضو حزب دولت نیستند و می‌خواهند رییس جمهوری برکنار شود. این یعنی مخالفان نیاز دارند که ۲۸ نفر از ۱۲۸ قانون‌گذار حزب حاکم محافظه‌کار بزرگ ملی به آن‌ها بپیوندند.

فرصت برای انجام این کار از جمعه ۲ دسامبر تا جمعه ۹ دسامبر است که فرصتی کوتاه است. پس از آن جلسات پارلمانی پایان می‌یابد و همه قرارها احتمالا در طول تعطیلات زمستانی به هم می‌خورد (هرچند در تئوری مجلس می‌تواند برای یک نشست ویژه فراخوانده شود).

حق نشر عکس AP
Image caption محور رسوايی رابطه‌ی نزدیک ميان خانم پارک و خانم چوی است

اگر مجلس رأی به انجام این عمل بدهد (رأی دو سوم به مقصر بودن)، اخراج رییس جمهوری هنوز نیاز به موافقت ۶ نفر از ۹ قاضی دادگاه قانون اساسی کشور دارد.

حتی اگر قانون‌گذاران (چه برسد به مردم و روزنامه‌ها) به شدت خواهان پایان دادن به حکومت رییس جمهور پارک بودند، قضات می‌توانند جلوی آن را بگیرند و او می‌تواند ریاست جمهوری را حفظ کند.

در صورت انجام هر نوع استيضاحی، رییس جمهور پارک به هر حال از موقعیتش کنار خواهد رفت و دولت توسط نخست‌وزیر رهبری خواهد شد.

اگر در پایان روند، رأی‌ها به حد نصاب نرسیده باشند یا قضات برکناری او را از قدرت تأیید نکنند، او بازخواهد گشت و دوره‌اش را که در انتهای سال بعد تمام می‌شود تا پایان ادامه خواهد داد.

اما اگراز منصب خود خلع شود، می‌تواند محاکمه شود. دادستان پیش از این گفته است که فکر می‌کند رییس جمهوری پارک در برنامه‌های فسادآميزی دست داشته است که پيش از آن دوست دیرينه‌رييس جمهور پارک، چوی سون-سیل به خاطرشان متهم شده است.

آیا او در محاکمه مجرم شناخته خواهد شد؟ این به هیچ وجه روشن نیست. او منکر تخلف است و در بیانیه اخیرش گفته است: "با مشکلاتی که پيش آمده، آن موقع فکر می‌کردم که يک طرح عمومی را داریم پی می‌گيریم و مطلقاً برای سود و منفعت شخصی‌ام نبود و خودم هم شخصاً هرگز هيچ منفعتی از قِبَل آن به دست نياورده‌ام."

مشکل این‌جاست که ما دقیقا نمی‌دانیم که اتهام چیست. به طور کلی، ماجرا این است که خانم چوی دو صندوق سرمایه‌گذاری را در اختيار داشته است و به پشتوانه‌ رابطه‌اش با رییس جمهور شرکت‌ها را برای اهدای ده‌ها میلیون دلار تحت فشار قرار می‌داده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سامسونگ یکی از چند کمپانی برجسته‌ای است که پای‌شان به این رسوایی کشیده شده است

سرمایه‌گذاری‌ها با اهداف به ظاهر خیرخواهانه بوده‌اند - یکی برای ارتقای ورزش - اما نمی‌دانیم که هدف اصلی آن‌ها چه بوده است. اگر رییس جمهور پارک از استفاده‌های جایگزین غیرقانونی آگاه نبوده است (یا نتوان اثبات کرد که آگاه بوده است)، ممکن است تبرئه شود.

ممکن است وضعیت مشابهی برای شرکت‌هایی که مورد تحقیق قرار گرفته‌اند باشد. سلسله‌ای از بزرگ‌ترین شرکت‌های عظیم در کره از سامسونگ تا شرکت‌های کوچکتر مورد هجوم پلیس قرار گرفته‌اند و هارد دیسک‌های کامپیوترهایشان ضبط شده است.

معلوم نیست که آیا این شرکت‌ها و کامپیوترهایشان شواهدی از فساد افراد ديگری مثل رييس جمهور و دوستش را داشته‌اند، یا این‌که خودشان مظنون به فساد هستند.

آن‌ها قطعا به صندوق‌های جنجالی پول داده‌اند - در مورد سامسونگ حدود ۳ میلیون دلار - ولی چه اندازه فشار بر آن‌ها وارد شده بود؟ آیا وعده‌‌های خاصی به آن‌ها داده شده بود؟

حق نشر عکس EPA
Image caption صدها هزار معترض خواهان استعفای رییس جمهور شده‌اند

نهایت ماجرا این است که هر اقدامی علیه رییس جمهور کره جنوبی ممکن است ماه‌ها طول بکشد. او اولین رییس جمهور در قدرت کره جنوبی خواهد بود که در عصری دموکراتیک عزل می‌شود و به وضوح با چنگ و دندان برای جلوگیری از این بی‌آبرويی خواهد جنگید.

تن دادن او به آمادگی برای کنار رفتن از قدرت طولانی‌تر شدن روند را محتمل‌تر می‌کند، چون این کار راه‌های مذاکره را باز خواهد کرد. این ممکن است قانون‌گذاران حزب خود او را متقاعد کند که کمی بیشتر با او کنار بيايند به این امید که بتوانند با حداقل بی‌آبرويی با او معامله‌ای بکنند.

برخی از عذرخواهی او انتقاد کرده‌اند. در این عذرخواهی او گفته بود که اشتباهات شخصی او "موجب نگرانی شدید مردم کره شده است. با مشاهده‌ شکسته شدن قلب‌های مردم، قلب من نیز پریشان شد، که می‌دانستم صدها عذرخواهی هم قادر نخواهد بود از ناامیدی و خشم مردم بکاهد."

پس چه خطایی کرده بود؟ او افزوده بود: "بزرگ‌ترین اشتباه من این بود که قادر به مدیریت افراد اطرافم نبودم."

موضوعات مرتبط