مخالفان دولت ونزوئلا: به تظاهرات ادامه خواهیم داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در هفته‌های اخیر کاراکاس و شمار دیگری از شهرهای ونزوئلا شاهد تظاهرات گسترده مخالفان دولت بوده‌اند

مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، گفته‌اند که به تظاهرات اعتراضی خود ادامه خواهند داد.

تظاهرات امروز، پنجشنبه، ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) در حالی برنامه‌ریزی شده که روز گذشته یک پسر ۱۷ ساله و یک زن ۲۳ ساله که در اثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات ضد دولتی زخمی شده بودند در بیمارستان درگذشتند. همچنین گفته شده است که یک سرباز نیز در خارج از کاراکاس، پایتخت، کشته شده و به این ترتیب، شمار قربانیان درگیری‌های سیاسی ونزوئلا در ماه جاری به هشت نفر رسیده است.

منابع بیمارستانی گفته‌اند که جوان ۱۷ ساله هدف شلیک لباس شخصی‌های موتور سوار در کاراکاس قرار گرفته بود که در جریان تیراندازی و پرتاب نارنجک گاز اشک‌آور به سوی تظاهرکنندگان او را از ناحیه سینه زخمی کرده بودند. زن ۲۳ ساله هم در جریان تظاهرات در شهر سان کریستوبال در غرب ونزوئلا از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده بود.

یکی از سیاستمداران طرفدار دولت شب گذشته در مصاحبه با تلویزیون دولتی گفت که یکی از نفرات ارتش در شهرکی در جنوب پایتخت "توسط عوامل مخالف دولت" به قتل رسیده اما در مورد نحوه کشته شدن او توضیح بیشتری نداد. پیشتر، منابع دولتی کشته شدن پنج نفر از جمله یک پسر سیزده ساله را در جریان تظاهرات سراسری در این کشور تایید کرده بودند. مخالفان آقای مادورو او را به اعزام "اوباش مسلح" برای سرکوب اعتراضات مردمی متهم کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بین نیروهای امنیتی و طرفداران دولت با تظاهرکنندگان درگیری‌هایی روی داده است

بحران سیاسی ونزوئلا با وخامت شرایط اقتصادی در سال ۲۰۱۴ و ناخرسندی مردم آغاز شد و کسب اکثریت پارلمانی توسط احزاب مخالف دولت در انتخابات سال ۲۰۱۵ آن را علنی کرد. مخالفان با متهم کردن دولت به بی‌کفایتی، فساد و سوء مدیریت اقتصادی، خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری شده و با جمع آوری امضای شهروندان، در صدد به جریان انداختن روند قانونی برکناری او بودند اما با مخالفت دیوان عالی مواجه شدند.

سه هفته پیش، قضات دیوان عالی پارلمان را فاقد صلاحیت اعلام کردند و اختیارات آن را به خود انتقال دادند. قضات این دیوان طی دوره حکومت هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق، و نیکلاس مادورو به سمت‌های خود منصوب شده‌اند و تصمیم آنان علیه پارلمان باعث تشدید بحران سیاسی و گسترش تظاهرات اعتراضی شد.

روز گذشته، پلیس ضد شورش برای مقابله با چند صد هزار نفر که در اعتراض به بحران اقتصادی، کمبود مواد اساسی و فساد دولتی در کاراکاس و شهرهای دیگر دست به تظاهرات زده و به سوی ماموران سنگ پرتاب می‌کردند گلوله لاستیکی و گاز اشک آور به کاربردند. همزمان، چند هزار نفر نیز به طرفداری از رئیس جمهوری در پایتخت و نقاط دیگر راهپیمایی کردند و در مواردی با تظاهرکنندگان مخالف درگیر شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری ونزوئلا و همسرش با شرکت در تظاهرات حمایت از دولت در کاراکاس بر ادامه "انقلاب" ونزوئلا تاکید کرد

تظاهرات پراکنده و درگیری خشونت آمیز معترضان با ماموران پلیس و طرفداران رئیس جمهوری تا ساعات پس از نیمه شب ادامه داشت و با حمله و غارت فروشگاه های مواد غذایی همراه بود. مخالفان آقای مادرو گفته‌اند که توسل دولت به سرکوب خشونت آمیز معترضان، آنان را مرعوب نکرده و همچنان از مردم برای ادامه تظاهرات تا کناره گیری رئیس جمهوری ادامه خواهند داد.

در همانحال، دفتر رئیس جمهوری و منابع دولتی، تظاهرکنندگان را به ارتباط با بیگانه و به خصوص آمریکا متهم و تصاویری را از تظاهرات مردمی در حمایت از رئیس جمهوری و "انقلاب بولیواری ونزوئلا" منتشر کرده‌اند. آنان بیگانگان را عامل مشکلات داخلی معرفی کرده و گفته‌اند که اعتراضات مخالفان باعث پشت کردن مردم به انقلاب نخواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دفتر رئیس جمهوری ونزوئلا تصاویری را از "تظاهرات حمایت از انقلاب" منتشر کرده است

نیکلاس مادورو، ٥٤ ساله که زمانی راننده اتوبوس بود و در دولت هوگو چاوز به وزارت خارجه و معاونت ریاست جمهوری رسید، در انتخابات سال ٢٠١٣ که پس از مرگ آقای چاوز برگزار شد با اکثریت اندکی به ریاست جمهوری انتخاب شد. در زمان زمامداری او، مشکلات اقتصادی که در طول چهارده سال حکومت هوگو چاوز به تدریج بروز کرده بود، با کاهش بهای نفت شدت گرفت و به تورم لجام گسیخته و کمبود کالاهای اساسی، از جمله غذا و دارو منجر شد. اخیرا آقای مادورو از سازمان ملل خواست برای مقابله با مشکلات دارویی ونزوئلا به این کشور کمک کند.

مقامات دولتی وضعیت ناگوار اقتصادی را به توطئه خارجی به خصوص آمریکا و سرمایه‌داری بین‌المللی نسبت داده‌اند اما مخالفان، سیاست‌های اقتصادی دولت فعلی و سابق ونزوئلا، سوء مدیریت و فساد گسترده دولتی را مسئول دانسته‌اند.

در انتخابات سال ٢٠١٥، که با شدت گرفت وخامت اوضاع اقتصادی همزمان بود، احزاب مخالف اکثریت بزرگ کرسی‌های پارلمان را به دست آوردند و به بیش از ده سال اکثریت حزب چپگرا به رهبری هوگو چاوز و نیکلاس مادورو خاتمه دادند.

از آن زمان، اختلاف نظر بین دولت و پارلمان ادامه داشته و تلاش نمایندگان مخالف برای تصویب قوانین مورد نظر خود، از جمله آزادی زندانیان سیاسی، با مخالفت دولت و حمایت دادگاه عالی از آن مواجه شده است. تلاش مخالفان برای وادار کردن رئیس جمهوری به کناره‌گیری قبل از خاتمه دوره کنونی ریاست جمهوری در سال ٢٠١٩ از طریق گردآوری چند میلیون امضای شهروندان نیز به دلیل مخالفت دادگاه عالی به نتیجه نرسیده است.

ونزوئلا در دوره هوگو چاوز و نیکلاس مادورو روابط نزدیکی با ایران داشته و ایران در طرح‌هایی در آن کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط