دونالد ترامپ 'درباره داعش اطلاعات سری به روسیه داد'

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، (راست) به همراه سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن (چپ) در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کردند حق نشر عکس EPA
Image caption سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، (راست) به همراه سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن (چپ) در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کردند

بنا بر گزارش ها، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار اخیر خود با وزیر امور خارجه و سفیر روسیه در واشنگتن، اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای درباره گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را با آن‌ها در میان گذاشته است. این گزارش ابراز نگرانی برخی نمایندگان کنگره را در پی داشته اما مقامات دولتی آن را تکذیب کرده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست می‌گوید که نهادهای اطلاعاتی آمریکا آن اطلاعات فوق‌سری را از یکی از کشورهای متحد واشنگتن دریافت کرده بودند و اجازه قبلی ارائه آن به روسیه را نداشتند.

اما یک مقام ارشد امنیتی دولت آمریکا این گزارش ها را نادرست خواند.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی، پس از انتشار این خبر در محوطه کاخ سفید حاضر شد و به خبرنگاران گفت: "خبری که امشب منتشر شد، آنطور که گزارش شده، غلط است."

او افزود: "رئیس جمهور و وزیر خارجه (روسیه) رشته ای از تهدیدهای مشترک علیه دو کشور از جمله تهدیدها علیه هوانوردی غیرنظامی را بررسی کردند."

او گفت: "در هیچ مقطعی، در هیچ مقطعی، منابع اطلاعاتی یا شیوه های آن موضوع بحث نبود و رئیس جمهور هیچ نوع عملیات نظامی که قبلا علنی نشده بود را فاش نکرد."

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، چهارشنبه گذشته (۱۰ مه) به همراه سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن، در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کرد.

مخالفان دولت ترامپ به شدت از آن دیدار انتقاد کرده بودند، به خصوص که مایک فلین، مشاور امنیت ملی سابق آقای ترامپ به خاطر تماس‌هایش با سرگئی کیسلیاک و گفتگوی غیرمجاز با وی درباره آینده تحریم‌های آمریکا علیه روسیه بود که برکنار شد.

دو مقام روس همچنین یک روز پس از اخراج ناگهانی جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) به کاخ سفید رفتند.

جیمز کومی در حال تحقیق درباره اتهام تماس‌های گذشته اطرافیان دونالد ترامپ با روسیه بود که اخراج شد؛ کاخ سفید می گوید رئیس اف‌بی‌آی به خاطر نارضایتی از عملکردش در پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون کنار گذاشته است.

بنا بر گزارش واشنگتن پست رئیس جمهوری آمریکا درباره نقشه یک عملیات داعش علیه آمریکا صحبت کرد و به دو مقام روس گفت که در کدام یک از شهرهای تحت کنترل داعش، این گروه در حال تدارک چنین حمله‌ای است.

کارشناسان امنیتی ابراز نگرانی کرده اند که روسیه بتواند با سرنخی که از دونالد ترامپ گرفته اند منبع اطلاعات (کشور متحد آمریکا) و شگردهای جاسوسی آن کشور از داعش را کشف کند.

حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال مک مستر این گزارش ها را تکذیب کرد

دینا پاول، معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر این گزارش را تکذیب کرد و گفت: "رئیس جمهوری فقط درباره تهدیدات مشترکی که دو کشور با آن رو به رو هستند صحبت کرد."

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با صدور بیانیه ای گفته است که دو طرف درباره ماهیت تهدیدات خاصی صحبت کردند اما «منابع، شگردها و عملیات نظامی مورد بحث قرار نگرفت."

چه اتفاقی افتاده؟

مقام ها به واشنگتن پست و نیویورک تایمز گفته اند که در جریان گفتگو با وزیر خارجه روسیه و سفیر این کشور در کاخ سفید، رئیس جمهور آمریکا جزییاتی را فاش کرد که می تواند به فاش شدن منبع اطلاعات منجر شود.

موضوع بحث یک توطئه داعش بود و بنابه گزارش ها آقای ترامپ "از متنی که از قبل تنظیم شده بود خارج شد" و اطلاعاتی را فاش کرد که یک متحد آمریکا ارائه کرده بود، اطلاعاتی که بیش از آن حساس تلقی می شود که در اختیار سایر متحدان آمریکا قرار گیرد.

به نوشته واشنگتن پست سایر حاضران متوجه این اشتباه شدند و برای "محدود کردن خسارت" به تقلا افتادند. آنها فورا سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و سازمان امنیت ملی را مطلع کردند.

در آن جلسه فقط عکاسان روس حاضر بودند و رسانه های آمریکایی اجازه حضور در آن را نیافتند که باعث انتقادهای زیادی در آمریکا شد.

واکنش ها

شماری از اعضای کنگره به خصوص دمکرات ها از این خبر ابراز نگرانی کرده اند.

سناتور مارک وارنر، عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس سنا در شبکه توییتر نوشت: "اگر (خبر) صحت داشته باشد، این یک سیلی بر صورت جامعه اطلاعاتی است. به خطر انداختن منابع و شگردها، به خصوص در قبال روس ها، غیرقابل توجیه است."

سناتور دیک دوربین، از رهبران دموکرات‌ها در سنا، نیز اقدام منتسب به دونالد ترامپ را خطرناک خوانده است.

باب کورکر، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنا، هم گفت که اگر این گزارش ها درست باشد "خیلی خیلی مایه نگرانی است."