هفته هجدهم ليگ برترفوتبال انگلستان؛ چلسى و كونته همچنان شكست ناپذير

حق نشر عکس PA
Image caption آنتونیو کونته رکورد جدیدی را در چلسی به جای گذاشته است

در هفته هجدهم لیگ برتر انگلستان چلسى دوازدهمین پیروزى پیاپى خود را جشن گرفت تا رکوردى تازه در تاریخ فوتبال این باشگاه ثبت شود.

منچستر سیتى با درخشش یحیى توره بازیکنى که تا چند هفته پیش هیچ جایگاهى در تفکرات تاکتیکى گواردیولا نداشت قفل دروازه هال را باز کرد تا منچسترسیتى مانند لیورپول همچنان تعقیب کننده اصلى چلسى باشد.

آرسنال پس از دو شکست متوالى، وست‌بروم‌ویچ را در دقایق پایانى شکست داد. همانطور که در هفته گذشته اشاره کردم آرسن ونگر مربى باتجربه‌اى است که راه خروج از بحران را بخوبى مى‌داند.

منچستر یونایتد نیز به تدریج به صف مدعیان اضافه مى‌شود. این تیم با ژوزه مورینیو کاملا از بحران ابتداى فصل خارج شده و به ثبات رسیده است.

چلسى ٣ - بورنموث ٠

حق نشر عکس AP
Image caption ادین آزار نقش مهمی در چلسی دارد

در روزى که چلسى دیگو کاستا و انگولو کانته دو بازیکن تاثیر گذار خود را در اختیار نداشت، با درخشش فابرگاس و پدرو به پیروزى رسید.

ادى هاو سرمربى بورنموث مى‌دانست در شرایط فعلی در زمین صدرنشین لیگ برتر شانس چندانی ندارد و به همین دلیل با سیستمى کاملا بی‌پروا به دنبال شگفتى بود.

این دومین فصلى است که بورنموث در لیگ برتر حضور دارد. این همواره با سیستم دفاع چهارنفره بازى مى‌کند اما در این دیدار با ترکیبى نسبتا متفاوت وارد میدان شد.

بورنموث با سیستم ١-٦-٣ بازی را آغاز کرد و هر بازیکن باید یار مستقیم خود را در چلسى مهار می‌کرد، چلسی در نبود کاستا ٣-٤-٣ بازى مى کرد.

بازیکنان بورنموث با سیستم جدید تا حد زیادى بیگانه بودند و با غیبت آکه، مدافع جوان و اصلى خود در مرکز خط دفاعى، سیستم دفاعى بورنموث کاملا ضربه پذیر بود. آکه بازیکن چلسى است که به صورت قرضى در بورنموث بازى مى کند و طبق قانون اجازه نداشت مقابل باشگاه اصلى خود بازى کند.

سیستم بورنموث در زمان دفاع به ١-٤-٥ تبدیل مى‌شد اما نبود آرایش دفاعى منظم، موجب شد بازیکنان تکنیکى چلسى مانند پدرو، ویلیان و آزار براحتى به دروازه بورنموث حمله کنند.

بورنموث قصد داشت با تراکم زیاد بازیکنان در یک سوم دفاعى مانع از گلزنى چلسى شود اما با نگاه به گلهایى که چلسى به ثمر رساند،بى‌نظمى در سیستم دفاعى بورنموث کاملا مشخص بود.

در دقیقه ٢٤ پدرو در فضایى بسیار کم و با ضربه‌اى استثنایى دروازه بورنموث را باز کرد.

صرف نظر از ضربه دیدنى پدرو، حضور چند بازیکن بورنموث در اطراف پدرو در حالیکه مشخص نبود کدامیک قرار است او را تحت فشار قرار دهد یکى از نمونه‌هاى ضعف سیستم دفاعى بورنموث بود.

نیمه دوم یکبار همین مشکل موجب شد تا آزار براحتى در محوطه جریمه و به رغم حضور چند مدافع بورنموث صاحب توپ شود و با خطاى بى‌مورد مدافع بورنموث، چلسى صاحب پنالتى شد و آزار گل دوم را به ثمر رساند.

در دقایق پایانى یکبار دیگر ضعف سیستم دفاعى بورنموث مشخص شد. پدرو با حرکتى دیدنى (و دخالت البته استیو کوک مدافع بورنموث) چلسی را به گل سوم رساند. بورنموث براى کم کردن اختلاف سعى داشت چلسى را تحت فشار قرار دهد و پدرو و آزار هم در ضد حملات خطرناک بودند اما در تمام گل‌های چلسی، برترى عددى در دفاع از آن بازیکنان بورنموث بود، و این ضعف سازمان دهى بورنموث را در دفاع نشان می‌داد.

آرسنال ١ - وست‌بروم‌ویچ ٠

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الیور ژیرو

آرسن ونگر و آرسنال پس ازدو شکست پیاپى میزبان وست‌بروم‌ویچ یکى از تیم‌هاى سخت‌کوش لیگ برتر بودند.

