هفته پانزدهم ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ تحقير سيتى، پيروزى يونايتد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هنریک میختاریان

در پایان هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال انگلستان چلسى همچنان شکست ناپذیر است و پیروزى هاى پیاپى این تیم ادامه دارد.

آرسنال با ونگر فصلی رویایى را پشت سر مى گذارد، اما برعکس، منچسترسیتى با شکست تحقیرآمیز مقابل لستر وارد بحرانى تازه شده است. یونایتد سرانجام طلسم تساوى‌هاى خود را شکست و با پیروزى مقابل تاتنهام شرایط خود را در جدول بهتر کرد.

نوسانات لیورپول درمقابل تیمهاى انتهاى جدول همچنان ادامه دارد و تساوى خانگى مقابل وستهم موجب شد فاصله این تیم با چلسى صدرنشین به شش امتیاز برسد.

حق نشر عکس EPA
Image caption الکسیس سانچز و مسعود اوزیل دو بازیکن تاثیرگذار آرسنال

آرسنال ٣ - استوک سیتى ١

آرسنال در این فصل یکى از مدعیان اصلى قهرمانى است. در استراتژى مورد نظر آرسن ونگر، آلکسى سانچز نقش تغییر دهنده نتیجه بازى را دارد و مسعود اوزیل تنظیم کننده جریان بازى است.

سانچز در سیستم ١-٣-٢-٤ آرسنال و در نقش شماره ٩ کاذب در هر سه گل این بازى تاثیر مستقیم داشت. حرکات سانچز به مرکز زمین باعث ایجاد فضا در قلب خط دفاعى تیم‌هاى مقابل مى شود و اوزیل و دیگر هافبک‌هاى آرسنال بخوبى در این فضاها صاحب توپ شده و آرسنال را به گل مى‌رسانند.

حرکت عالى سانچز به مرکز زمین و پاس دقیق او به بلرین موجب شد تئو وولکات گل اول بازى را به ثمر برساند.

در گل دوم، یک بار دیگر حرکت سانچز به مرکز زمین و جایگیرى اوزیل در فضاى بوجود آمده از حرکت سانچز، آرسنال را پیش انداخت. اوزیل بخوبى با حرکات سانچز آشنایى دارد و با شناخت خوب خود از فضا و نیز یک ضربه سر هوشمندانه، یکبار دیگر تفاوت آشکار خود را با دیگر بازیکنان نشان داد.

در گل سوم هم جابجایى سانچز و ایجاد فضا در قلب خط دفاعى استوک و پاس عالى او به ایووبى که به این فضا حمله کرده بود، تیر خلاص بازى بود.

سانچز در آرسنال به تکامل رسیده و در کنار اوزیل زوج خطرناکى را تشکیل داده که مى‌توانند پس از چهارده سال این تیم را به قهرمانى لیگ برتر برسانند.

حق نشر عکس AP
Image caption جیمی واردی اولین هت‌تریک خود را در لیگ برتر به ثمر رساند

لستر سیتى ٤ - منچستر سیتى ٢

لیگ برتر انگلستان تفاوت‌هاى فراوانى با دیگر لیگ‌هاى اروپایى دارد. بسیارى از کارشناسان فوتبال معتقدند در این لیگ هیچ بازى آسانى وجود ندارد و حتى تیم‌هاى قعرنشین نیز تهدیدى جدى براى تیمهاى بزرگ محسوب مى‌شوند. در فوتبال اسپانیا یا آلمان کمتر چنین نتایج غافلگیرکننده‌اى به دست مى‌آید اما درلیگ برتر چنین نتایجى غیرعادی نیست.

استوارت پیرس٬ بازیکن سابق تیم ملى انگلستان پس از شکست منچسترسیتى مقابل لستر اعتقاد داشت گواردیولا باید بداند فوتبال انگلستان مثل اسپانیا نیست و تیم‌هایى مانند آلاوز که از پیش بازنده باشند در لیگ برتر وجود ندارد.

تغییرات زیاد در آرایش تیمى و انتخاب تاکتیک‌هاى مختلف یکى از ویژگى‌هاى فلسفه مربیگرى گواردیولا است و همین موجب شده منچسترسیتى در این هفته‌ها نتایج خوبى نگیرد. به رغم چنین نتایجى گواردیولا اهل خطر کردن است و با تفکرات منحصر به فرد خود باعث زیبایى بیشتر فوتبال مى شود.

در طرف مقابل اما لستر در حالیکه به هیچ عنوان شرایط خوبى در لیگ برتر نداشت، موفق شد با هت تریک جیمى واردى منچسترسیتى را شکست دهد و تا حدى از بحران خارج شود.

