چرا حضور فرشاد نور در تیم ملی فوتبال افغانستان مهم است ؟

حق نشر عکس Farshad Noor Facebook
Image caption با وجود این که فرشاد نور از سوی فدراسیون فوتبال هلند به تیم فوتبال زیر ۲۳ سال این کشور نیز دعوت شده بود، پس از تلاش‌های انوش دستگیر، مربی موقت تیم ملی ، دعوت بازی در تیم ملی فوتبال افغانستان را پذیرفت تا افغانستان در جذب یکی از ستاره‌هایش در فوتبال اروپا موفق شود.

خبر پذیرفتن بازی در تیم ملی فوتبال افغانستان از سوی فرشاد نور، فوتبالیست نام دار شاغل در لیگ برتر هلند، خیلی از افغان ها را به آینده فوتبال افغانستان امیدوار کرده است.

با وجود این که در حال حاضر شرایط تیم ملی فوتبال افغانستان مناسب و ایده آل به نظر نمی‌رسد، اما ظاهرا خبر حضور این بازیکن در تیم ملی خیلی از اهالی مستطیل سبز را به مسابقات پیش رو و مهم افغانستان خوش بین کرده است.

در طی ۲ سال گذشته و پس از حضور افغانستان برای نخستین بار در مرحله گروهی صعود به جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، فدراسیون فوتبال و کادر فنی وقت تیم برای جذب چهره‌ها و استعدادهای ناب فوتبال افغانستان در گوشه و کنار دنیا دست به کار شدند.

حتی در صفحات اجتماعی نیز کاربران افغان تیم ایده آل و شاید رویایی افغانستان را به صورت تخیلی تداعی و ایجاد می‌کردند. مسئله مهم تر این که فوتبال افغانستان بیشتر از گذشته در محراق توجه رسانه بوده است و حتی تیم ملی در تناسب به گذشته نیز در تورنمنت‌ها و دیدارهای دوستانه حضور بیشتری داشته است. همه این مسائل باعث شد تا همه به فکر ایجاد تیمی تکمیل با حضور ستاره های نام دار و حرفه‌ای باشند.

حق نشر عکس Farshad Noor Facebook
Image caption نور سال گذشته با پوشیدن پیراهن تیم ملی فوتبال افغانستان و قرار دادن عکسی در صفحه فیس بوکش به شکلی علاقه‌اش برای بازی در تیم ملی افغانستان را نشان داد و همین مسئله باعث شد تا مردم برای حضور این بازیکن در تیم ملی خوش بین باشند.

در این میان ندیم امیری، شاغل در بوندسلیگای آلمان، فرشاد نور شاغل در لیگ برتر هلند، مصطفی امینی شاغل در سوپر لیگ دانمارک، مشتاق حسین یعقوبی شاغل در لیگ و تیم ملی فنلاند، بیشتر از سایر بازیکنان در توجه رسانه‌ها، مردم و فدراسیون فوتبال افغانستان بودند.

افغانستان با داشتن دو بازیکن در بوندسلیگا ( ندیم امیری ) و لیگ برتر هلند ( فرشاد نور ) در طی چند سال گذشته به آوازه افتاد که حتی وب سایت‌های ورزشی ایران ( ورزش ۳ ) به دلیل نام فارسی ندیم امیری، او را یک ایرانی خطاب کرده بودند و از او به عنوان پدیده فوتبال ایران در بوندسلیگا و فوتبال آلمان یاد کردند.

البته بازیکنان نام‌دار دیگری از جمله میلاد سالم، یوسف شیردل، مازیار کوهیار شاغل در لیگ ۲ انگلیس و به تازگی نور حسین، شاغل در تیم زیر ۲۱ سال کریستال پالاس انگلستان که سابقه نشستن روی نیمکت تیم لیگ برتری کریستال پالاس در مقابل تیم های چلسی، آرسنال و منچستریوناتد را نیز دارد، در این مدت بر سر زبان ها بودند که به جز نور حسین، سایر بازیکنان در تمرینات و مسابقات تیم ملی شرکت داشتند.