وست‌بروم با سرمربی‌گرى تونى پیولیس تیمى منظم و با برنامه است که با فوتبال قدرتی و سازمان‌دهى عالى در دفاع، تمام حریفان را به دردسر مى‌اندازد.

آرسنال در این دیدار از اولیور ژیرو بعنوان تک مهاجم استفاده مى‌کرد و به همین دلیل آلکسیس سانچز در میانه میدان آزادى عمل بیشترى داشت و با همکارى مسوت اوزیل قصد داشت به دروازه وست‌بروم نزدیک شود.

آرسنال در نیمه اول کاملا اسیر سیستم بسته وست‌بروم بود و تنها در یک صحنه بن فاستر دروازه بان ملى‌پوش وست‌بروم با عکس‌العملى دیدنى شوت سانچز را مهار کرد. در نیمه اول آرسنال قادر نبود با پاسهاى کوتاه و بازى ترکیبى، خط دفاعى بسته وست‌بروم‌ویچ به رهبرى جانى اوِنز بازیکن سابق منچستر یونایتد را باز کند.

در نیمه دوم آرسنال بدون تغییر اما با روشى کاملا متفاوت به دروازه وست‌بروم حمله‌ور شد و ارسال از کناره‌ها، حمایت خط میانى در دریافت توپهاى دوم و شوت از راه دور را در دستور کار قرار داد.

به این ترتیب آرسنال کاملا جریان بازى را در اختیار گرفت اما بد شانسى سانچز و عکس العمل‌هاى دیدنى فاستر مانع از باز شدن دروازه وست‌بروم می‌شد تا اینکه در دقیقه ٨٦ ژیرو ارسال دیدنى اوزیل را با ضربه‌اى دقیق به گل آرسنال بدل کرد و نشان داد آرسنال و ونگر در فصل جارى تفاوت‌هاى فراوانى با گذشته دارند.

منچستر یونایتد ٣ - ساندرلند ١

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخیتاریان به روزهای اوج نزدیک می‌شود

منچستریونایتد و مورینیو در مسیر پیروزى قرار دارند. پس از بدشانسى‌هاى ابتدای فصل که تا حدزیادى موجب شد یونایتد از تیم‌هاى صدر جدول فاصله بگیرد، آرامش و ثبات یکبار دیگر به این تیم بازگشته است.

یونایتد در اوایل فصل نیز تیمى باکیفیت بود و تنها به یک پیروزى خوب نیاز داشت تا اعتماد بنفس خود را دوباره به دست بیاورد.

پیروزى مقابل تاتنهام شروع کار مورینیو و یونایتد بود. چهار پیروزى متوالى نشان مى‌دهد منچستر یونایتد کم کم به اوج می‌رسد و مدعیان باید مراقب باشند.

مهمترین موضوع در ترکیب تیمى منچستریونایتد مایکل کریک است. کریک هافبکى توانا و باهوش است که با تجربه خود نبض میانه میدان را در اختیار مى‌گیرد.

یکى از دلایل اصلى موفقیت منچستریونایتد آزاد شدن پل پوگبا است که دلیل آن حضور کریک است. همکارى خوب پوگبا و زلاتان ابراهیموویچ هر خط دفاعى را به دردسر مى‌اندازد و گل دوم منچستریونایتد نمونه‌اى از همکارى عالى این دو بازیکن بود. با حضور کریک و آندر هررا بعنوان دوهافبک دفاعى، پوگبا با خیالى آسوده در حملات شرکت مى‌کند.

صرف نظر از بازیکنان ذکر شده باید به هنریک مخیتاریان اشاره کرد که با حرکات دیدنى‌اش یکى از بازیکنان تاثیرگذار این روزهاى منچستریونایتد است.

مخیتاریان با قدرت حمل توپ و تکنیک عالی هر خط دفاعى را باز مى‌کند و به همین دلیل فضاى بیشترى در اختیار زلاتان و پوگبا قرار مى‌گیرد.

در بازیهاى گذشته منچستریونایتد در دقایق پایانى کنترل بازی را از دست داده بود اما در این دیدار با ورود مارسیال و مخیتاریان به زمین، مورینیو نشان داد راه حل مناسب را پیدا کرده است.

تزریق سرعت به خط حمله خصوصا در زمان‌هایى که تیم‌هاى مقابل سعى مى‌کنند منچستریونایتد را تحت فشار قرار دهند از راهکارهاى اصلى مورینیو براى کنترل بازى و یکى از دلایل اصلى موفقیت این تیم در بازی‌های اخیر است.

نتایج سایر دیدارها:

واتفورد ١ - کریستال پالاس ١

برنلى ١ - میدلزبرو ٠

لستر ٠ - اورتون ٢

سوانزى ١ - وستهم ٤

هال سیتى ٠ - منچستر سیتى ٣