موقعیت جناح‌های مختلف در انتخابات ریاست جمهوری ایران

حق نشر عکس TASNIM
Image caption انتخابات ریاست جمهوری ایران در راه است

در روزهای گذشته اخباری درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار می‌شود منتشر شد. عده‌ای از نامزدی خود خبر دادند و عده‌ای احتمال نامزدی خود را رد کردند.

در این میان حسن روحانی هنوز نه نامزدی‌اش را اعلام کرده و نه گفته است که نمی‌آید. این در حالی‌ست که از بعد از انقلاب پنجاه و هفت تا به حال سابقه نداشته که رییس جمهوری برای دور دوم نامزد نشود و رای نیاورد.

به نظر شما چرا آقای روحانی تا این لحظه برای دور بعدی ریاست جمهوری اعلام آمادگی نکرده‌است؟ آیا فکر می‌کنید تعلل او به خاطر ملاحظات خاصی‌ست؟

چندی پیش عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران، در گفتگو با وبسایت مشرق گفته بود: "هیچ تضمینی نیست که رئیس جمهور مستقر دوباره تایید صلاحیت شود". رد صلاحیت رییس جمهور مستقر هم امر بی‌سابقه‌ای‌ست و اگر این بار اتفاق بیفتد تازگی دارد. برای همین بسیاری از چهره‌های سیاسی احتمال رد صلاحیت آقای روحانی را بعید می‌دانند.

محمد علی نجفی، دبیر ستاد اقتصادی دولت ابراز امیدواری کرد که حسن روحانی وارد انتخابات شود، چون به گفته او، "دولت اقدامات و زیرساختهایی ایجاد کرده که برای به نتیجه رسیدنش، چهار سال زمان نیاز است، بنابراین لازم است دولت دوم آقای روحانی هم تشکیل شود".

آیا ممکن است صحبت از احتمال رد صلاحیت و ترس از ریزش آرا باعث تردید آقای روحانی در اعلام نامزدی‌اش شده باشد؟

به نظر شما در صورت کناره گیری حسن روحانی، آیا اصلاح طلبان می‌توانند چهره دیگری در سطح او معرفی کنند؟

چند نامزد جناح اصولگرا که شرکت خود را اعلام کرده‌اند فعالیت‌های پیش از تایید صلاحیت خود را آغاز کرده‌اند. از آن جمله مهرداد بذرپاش برای دیدار با بعضی مراجع تقلید شیعه و جلب نظر آنان به قم رفته ‌است. جمعی از مراجع قم به اصولگرایان توصیه کرده‌اند که برای پیروزی باید نامزد واحدی را معرفی کنند از جمله آیتالله حسین نوری همدانی "اجماع بر سر یک نفر" را مهمترین پیام خود به اصولگرایان دانسته است.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی فهرستی ۲۱ نفره تهیه کرده‌اند که می‌گویند از این میان ۱۰ نفر را انتخاب خواهند کرد. در این فهرست نام افرادی چون سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف هم هست.

گفته می‌شود آقای رییسی (که عده‌ای معتقدند گزینه‌ای برای رهبری آینده ایران است) احتمال شرکت خود را رد کرده.

به نظر شما آیا جناح اصولگرا می‌تواند به نامزد مشترکی برسید؟

فکر می کنید چرا آقای رییسی قصد ندارد نامزد می‌شود؟ آیا این امر با احتمال رهبری آینده او ارتباطی دارد؟ آیا شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که می‌تواند سنجشی برای محبوبیت او باشد ممکن است در آینده راه را برای او ناهموار کند؟

چند هفته ‌پیش محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که نه برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود و نه از کسی حمایت می‌کند. حالا حمید بقایی، که در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد معاون او بود، نامزدی خود را اعلام کرده و تاکید کرده است در صورت پیروزی در رقابتهای انتخاباتی و تشکیل دولت از محمود احمدینژاد در دولت خود بهره می گیرد.

وضعیت جناح حامی محمود احمدی‌نژاد را در انتخابات آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@