دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رای داد

حق نشر عکس AP
Image caption حکم دادگاه ناکامی بزرگی برای دولت ترامپ ارزیابی می شود

شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا علیه دستورالعمل مهاجرتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ رای داده و لغو اجرای آن را تمدید کرده است.

به این ترتیب، مسافران و مهاجران از هفت کشور با جمعیت عمدتا مسلمان از جمله ایران همچنان می توانند در صورت داشتن ویزای معتبر به آمریکا سفر کنند.

رای این دادگاه تجدید نظر - که یکی از لیبرال ترین دادگاه های فدرال توصیف می شود - ناکامی مهمی برای دولت آقای ترامپ است.

در حکم دادگاه آمده است که وکلای دولت دلایل و مستندات کافی ارائه نکردند که نشان بدهد عدم ابقای فوری دستورالعمل به "صدمات غیرقابل جبران" منجر خواهد شد.

به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد که پرونده را به دیوان عالی ببرد.

دونالد ترامپ در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: "شما را در دادگاه خواهم دید، امنیت کشور ما در معرض خطر است!"

جی اینسلی، فرماندار دموکرات ایالت واشنگتن که یکی از شاکیان این پرونده بود در واکنش به آقای ترامپ توییت کرد: "آقای رئیس جمهوری ما تازه شما را در دادگاه دیدیم و تو را شکست دادیم."

استنی هویر، از رهبران ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا، نیز از حکم دادگاه استقبال کرده است. او با صدور بیانیه ای گفت: "امشب، نظام قضائی آمریکا دولت ترامپ را به خاطر این منع خلاف قانون اساسی علیه مسلمانان، رسما توبیخ کرد."

دونالد ترامپ در گفتگوی مختصری با خبرنگاران حکم را محکوم کرده و گفته است که تصمیم دادگاه امنیت کشورش را به خطر خواهد انداخت.

او گفت: "این یک تصمیم سیاسیست. ما آن ها را در دادگاه خواهیم دید."

آقای ترامپ پیش بینی کرد که در نهایت به آسانی پیروز شود. او پیش از صدور حکم هم از پیروزی ابراز اطمینان کرده بود.

فرمان ترامپ؛ دستگاه قضایی آمریکا چه‌طور کار می‌کند

چرا ایران مشمول فرمان ترامپ می‌شود؟

رهبر ایران: ترامپ چهره واقعی آمریکا را نشان داد

وزارت دادگستری آمریکا نیز طی بیانیه ای گفت که در حال بررسی "گزینه های قانونی" در قبال حکم دادگاه تجدید نظر است.

دادگاه تجدید نظر، واقع در شهر سان فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیا یک هیات سه نفره قضات دارد و از سه شنبه (۷ فوریه) بررسی استدلال‌های موافق و مخالف در مورد دستورالعمل را شروع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا جمعه (۲۷ ژانویه) دستورالعمل "محفاظت از آمریکا در مقابل ورود تروریست های خارجی" را امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا محدود می شد.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

قاضی فدرال جیمز روبارت، مستقر در سیاتل مرکز ایالت واشنگتن، اخیرا دستورالعمل مذکور را موقتا لغو کرد. این حکم با واکنش تند دونالد ترامپ مواجه شد که آقای روبارت را "به اصطلاح قاضی" خواند و حکمش را "مسخره" توصیف کرد.

وزارت دادگستری آمریکا سپس از طرف آقای ترامپ به شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال شکایت کرد تا فورا منع مهاجرتی را ابقا کند اما روز یکشنبه دادگاه درخواست ابقای فوری را رد کرد و روند بررسی دستورالعمل شروع شد.

شاکیان این پرونده ایالت‌های واشنگتن و مینه سوتا هستند. شماری از روسای سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، جان کری، وزیر امور خارجه پیشین، ده ها شرکت بزرگ مانند گوگل و فیس بوک و نیز دادستان‌های ۱۶ ایالت به دادگاه نوشته اند که حکم آقای ترامپ برخلاف قانونی اساسی و منافع آمریکاست.

در جلسه روز سه شنبه وکلای وزارت دادگستری استدلال کردند که کنگره به رئیس جمهوری اجازه کنترل مرزها را داده است و این حکم مهاجران مسلمان را هدف قرار نداده است.

دادستان ایالت واشنگتن که علیه دستور دونالد ترامپ استدلال می کرد گفت اظهارات آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی حکایت از نیت تبعیض آمیز این دستور دارد.

دونالد ترامپ چهارشنبه این هفته دادگاه‌های کشورش را "بسیار سیاسی" دانست.

دونالد ترامپ اظهارات مطرح شده در دادگاه تجدید نظر در مورد دستورش را "خفت آور" توصیف کرد و گفت که سه قاضی دادگاه مفهومی را که حتی "یک دانش آموز ضعیف دوره دبیرستان می فهمد" درک نکردند.

نیل گرسچ نامزد پیشنهادی آقای ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا اظهارات آقای ترامپ در انتقاد از دادگاه‌ها را "دلسرد کننده" و "مایه تضعیف روحیه" دانسته است.