در سیستم ٢-٤-٤ و همیشگى لستر استفاده از ضد حملات مهمترین راه رسیدن به گل است و زمانى که لستر از حریف پیشى مى گیرد تاکتیک مورد نظر بیشترین کارایى را دارد.

سرعت واردى و همکارى خوب او با ماهرز به همراه کندى مدافعان میانى منچسترسیتی یکى از دلایل اصلى پیروزی لستر بود.

جان استونز به رغم توان بازیسازى هنوز تجربه کافى براى پوشش تمام خط دفاعى را ندارد و سیتى نیازمند رهبرى مقتدر در این پست است.

در سیستم ٣-١-٣-٣ گوآردیولا برای این مسابقه، استفاده از زابالتا در میانه میدان هم تا حد زیادى غیرمنتظره بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption منچستر یونایتد پس از چند هفته دوباره طعم پیروزی را چشید

منچستر یونایتد ١ - تاتنهام ٠

منچستر یونایتد پس از هفته‌ها ناکامى در استادیوم خانگى‌اش به پیروزى رسید. در هفته‌های اخیر یونایتد به رغم بازی‌هاى باکیفیتى که به نمایش مى‌گذاشت با دریافت گل‌هاى دیر هنگام پیروزى را با تساوى عوض مى کرد.

مورینیو به خوبى از نوع بازى تاتنهام و نقاط مثبت این تیم در سیستم ١-٣-٢-٤ آشنایى داشت و به همین دلیل با سیستم ١-٤-١-٤ و استفاده از هنریک میختاریان و آنتونى مارسیال در کناره‌ها قصد داشت دو مدافع کنارى تاتنهام را از جریان بازى خارج کند؛ دنى رز و کایل واکر مدافعان کنارى تاتنهام با سرعت دیدنى خود نقش مهمى در حملات تاتنهام دارند.

در استراتژى مورینیو شعاع حرکتى میختاریان و مارسیال کاملا متفاوت بود.

مارسیال در سمت راست کاملا کنار خط بازى مى‌کرد؛ حمله به دروازه تاتنهام از کناره و مهار واکر مدافع راست تاتنهام، وظیفه اصلى مارسیال بود. در کنار مارسیال، دارمیان مدافع چپ یونایتد کمتر در حمله ظاهر مى شد و در بیشتر دقایق مارسیال و واکر در مقابل یکدیگر قرار مى گرفتند.

در سمت راست موضوع کاملا متفاوت بود. رز که بهترین مدافع چپ حال حاضر لیگ برتر است در مقابل میختاریان و والنسیا روز دشوارى داشت.

میختاریان بخوبى توانسته بحران ابتداى فصل را پشت سربگذارد و بهترین بازیکن زمین بود. سرعت میختاریان در حالی که پا به توپ است به مراتب بیشتر از زمانى است که بدون توپ حرکت مى‌کند. او در زمان حمله وظیفه داشت در فضاى بین رز و ورتونگن حرکت کند و لب خط را در اختیار والنسیا قرار دهد اما در زمان دفاع مهار رز به عهده او بود.

همکارى میختاریان و والنسیا که همواره به خط حمله اضافه مى‌شد و ضعف سان هافبک کنارى تاتنهام، نقطه قوت تاتنهام را به نقطه ضعف این تیم تبدیل کرد و در نهایت نیز یونایتد از همین سمت به گل رسید.

در تاکتیک یونایتد تمامى بازیکنان به غیر از زلاتان ابراهیموویچ وظیفه داشتند براى دفاع به زمین خودى برگردند.

بازیکنان یونایتد به محض دریافت توپ، زلاتان را صاحب توپ مى کردند. زلاتان با قدرت حفظ توپ خود زمان لازم را در اختیار مارسیال و میختاریان قرار مى‌داد تا این دو بازیکن سرعتى در کمترین زمان ممکن خود را به حمله برسانند. گل میختاریان که تنها گل بازی بود نیز دقیقا از این طریق به دست آمد؛ سرعت عالى یونایتد در زمان ضد حمله و جایگیرى خوب میختاریان در جناح چپ، یونایتد را پیش انداخت.

بازیکنان منچستر یونایتد در دقایق پایانى تا حدود زیادى با استرس بازى مى کردند اما مایکل کریک با هوشیارى تمام جریان بازى را کنترل کرد و یونایتد پس از پانزده هفته، سومین پیروزى خانگى‌اش را جشن گرفت.

سایر نتایج:

لیورپول ٢ - وستهم ٢

چلسى ١ - وست بروم ویچ ٠

ساوثهمپتون ١ - میدلزبرو ٠

برنلى ٣ - بورنموث ٢

هال سیتى ٣ - کریستال پالاس ٣

سوانزى ٣ - ساندرلند ٠

واتفورد ٣ - اورتون ٢