حق نشر عکس Farshad Noor Facebook
Image caption خبر پذیرفتن بازی در تیم ملی فوتبال افغانستان از سوی فرشاد نور، فوتبالیست نام دار شاغل در لیگ برتر هلند، خیلی از افغان ها را به آینده فوتبال افغانستان امیدوار کرده است.

جذب ندیم امیری در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. سلوان اسکلزیچ سرمربی وقت تیم ملی در همان آغاز دوران کاری‌اش با خانواده ندیم امیری و مصطفی امینی در آلمان دیدار کرد اما هر دو چهره نام‌دار فوتبال افغانستان دعوت بازی در تیم ملی افغانستان را رد کردند.

ندیم امیری که در ترکیب تیم هافن هایم در بوندسلیگا نیز هم اکنون قرار دارد، سابقه بازی در تیم ملی فوتبال جوانان آلمان را دارد و امیدوار است تا از سوی یاخیم لو به تیم ملی فوتبال بزرگسالان آلمان نیز دعوت شد.

امیری که پسر عمویش ( کاکایش ) زبیر امیری هم اکنون در تیم ملی فوتبال افغانستان حضور دارد، تا زمانی که پیراهن تیم ملی فوتبال بزرگسالان آلمان را بر تن نکرده است، می‌تواند برای بازی در تیم افغانستان شانس داشته باشد.

همین مسئله نیز برای مصطفی امینی حکایت می‌کند. امینی که سابقه بازی در تیم دورتمند آلمان را دارد، نیز پس از دیدار مستقیم با اسکلزیچ حاضر نشد برای افغانستان در مقدماتی جهانی بازی کند. او که سابقه بازی در تیم ملی فوتبال المپیک استرالیا را دارد، نیز برای بازی در تیم ملی بزرگسالان استرالیا همانند ندیم امیری در آلمان، امیداور است.

حق نشر عکس NAdiem Amiri Facebook
Image caption ندیم امیری که در ترکیب تیم هافن هایم در بوندسلیگا نیز هم اکنون قرار دارد، سابقه بازی در تیم ملی فوتبال جوانان آلمان را دارد و امیدوار است تا از سوی یاخیم لو به تیم ملی فوتبال بزرگسالان آلمان نیز دعوت شد.

مشتاق حسین یعقوبی نیز دیگر فوتبالیست نام‌دار و حرفه‌ای افغانستان در اروپا است که سابقه پوشیدن تیم ملی جوانان فنلاند را در کارنامه دارد. یعقوبی که کاپیتان تیم ملی زیر ۲۳ فنلاند نیز بوده است، با توجه به تلاش فدراسیون و چندیدن دعوت رسمی تاکنون تصمیم برای پوشیدن پیراهن تیم ملی افغانستان نگرفته است.

در این میان فرشاد نور که با حضور در لیگ برتر هلند بر سر زبان‌ها افتاد، در طی یک سال گذشته واکنش منفی برای بازی نکردن در تیم ملی نشان نداد. نور سال گذشته با پوشیدن پیراهن تیم ملی فوتبال افغانستان و قرار دادن عکسی در صفحه فیس بوکش به شکلی علاقه‌اش برای بازی در تیم ملی افغانستان را نشان داد و همین مسئله باعث شد تا مردم برای حضور این بازیکن در تیم ملی خوش بین باشند.

با وجود این که او از سوی فدراسیون فوتبال هلند به تیم فوتبال زیر ۲۳ سال این کشور نیز دعوت شده بود، پس از تلاش‌های انوش دستگیر، مربی موقت تیم ملی که رابطه نزدیکی با فوتبالیستان مقیم در هلند دارد، دعوت بازی در تیم ملی فوتبال افغانستان را پذیرفت تا افغانستان در جذب یکی از ستاره‌هایش در فوتبال اروپا موفق شود.

