عربستان و منطقه؛ مصر دو جزیره‌اش را بخشید، قطر کوتاه نیامد
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عربستان و منطقه؛ مصر دو جزیره‌اش را بخشید، قطر کوتاه نیامد

یکی از وکلای دولتی مصر می گوید فرمان واگذاری دو جزیره این کشور به عربستان سعودی به تصویب رسیده و این دو جزیره حالا متعلق به عربستان سعودی هستند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر معاهده ی این واگذاری را تصویب کرده. با این همه ، دادگاه قانون اساسی مصر هنوز درباره سرنوشت این جزایر تصمیمی نگرفته.

این جزیره ها خالی از سکنه هستند و در دریای سرخ واقع شده اند.

توافق اولیه برای واگذاری این دو جزیره به عربستان سعودی در سفر سال گذشته ملک سلمان پادشاه عربستان به مصر انجام شد و هفته گذشته از پارلمان مصر رای مثبت گرفت. تایید به یکباره این توافق همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها در قطر باعث نگرانی عده‌ای در مصر شده و معترضان را خیابان کشانده است.

همزمان وزیر خارجه امارات متحده عربی، هشدار داده که اگر قطر خواسته‌های همسایگانش را نپذیرد، راه این کشورها از هم جدا می‌شود.

از جمله مطالبات عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از دوحه، کاهش رابطه با ایران، بستن پایگاه نظامی ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره است.

قطر اما گفته است این خواسته‌ها نه منصفانه است و نه قابل اجرا. سخنگوی شبکه الجزیره هم گفته کشورهایی که اتهام حمایت از تروریسم را علیه این شبکه مطرح کرده اند هیچگونه شواهدی برای ادعای خود ندارند.

علی همدانی در برنامه چشم‌انداز بامدادی ٢٥ ماه میلادی ژوئن، چهارم تیر ماه ١٣٩٦ خورشیدی، در گفتگو با محسن میلانی مدیر مرکز تحقیقات استراتژیک و دیپلماسی در دانشگاه فلوریدای جنوبی ، به بحث در این زمینه پرداخت و سپس درباره دلایل خشم عربستان از تلویزیون الجزیره گزارشی از جلال فرهنگ پخش شد.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.