آتش بس در سوریه؛ ماندگار یا شکننده

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جنگ داخلی سوریه تا به حال بیش از سیصد هزار نفر کشته شده‌اند

علیرغم برقراری آتش‌بس میان بیشتر گروه‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه (از روز ۲۹ و ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶)، هنوز هم در گوشه و کنار کشور جنگ‌ و انفجار، گاه به گاه جان عده‌ای را می‌گیرد؛ از آن جمله انفجار روز شنبه هجدهم دیماه در اعزاز در شمال حلب و درگیری‌هایی در نزدیکی مرز سوریه با لبنان.

از سال ۲۰۱۱ که گروه‌های مخالف با دولت بشار اسد شورش کردند و گروه‌های اسلامی افراطی در بعضی مناطق قدرت گرفتند، تا به حال بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند و چهار میلیون نفر به عنوان مهاجر در نقاط مختلف دنیا آواره شدند.

در این مدت گفتگوها و توافق‌هایی برای آتش‌بس بوده است؛ اما هیچکدام دوام و کارآیی لازم برای پایان دادن به جنگ سوریه را نداشته است.

در یکی دو هفته گذشته، ابتدا توافق آتش‌بسی میان دولت‌های روسیه و ترکیه امضا شد و سپس دولت بشاراسد با تعدادی از گروه‌های شورشی برای آتش‌بس به توافق رسید.

دولت‌ روسیه در جنگ داخلی سوریه، طرفدار دولت بشاراسد بوده است و دولت ترکیه طرفدار شورشیان و مخالفان دولت بشار اسد. از آنجایی که این بار توافق بین دو کشور روسیه و ترکیه (که همواره در جنگ داخلی سوریه در دو جبهه مخالف بوده و نقش موثری هم داشته‌اند) بوجود آمده؛ این آتش بس به عنوان آتش‌بسی همگانی و امیدی برای پایان یافتن جنگ مطرح شد. با این حال توافق مورد بحث به امضای گروههای تندرویی نظیر فتح شام و احرار شام نرسیده و دست کشیدن آنان از جنگ را تضمین نمی‌کند.

با توجه به اینکه دو طرف توافق اخیر دولت‌های روسیه و ترکیه هستند، فکر می‌کنید این آتش‌بس چه فرقی با آتش‌بس‌های پیشین داشته باشد؟ آیا این آتش‌بس را امیدی برای پایان قطعی جنگ سوریه می‌دانید؟

از آنجایی که گروه‌های افراطی مسلح این توافق را امضا نکرده‌اند، آیا این آتش‌بس می‌تواند پایدار باشد؟

به نظر شما آیا راهی وجود دارد که گروه‌های افراطی هم به توافق بپیوندند یا تنها راه پایان کامل جنگ را ریشه‌کن شدن گروه‌های افراطی و «تروریستی» می‌دانید؟

یک هفته پیش از امضای توافق میان ترکیه و روسیه وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران در مسکو نشستی داشتند و در مورد شرایط سوریه و لزوم دستیابی به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور گفتگو کردند. با این حال توافق آتش بس اخیر، میان روسیه و ترکیه برقرار شد و در نتیجه، سئوالاتی در مورد نقش ایران پیش آورد. تا جایی که بعد از رسیدن به توافق، وزیر خارجه ترکیه از موضع ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، هنوز مشخص نیست که آیا ایران ضامن پایبندی به آتش‌بس خواهد بود یا نه.

اما مدتی بعد وزیر امور خارجه ایران نسبت به برقراری آتش‌بس سوریه واکنش نشان داد و از این آتش‌بس استقبال کرد.

شما نقش ایران را در جنگ داخلی سوریه و در آتش‌بس اخیر چگونه می‌بینید؟

آیا ایران می‌تواند با آرام کردن گروه‌های تحت حمایتش در آتش‌بس اخیر نقشی موثر داشته باشد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.