فرمان ترامپ؛ قاضی فدرال آمریکا بازگرداندن شهروندان هفت کشور را متوقف کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرودگاه کندی نیویورک روز شنبه شاهد تجمع معترضان به فرمان ترامپ بود

یک قاضی فدرال آمریکا دستور داده است که بخش‌هایی از فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده و بازگرداندن آنها، موقتا متوقف شود.

براساس دستور این قاضی روند بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده اند یا پناهنده هستند، "موقتا متوقف شده است."

اتحادیه آزادی‌های مدنی شهروندان آمریکا روز شنبه (۲۸ ژانویه) در واکنش به فرمان آقای ترامپ، شکایتی را علیه او به دادگاه ارائه کرده است.

این اتحادیه می‌گوید که قاضی دستور داده است افراد بازداشت شده از عواقب دستور آقای ترامپ در امان بمانند و به کشورشان باز پس فرستاده نشوند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی شهروندان آمریکا تخمین می‌زند که پس از فرمان آقای ترامپ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر در فرودگاه‌های آمریکا یا در بخش ترانزیت بازداشت شده باشند.

همزمان گزارش شده است که وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است که دستور رئیس جمهوری آمریکا، فقط تعداد کمی را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته مقامات این وزارت‌خانه دستور آقای ترامپ "به قوت خود باقی است"و این دستور "اولین قدم در کنترل مجدد مرزهای آمریکا و امنیت ملی است."

+تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

+واکنش‌ها به دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

+گوگل پس از فرمان ترامپ، خواهان بازگشت سریع کارکنانش از خارج شد

+نکات کلیدی دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا ایرانی‌ها "تروریستند"؟ طرفدار ترامپ پاسخ می‌دهد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

تصمیم دادگاه در شرایطی صادر شده است که صدها شهروند آمریکا در چندین فرودگاه در ایالت‌های مختلف آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی جدید آقای ترامپ دست به تظاهرات زده بودند.