روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۴ جوزا

میانجی‌گری چین میان افغانستان و پاکستان، محکومیت ده‌ها عضو ارتش به ارتباط حمله به یک پایگاه نظامی در بلخ و تصمیم مجلس نمایندگان مبنی بر لغو قرارداد فروش زمین از سوی ارگ ریاست جمهوری به یک شرکت خصوصی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ جوزا (خرداد) کابل است.

میانجی‌گری چین میان پاکستان و افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پس از ملاقات اخیر رئیس‌جمهور غنی با محمد نوازشریف، نخست وزیر پاکستان، گزارش‌هایی نشر شد که بر مبنای آن، چین این ملاقات را میانجی‌گری کرده و می‌خواهد نقش مهمی در تلاش‌های صلح ایفا کند.

۸‌صبح نوشته که قرار است وزیر خارجه چین به زودی از کابل دیدن کند. رئیس‌جمهور غنی و محمد نوازشریف توافق کردند که افغانستان و پاکستان برای مبارزه مشترک با تروریسم، کمیته‌های کاری مشترک تشکیل دهند و چین و آمریکا از کار این کمیته‌ها نظارت کنند.

۸‌صبح افزوده که چینی‌ها پس از درک اضرار دوام جنگ به پروژه‌های اقتصادی و سیاست منطقه‌ای، به بلندپایه‌گان افغانستان وعده کرده‌اند که این بار آنان فشار لازم را بر اسلام‌آباد وارد می‌کنند تا پاکستان در مسیر درستی حرکت کند. شاید به همین دلیل بود که رئیس‌جمهور غنی حاضر شد با نوازشریف در حاشیه نشست شانگهای ملاقات کند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، "به نظر نمی‌رسد که پاکستانی‌ها زیاد جدی باشند. افشاگری‌های مقام‌های افغان در مورد روابط پاکستان با طالبان و شبکه حقانی، به وجهه پاکستان در سطح جهانی صدمه زده است. پاکستان برای اعاده حداقلی وجهه‌اش نیاز داشت تا دوباره سرمیز مذاکره بر گردد. هیچ نشانه‌ای دال بر این که پاکستان در مسیر درستی آمده باشد، دیده نشده است."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که در ارزیابی روابط بین‌الملل و همکاری‌های منطقه‌ای، پیش از هر خوشبینی، باید ظرفیت‌های جوانب و میزان اشتراک منافع و علایق را بررسی کرد؛ با این حساب، وقتی نام سه کشور افغانستان، چین و پاکستان در کنار هم گذاشته شود و بحث میانجی‌گری چین در این میان مطالعه شود، "بسیار زود سبکی کفه ترازوی افغانستان و ضعف سیاست و دیپلماسی این کشور در آن معلوم می‌شود."

ماندگار نوشته که پاکستان کشوری با انبوه تجارب دیپلماتیک و لابی‌‌گری و نفوذ در قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی است و در معادله میانجی‌گری چین برای پاکستان و افغانستان، می‌تواند در مقایسه با دیپلماسی خام و سرگشته افغانستان، رفتار چین را در مسیر اهداف استراتژیک خود مدیریت کند.

محاکمه ده‌ها عضو ارتش

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که کمتر از دو ماه از حمله طالبان به قرارگاه قول اردوی/سپاه شاهین می‌گذرد؛ حمله‌ای که ۱۳۰ کشته و ۶۰ زخمی بر جا گذاشت.

اطلاعات روز نوشته که از همان ابتدا، خواست عمومی این بود که جزئیات حمله بر این قرارگاه نظامی بررسی و دلایل آن به مردم شرح داده شود و با همکاران و عوامل نفوذی طالبان در این رخداد مرگ‌بار برخورد شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که پس از بررسی‌هایی که ۵۰ روز را در بر گرفت، سرانجام محکمه/دادگاه ابتدایی ۲۸ افسر این قول اردو را مجرم شناخت و برای هر یک حکمی صادر کرد. "اما حکمی که برای آن‌ها صادر شده، در حد یک گوشمالی نوازشگرانه است."

اطلاعات روز افزوده که هرگونه ابراز نظر و داوری درباره‌ نوعیت حکم، در فقدان اسناد و شواهد کافی شتاب‌زده است اما اصل اتهام و سنگینی آن روشن است.

همچنین اطلاعات روز نوشته که هنوز بسیاری از سوالات در مورد چگونگی رخ دادن این رویداد، باقی مانده که باید روشن شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز به این باور است که بازرسان این حادثه و محکمه برای جلب رضایت عمومی یا دست‌کم برای این که نشان بدهند این حادثه را بررسی کرده و جسارت و تعهد برخورد با مجرمان آن را دارند، چنین حکمی را صادر کرده‌اند که "سستی و کاهلی قوه قضائیه و فساد حاکم بر آن را افشا می‌کند."

روزنامه افغانستان ما نیز با بررسی افزایش ناامنی‌های اخیر در این کشور، نوشته که "تصور همه ما هم در حکومت و هم در افکار عمومی بر این بنای غلط استوار است که گویا همه مشکلات امنیتی ما از ناحیه فلان شخص و یا فلان مقام حکومتی است."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، مشکل اصلی در بخش امنیتی این کشور، در ساختارهای امنیتی است نه در افراد و مقامات.

افغانستان افزوده که مناسبات سیاسی، قومی، جناحی و حزبی از دلایل مهم مشکلات ساختاری در بخش امنیتی است که تابع بحران و آشوب در ساختارهای منطقه‌ای و بین‌االمللی، مشکلات را حادتر ساخته است.

فروش "ارزان" زمین از سوی ارگ به یک شرکت خصوصی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که مجلس نمایندگان افغانستان قرارداد فروش ۱۴۳ جریب زمین ملکیت اداره هوانوردی ملکی افغانستان را به شرکت خصوصی الکوزی رد کرده و خلاف قانون خوانده است.

آرمان ملی نوشته که این شرکت بدون داوطلبی و به فرمان رئیس جمهور غنی به این شرکت فروخته شده بود.

آرمان ملی افزوده که گزارش‌های منتشر شده حاکی از این است که گویا شرکت الکوزی در زمان انتخابات ریاست جمهوری، در کارزارهای انتخاباتی حامی آقای غنی بوده و این اقدام رئیس جمهوری به همین دلیل صورت گرفته است.

آرمان ملی می‌نویسد که ارگ ریاست جمهوری دلیل این اقدام را اما تشویق سرمایه گذاران خصوصی خوانده" در حالی که در افغانستان ده‌ها شرکت خصوصی وجود دارد آیا حکومت به این شرکت‌ها چینین اخلاص را روا داشته است یا خیر؟"

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی از مجلس نمایندگان می‌خواهد که سایر موارد اینچنینی را نیز بررسی کنند زیرا هیچ بعید نیست که بسیاری از رهبران و افراد سر اقتدار، همچو کاری انجام داده باشند.