دولت آمریکا خواستار تجدیدنظر در رای دادگاه سیاتل درباره فرمان ترامپ شد

حق نشر عکس EPA
Image caption روز جمعه اعتراضات به فرمان‎های دونالد ترامپ در واشنگتن پایتخت آمریکا ادامه داشت.

دولت آمریکا رسما خواستار تجدید نظر در حکم دادگاه سیاتل در بی اثر کردن فرمان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شده است.

حکم این دادگاه فرمان ریاست جمهوری آمریکا در محدود کردن سفر از ۷ کشور مسلمان نشین از جمله ایران را به حالت تعلیق درآورده بود.

در پی حکم دادگاه، دونالد ترامپ در حساب توییتری خود با خشم نسبت به این حکم واکنش نشان داده بود و صلاحیت قاضی را به سخره گرفته بود.

رییس جمهوری آمریکا در عین حال وعده داده بود که حکم این دادگاه به زودی لغو خواهد شد.

درخواست تجدید نظر به نمایندگی از سوی رییس جمهوری آمریکا، وزیر امنیت داخلی، و وزیر امورخارجه ثبت شده است.

فرمان آقای ترامپ به تظاهرات گسترده در فرودگاه‎های کشور و سردرگمی بسیاری از مسافران منجر شده است.

روز شنبه نیز راهپیمایی‎های دیگری در واشنگتن، میامی و دیگر شهرهای آمریکا و چند شهر اروپایی برگزار شد.

هزاران نفر در لندن در اعتراض به این فرمان به خیابان آمدند و عده‎ای نیز در پاریس، برلین، استکهلم و بارسلونا به تظاهرات پرداختند.

در برخی شهرهای آمریکا نیز حامیان رییس جمهوری به راهپیمایی پرداختند.

نزدیک به ۶۰هزار ویزا در پی فرمان آقای ترامپ مبنی بر ممنوعیت ۹۰ روزه سفر اهالی ۷ کشور مسلمان نشین از جمله ایران لغو شده بود.

با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.

تا زمانی که نتیجه دادگاه تجدید نظر مشخص شود مسافران عازم آمریکا با ویزا یا کارت سبز قادر به ورود به این کشور خواهند بود.

به گفته انجمن وکلای مهاجرت آمریکا وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده است که اگر مشکل دیگری در موارد مربوط به ویزاهای پیشتر لغو شده نباشد، دارندگان این ویزاها می‎توانند دوباره به آمریکا سفر کنند.

این انجمن به نقل از پلیس گمرک و مرزی آمریکا هم آورده تمام افسران گمرک و مرزی آمریکا دستور گرفته اند بلافاصله روند بررسی ویزا را تحت شرایط عادی از سر بگیرند.

همچنین تمام خطوط هوایی و مسئولان ترمینال‎های هوایی دستور گرفته‎اند سوار شدن تمام مسافران آمریکا، فارغ از ملیتشان را ممکن کنند.

به گفته این انجمن افرادی که هفته پیش به آمریکا آمده‎اند و ویزای آنها به دلیل فرمان دونالد ترامپ لغو شده نیازی به درخواست دوباره ویزا ندارند و می‎توانند با همان ویزا و پر کردن فرم ۱۹۳ در فرودگاه وارد آمریکا شوند.