حق نشر عکس Moshtagh Yaghoubi Facebook
Image caption مشتاق حسین یعقوبی شاغل در لیگ و تیم ملی فنلاند

فرشاد نور با حضورش در تیم ملی فوتبال افغانستان نه تنها باعث قوت این تیم از لحاظ تاکتیکی در مسابقات مهم پیش رو خواهد شد، بلکه او می‌تواند زمینه‌ساز مهمی برای حضور سایر ستاره‌های نام‌دار فوتبال افغانستان در سراسر اروپا و جهان باشد.

افغانستان و مسابقات پیش رو

تیم ملی فوتبال افغانستان در اواخر ماه جنوری/ژانویه حریفانش را در مرحله نهایی صعود به جام ملت‌های آسیا که برای نخستین بار به این دوره رسیده است، خواهد شناخت و از بهار ۹۶ سرگرم این رقابت‌های یک ساله خواهد شد.

حق نشر عکس Farhad Tamana
Image caption شگرت که تیم ملی را هنگام سفر به تاجیکستان تنها گذاشت و به آلمان بازگشت، در صفحه اجتماعی فیس بوکش اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال با او قطع رابطه کرده است.

سالی پر از التهاب و فراز و نشیب برای تیمی که پس از ترک پیتر شگرت در شرایط مناسبی قرار ندارد. اتفاقات و تنش‌ها میان فدراسیون فوتبال افغانستان و پیتر شگرت که ظاهرا در میان مردم افغانستان از محبوبیت خاصی برخوردار است، نه تنها حل نشده بلکه در این شرایط حساس و حیاتی می‌تواند ضربه مهلکی به تیم ملی افغانستان بزند.

شگرت که تیم ملی را هنگام سفر به تاجیکستان تنها گذاشت و به آلمان بازگشت، در صفحه اجتماعی فیس بوکش اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال با او قطع رابطه کرده است. او که تا سال ۲۰۲۲ با فدراسیون فوتبال قرار داد رسمی به امضا رسانده است، کماکان در اتتظار تماسی از سوی فدراسیون فوتبال برای ادامه کار است.

با این حال شایعاتی نیز وجود دارد که فدراسیون تمایلی برای همکاری با وی ندارد و ظاهرا تا اواخر همین ماه سرمربی جدید تیم ملی فوتبال افغانستان نیز معرفی خواهد شد.

البته موضوع بعدی نیز، انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال است که این روزها به سوژه و دغدغه مهم مستطیل سبز تبدیل شده است. سرانجام پس از کش و قوس های زیاد فیفا طی نامه‌ای رسمی به فدراسیون فوتبال تاریخ های ۱۵ مارچ، ۵ و ۱۵ آپریل را به عنوان یکی از روزهای برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اعلام کرده است.

حق نشر عکس Mustafa Amini
Image caption مصطفی امیری که سابقه بازی در تیم ملی فوتبال المپیک استرالیا را دارد، برای بازی در تیم ملی بزرگسالان استرالیا امیداور است.

با وجودی که شایعات از کاندیداتوری کرام الدین کریم، رئیس کنونی، علی عسکر لعلی و هارون پوپل به عنوان نامزدان این انتخابات سخن می‌زند، اما به گقته علیرضا آقازده دبیر کل فدراسیون، تا کنون هیچ نامزدی به طور رسمی وارد کارزار این انتخابات نشده است.

به نظر می‌رسد آینده تیم ملی، سرمربی جدید و حتی فوتبال افغانستان نیز در انتخابات پیش رو مشخص خواهد شد.

روی ناخوشایند و منفی موضوع هم اسیرشدن تیم ملی فوتبال افغانستان در میان حاشیه‌ها و اختلافاتی است که می‌تواند به شکل در عدم صعود این تیم به جام ملت های آسیای ۲۰۱۹ امارات تاثیرگذار باشد. مسئله ای که تحت هیچ عنوانی برای طرفداران تیم ملی و مردم افغانستان قابل تحمل نیست.