امنیت اروپا در سال‌های اخیر چگونه بوده و چطور خواهد بود؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عده‌ای از شهروندان مسلمان در مراسم یادبود کشنه‌شدگان حمله لندن حاضر شدند و این حمله را محکوم کردند

روز چهارشنبه گذشته، در خیابان نزدیک پارلمان بریتانیا در لندن، فردی ابتدا با اتوموبیل و بعد با چاقو به مردم حمله‌ور شد و چهار نفر از جمله یک مامور پلیس را کشت و حدود پنجاه نفر را مجروح کرد. فرد مهاجم پس از حمله، به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

در یکی دو سال گذشته چند شهر دیگر اروپا و آمریکا هم دچار چنین حمله‌هایی شده‌ بود. یکی از مرگبارترین آنها حمله همزمان گروه داعش به یک سالن کنسرت و چند رستوران در پاریس و زیر گرفتن هشتاد و شش نفر در شهر نیس فرانسه بود.

درست یک سال پیش از حمله اخیر لندن، بمبگذاری در فرودگاه و ایستگاه متروی بروکسل بلژیک هم جان سی و دو نفر را گرفت و عده زیادی را زخمی کرد.

این حمله ها توسط گروه‌ها یا افرادی که شعارشان شعارهای افراط‌گرایانه اسلامی بود صورت گرفت.

اگر ساکن یکی از کشورهایی هستید که شاهد این حملات بوده؛ آیا همچنان احساس ناامنی می‌کنید؟

فکر می کنید این وضعیت تا کی ادامه داشته باشد؟ چه راه حلی برای مقابله با این حملات و پیشگیری از آنها وجود دارد؟

در شهرها و کشورهایی که این حملات روی داده، گاه توهین لفظی و در مواردی اقدام فیزیکی علیه اقلیت مسلمان صورت گرفته ‌است. در پی این واکنش‎‌ها اغلب، رهبران کشورهای غربی تلاش کرده‌اند که در سخنرانی‌های خود، بر وحدت جامعه و ایستادگی در برابر هرگونه حرکتی که به تفرقه دامن بزند، تاکید کنند. از جمله پس از حمله اخیر لندن، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در بخشی از پیام خود گفت: "... هرگز اجازه نخواهیم داد که صدای نفرت و زشتی، میان ما [در جوامع ما] تفرقه بیاندازد."

از طرف دیگر بسیاری از مسلمانان هم با شرکت گسترده در یادبودها و تجمعاتی که این حملات را محکوم می‌کند، همدردی و همبستگی خود را با جامعه نشان داده‌اند.

بر اساس مشاهدات شما، آیا اقدامات دولت‌های غربی برای جلوگیری از تفرقه نژادی و مذهبی در این جوامع کافی‌ بوده است؟ در این شرایط انتظار چه رفتاری از جوامع میزبانِ اقلیت‌های مسلمان دارید؟

فکر می کنید جوامع مسلمان کشورهای غربی، به ویژه رهبران آنها، چه مسئولیتی در این گونه برهه‌های حساس دارند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma