آمریکا انتقاد روسیه از حملات موشکی واشنگتن به سوریه را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پرتاب موشک از ناوشکن پورتر در دریای مدیترانه به سوی پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه

آمریکا انتقاد روسیه از حملات موشکی واشنگتن به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را رد کرده است.

آمریکا می‌گوید سوریه از این پایگاه برای انجام یک حمله شیمیایی استفاده کرده بود.

روسیه حمله آمریکا را نقض آشکار قوانین بین‎‌المللی خوانده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت واکنش روسیه نشانگر حمایت ادامه‌دار این کشور از رژیمی است که علیه مردم خودش دست به حملات مهیبی زده است.

روسیه تاکید می‌کند که متحدین این کشور در بحران سوریه در حمله شیمیایی اخیر به یک شهر تحت کنترل شورشیان در استان ادلب دست نداشته‌اند. ده‌ها نفر در اثر این حمله کشته شدند.

اما سباستین گورکا، از دستیاران نزدیک دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفته است که شواهد این حمله شیمیایی مسلم و قطعی است.

شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته یک جلسه اضطراری در این مورد تشکیل داد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داد که آمریکا ممکن است دست به اقدامات بیشتری بزند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا در حال حاضر رئیس دوره‌ای شورای امنیت است

خانم هیلی گفت که اگر از سلاح های شیمیایی استفاده شود کشورش به نظاره نخواهد ایستاد چون "منافع حیاتی" آمریکا در جلوگیری از گسترش این سلاح‌ها نهفته است.

اما روسیه آمریکا را متهم کرد با این اقدام یکجانبه "تروریست ها" را در منطقه تشویق می کند. روسیه همچنین وعده داد که دفاع ضدهوایی متحد خود سوریه را تقویت کند.

روسیه می‌گوید درحال بستن خط تماس اضطراری با آمریکاست؛ خط تماسی که برای پرهیز از برخورد هواپیماهای دو کشور در آسمان سوریه برقرار بوده است.

در پی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور گفت: تجاوز آمریکا اراده ما را برای درهم کوبیدن تروریست‌ها بیشتر کرده است.