انتقاد ترامپ از عدم همکاری ایالت‌ها در ارائه اطلاعات شخصی رای دهندگان

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از عدم همکاری بسیاری از ایالت های این کشور در ارائه اطلاعات شخصی رای دهدگان به کمیسیون بررسی "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

آقای ترامپ با انتشار توییتی گفت: "تعداد زیادی از ایالت ها از دادن اطلاعات به کارگروه بسیار معتبر تقلب انتخاباتی خودداری می کنند. سعی دارند چه چیزی را پنهان کنند؟"

تاکنون حداقل ۲۰ ایالت آمریکا گفته اند که حاضر نیستند اطلاعات شخصی رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را به کمیسیون مورد نظر آقای ترامپ ارائه کنند.

این اطلاعات، شامل جزئیاتی همچون نام، آدرس، تاریخ تولد، جهت گیری سیاسی، سوابق رای دادن از سال ۲۰۰۶ به بعد، پیشینه کیفری و سابقه حضور احتمالی در ارتش می شوند.

منتقدان این سازوکار از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، ارائه چنین اطلاعاتی را ناقض حریم خصوصی رای دهندگان تلقی می کنند.

بسیاری از دموکرات ها، مشخصا ارائه این اطلاعات را باعث هراس رای دهندگانی می دانند که به گروه های آسیب پذیرتر اجتماعی چون اقلیت های نژادی تعلق دارند. در میان این گروه ها، معمولا درصد تمایل به دموکرات ها بیشتر است.

کمیسیون بررسی ادعای تقلب در انتخابات، در پی طرح ادعای دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری به ضرر دونالد ترامپ و به ریاست مایک پنس معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده است.

ادعای "تقلب"

آقای ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر سال گذشته پیروز شد اما تعداد آرای او در کل کشور نزدیک به دو میلیون و دویست هزار رای کمتر از هیلاری کلینتون بود. آقای ترامپ براساس سیستم کالج انتخاباتی که بر پیروزی در ایالت ها متکی است، برنده شد.

پس از اعلام نتایج، دونالد ترامپ بارها ادعا کرد که در انتخابات به نفع خانم کلینتون، نامزد دموکرات‌ها تقلب شده، اما هیچ وقت مدرک و سندی در اثبات این موضوع از سوی وی و حامیانش ارائه نشد.

آقای ترامپ در بهمن ماه گذشته، دیداری که با رهبران کنگره که پشت درهای بسته انجام شد ادعا کرد که سه تا پنج میلیون مهاجر غیرقانونی در انتخابات رای داده اند.

این در حالی است که جمهوری خواهان از رئیس جمهور آمریکا به خاطر طرح این ادعا انتقاد کردند و از او خواستند از تکرار آن دست بردارد.

از سوی دیگر، کارشناسان راستی آزمایی در رسانه های آمریکا این ادعا را نادرست خواندند و مقام های جمهوری خواه در ایالت های کلیدی در انتخابات هم گفتند که هیچ شاهدی در اثبات تقلب وجود ندارد.

موضوعات مرتبط