افشای اسناد تازه از سوابق مالیاتی دونالد ترامپ

آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption به گفته کاخ سفید در سال ۲۰۰۵ آقای ترامپ ۳۸ میلیون دلار به عنوان مالیات بر درآمدش پرداخته است

پس از اینکه یک شبکه تلویزیونی سه‌شنبه شب اعلام کرد به اسنادی از سوابق مالیاتی دونالد ترامپ دست یافته است کاخ سفید جزییاتی از گزارش مالیاتی آقای ترامپ را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد.

بر اساس اعلام کاخ سفید در سال ۲۰۰۵ آقای ترامپ ۳۸ میلیون دلار به عنوان مالیات بر درآمد بیش از ۱۵۰ میلیون دلاری اش پرداخت کرده است.

دو صفحه از اسناد سوابق مالیاتی آقای ترامپ در شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی نشان داده شد که واکنش خشمیگنانه کاخ سفید را به دنبال داشت.

کاخ سفید گفته است انتشار این اسناد مالیاتی غیرقانونی است.

هرچند انتشار اسناد مالیات فدرال نقض قوانین است اما ریچل میدو گوینده شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی که این افشاگری را انجام داده ادعا کرده است که از حق قانونی خود مبنی بر آزادی انتشار اطلاعاتی که منفعت عمومی در آن است استفاده کرده و این اسناد را منتشر کرده است.

خبرنگاران می‌گویند درز این اسناد اتفاق مهمی است چراکه اطلاعات چندانی درباره سوابق مالیاتی آقای ترامپ در دست نیست و انتشار این اسناد می‌تواند باعث شود رئیس جمهوری آمریکا تحت فشار بیشتری قرار بگیرد و اطلاعات بیشتری منتشر کند.

خانم میدو سه شنبه شب در حساب توییتر خود اعلام کرد که به سوابق مالیاتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۵ دست یافته است و قصد دارد آنها را در برنامه شبانگاهی خود افشا کند.

کاخ سفید اما پیش از این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که آقای ترامپ در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۵۰ میلیون دلار درآمد داشته و ۳۸ میلیون دلار نیز به عنوان مالیات بر درآمدش پرداخت کرده است.

حق نشر عکس MSNBC
Image caption ریچل میدو که این افشاگری را انجام داده ادعا کرده از حق قانونی خود مبنی بر آزادی انتشار اطلاعاتی که منفعت عمومی در آن است استفاده کرده

کاخ سفید مدارکی که حاوی اعداد و ارقام باشد منتشر نکرده است اما گفته دونالد ترامپ به عنوان مدیر سازمان ترامپ، بیش از آنچه وظیفه قانونی‌اش بوده نباید رقمی می‌پرداخته است.

دو صفحه کاغذی که منتشر شده نشان می‌دهد آقای ترامپ در سال ۲۰۰۵ پنج میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به عنوان مالیات فدرال و ۳۱ میلیون دلار تحت عنوان حداقل مالیات جایگزین پرداخت کرده است.

۳۸ میلیون دلاری که آقای ترامپ پرداخت کرده است حدود ۲۴ درصد درآمد این سال او و کمی بیشتر از میزانی است که مردم آمریکا به طور معمول می‌پردازند اما این رقم از ۲۷.۴ درصدی که صاحبان درآمدهای بالا باید بپردازند کمتر است.

آنتونی زوکر خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید حالا ما از بخش کوچک دیگری از امپراتوری مالی شخصی دونالد ترامپ باخبر شده‌ایم. این چند صفحه مربوط به سال ۲۰۰۵ که اکنون منتشر شده است نشان می‌دهد آنچه در سال ۱۹۷۰ با عنوان حداقل مالیات جایگزین بنای آن گذاشته شد، درست عمل کرده و مانع از آن شده است که افراد بسیار ثروتمند مالیات فدرال کمی بپردازند.

این اسناد همچنین گزارش پیشین نیویورک تایمز را تایید می‌کند که نشان می‌داد آقای ترامپ از این امکان استفاده کرده است که برای میلیاردها دلار درآمدش مالیات نپردازد.

هنوز میزان ثروت شخصی دونالد ترامپ به طور رازآلودی پنهان مانده است و فقط انتشار اسناد دیگر می‌تواند تصویر روشن‌تری از میزان درآمد و منابع ملی و بین‌المللی ثروت او را آشکار کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برخلاف روسای جمهوری پیشین آمریکا در چهار دهه گذشته از انتشار اظهارنامه مالیاتی خود سرباز زده است.

پیشتر در ماه اکتبر، مهرماه و دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد اسنادی از سابقه مالیاتی آقای ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، به دستش رسیده است که می‌تواند حاکی از آن باشد که او حدود دو دهه هیچ مالیاتی به دولت آمریکا نداده است.

این روزنامه در آن زمان نوشت که این اسناد نشان می‌دهد آقای ترامپ ۲۱ سال پیش مدعی شده بود حدود یک میلیارد دلار ضرر کرده است؛ و این می‌تواند به او اجازه داده باشد تا دست‌کم ۲۰ سال به طور قانونی مالیات نداده باشد.

موضوع اظهارنامه مالیاتی آقای ترامپ در طول دوران کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری‌اش یکی از مسائل داغی بود که در مناظره‌های انتخاباتی و رسانه‌ها مطرح می‌شد و هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی‌اش در یکی از مناظره‌ها گفت به نظر می‌رسد (ترامپ) اشتیاقی ندارد مردم دلیل واقعی (منتشر نکردن گزارش مالیاتی‌اش) را بدانند. لابد چیز مهمی است، یا موضوع بسیار بدی است، که می‌خواهد پنهانش کند.