ولنتاین کابل؛ روزنه امید جوانان افغان به عشق

در افغانستان امروز برای جوانان فرصتی فراهم شد که با یکدیگر راز دل کنند - به مناسبت روز جهانی عشاق. چند سال است که جوانان افغان از ولنتاین تجلیل می‌کنند و به یک دیگر گل می دهند.

حق نشر عکس EPA
Image caption عالیه رجایی گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌نویسد: پایتخت نشینان در افغانستان زیر آسمان رنگارنگ برای ابراز محبت و تجدید پیمان به استقبال ولنتاین می‌روند. گل‌های رز و نرگس و نمادهای عاشقانه، دیگر در شهر کابل شگفت‌آور نیست. مدتی است که هر سال در همین روز قلب جوانان بیشتر می‌تپد.
Image caption در کنار ابراز تبریکی، مباحث فراوانی در مورد ولنتاین در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در جریان است. شماری آن را فرصت مثبت برای ابراز احساسات عاشقانه می‌دانند ولی شمار دیگر آن را "وارداتی، مخالف فرهنگ و اصول اجتماعی" افغانستان می‌خوانند.
Image caption افغانستان جمعیت جوان دارد و ولنتاین هر سال به فرصت تجلیل از عشق در میان شماری از جوانان این کشور تبدیل شده است. با این وجود دیدگاه‌های سنتی در این کشور قضاوت‌های متفاوتی در مورد ولنتاین دارد.
حق نشر عکس EPA
Image caption گفته‌اند آنجا که عشق است، زندگی است. در افغانستان کامیابی عشق با معیار ازدواج سنجش می‌شود. پیروزی عشق در افغانستان سنتی، خود نوع تابو شکنی است. در کشوری که پیوندها به صلاح بزرگان زده می شود.
حق نشر عکس EPA
Image caption مخالفت و مقاومت تنها در میان انگشت شمار عاشقان شهرنشین افغانستان جا افتاده است. در کشوری که مسائل قبیله‌ای هنوز مهم است و ازدواج خارج از قبیله خیلی پسندیده نیست، دلایل زیادی برای ترجیح دادن به حرف پدر و مادر تراشیده می‌شود.
Image caption این سالها هرچند تغییراتی در نظرات مردم به وجود آمده. اما در جامعه افغانستان هنوز هم حق انتخاب اول از بزرگان است و بعد از آن پسرها.
Image caption هرچند عشق در جامعه امروز افغانستان، پیش از ازدواج از نظر دیدگاه‌های اجتماعی و حتی قوانین این کشور مورد پذیرش نیست، ولی داستان‌های عاشقانه دختران و پسران افغانستان که شماری پایان تلخ و شماری پایان شیرین داشته، پیوسته اتفاق می‌افتد و شنیده می‌شود.