درسی که در مدرسه آموختید، چقدر در زندگی به کارتان می‌آید؟

Image caption درسی که در مدرسه آموختید، چقدر در زندگی به کارتان می‌آید؟

اخیرا خبرگزاری مهر مقاله‌ای در مورد سواد، و برداشت و بهره‌مندی جامعه ایران از آن منتشر کرده ‌است.

در این مقاله تعاریف قدیم و جدید سواد مطرح شده و به این موضوع پرداخته شده که آموزش و پرورش در ایران پیرو کدام یک از این تعاریف است؛ و سیاست‌های آموزش و پرورش ایران چقدر در جامعه و برای آینده دانش‌آموزان کارآمد است.

در تعریف سنتی، سواد توانایی خواندن و نوشتن، و توانایی استفاده از زبان است. در مفهوم جدید، سواد منحصر به خواندن و نوشتن نیست بلکه درک فرد و قدرت پردازش و بازآفرینی او از آنچه که می‌خواند را هم دربر می گیرد.

تعریف یونسکو از سواد این است: «باسوادی توانایی شناخت، درک، تفسیر، بازسازی، سنجش و برقراری ارتباط با نوشته‌ها و مطبوعات در زمینه‌های گوناگون است. باسواد شدن سلسله آموزش‌هایی می‌طلبد که فرد را به سوی رسیدن به اهداف، بسط اطلاعات و امکانات، و توانایی شرکت همه جانبه در اجتماعات و جامعه‌ سوق می‌دهد.»

تعریف شما از سواد چیست؟ امروزه چه کسی را می‌توان باسواد نامید؟

عده‌ای معتقدند که اگر تعریف سنتی سواد را در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که آموزش و پرورش ایران موفق است. یعنی دانش‌آموزان ایران بعد از اتمام دوره دبستان، توانایی خواندن و نوشتن را پیدا می‌کنند. اما اگر سواد به مفهوم جدید را در نظر بگیریم شاید نظام آموزشی ایران رضایت همه را برآورده نکرده باشد.

عده‌ای از کارشناسان، معلمان و دانش‌آموزان از این انتقاد می کنند که آنچه در مدارس ایران آموزش داده می‌شود، مجموعه‌ای از حفظیاتی ا‌ست که یا زود از خاطر می‌رود و یا در زندگی و آینده افراد کاربرد ندارد.

آیا شما با این نظر موافقید؟ تجربه شما از آنچه که در مدرسه‌ آموخته‌اید چیست؟

درس‌هایی که در دوران مدرسه خوانده‌اید، چقدر در زندگی به دردتان خورده و می‌خورد؟

از تعریف جدید سواد برمی‌آید که امروزه افراد انتظار دارند که در مدرسه چیزهایی بیاموزند که نه تنها به خودی خود در زندگی‌شان کارآیی داشته باشد، بلکه در وجودشان قابلیتی ایجاد کند که بتوانند اطلاعات و آموخته‌هایشان را به فراخور شرایط مختلف بازسازی کرده و تطبیق بدهند.

خبرگزاری مهر به نقل از حمید ایمانی، کارشناس مسائل آموزش پرورش می‌نویسد، سواد وقتی حاصل می‌شود که فرد بتواند از الگوی ارتباط شفاهی به الگوی ارتباط کتبی انتقال پیدا کند. سواد، میانجی داشتن و بودن است. به همین دلیل وقتی از سواد صحبت می‌کنیم، صحبت فقط از مهارت نیست، بلکه از شیوه بودن و شیوه زیستن است. یعنی اینکه فرد باسواد هویت جدیدی پیدا می‌کند که در این هویت به واسطه سواد، نوعی ادراک خلاق و ادراک حسی و نوعی فهم فرهنگی و تجربه زندگی در او محقق می‌شود.

شما انتظار دارید به نسل امروز و فرزندان‌تان، چه آموزش‌هایی داده شود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.