ترامپ از پوتین در برابر اتهام 'قتل' در روسیه دفاع کرد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ گفت که به رئیس جمهوری روسیه احترام می‌گذارد و ترجیح می‌دهد با او کنار بیاید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در برابر اتهام "قتل" به ولادیمیر پوتین و دولت روسیه از وی دفاع کرد.

او در یک مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز گفت: "قاتل‌ها زیادند. ما قاتل‌های زیادی داریم. شما چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید کشور خودمان خیلی پاک و بی‌گناه است؟"

آقای ترامپ گفت که به رئیس جمهوری روسیه احترام می‌گذارد و ترجیح می‌دهد با او کنار بیاید.

او گفت ما برای جنگیدن با "تروریسم اسلامی" به کمک روسیه احتیاج داریم.

آقای ترامپ این سخنان را در مصاحبه‌ای با بیل اورایلی مطرح کرده است که در خانه‌اش در فلوریدا انجام شده و گزیده‌ای از آن پیش از انتشار کامل، از سوی شبکه فاکس‌نیوز پخش شده است و قرار است ویدئوی کامل آن یکشنبه شب و دو شب پس از آن پخش شود.

وقتی بیل اورایلی از آقای ترامپ پرسید که آیا برای آقای پوتین احترام قائل است یا خیر او پاسخ داد: "من به او احترام می‌گذارم…من برای بسیاری از افراد احترام قائلم ولی معنایش این نیست که با آنها همراهی می‌کنم."

او افزود: "حرف من این است که بهتر است با روسیه همراه باشیم و اگر روسیه در جنگیدن با داعش (گروه موسوم به دولت اسلامی) و تروریسم اسلامی به ما کمک کند که نبرد بزرگی است، اتفاق خوبی است. آیا من با او همراهی می‌کنم. نمی‌دانم."

روسای جمهوری دو کشور آمریکا و روسیه شنبه پیش، تلفنی گفت‌وگو کردند و تصمیم گرفتند "با یکدیگر به طور معمول و به صورت شخصی در تماس باشند" اما هنوز زمانی برای دیدار دو جانبه آنها تعیین نشده است.

در این مصاحبه همچنین از آقای ترامپ پرسیده شد که قبل از طرح هر ادعایی احساس مسئولیت نمی‌کند که واقعیت آن را بررسی کند. مثل ادعای این موضوع از جانب او که میلیون‌ها نفر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به صورت غیرقانونی رای دادند. آن هم در انتخاباتی که با وجود سه میلیون رای کمتر نسبت به رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون او برنده شده است؟

آقای ترامپ پاسخ داد: "شما می‌دانید که عده زیادی تایید کردند حق با من بوده است."

"موقعیت بسیار بدی است وقتی می‌بینید کسانی در فهرست رای‌دهندگان هستند که غیرقانونی‌اند، اصلا شهروند نیستند یا مرده‌اند."