لایحه برگزیت ترزا می شکست خورد

با درخواست برگزاری جلسه رای اعتماد دوباره به خانم می، نخست‌وزیر بریتانیا در آستانه سقوط قرار گرفته حق نشر عکس House of Common
Image caption با درخواست برگزاری جلسه رای اعتماد دوباره به خانم می، نخست‌وزیر بریتانیا در آستانه سقوط قرار گرفته

نمایندگان پارلمان بریتانیا به لایحه ترزا می، نخست‌‌وزیر برای چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند. این رای‌گیری که پس از ۵ روز بحث و تبادل نظر در پارلمان به رای نهایی گذاشته شده بود در نهایت با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق به تصویب نرسید.

اختلاف ۲۳۰ رای مخالف در این رای‌گیری بدترین شکست یک دولت بر سرکار در تاریخ بریتانیا است.

این رای‌گیری غروب سه شنبه (پانزدهم ژانویه) در حالی صورت گرفت که پارلمان بریتانیا طی ۵ روز گذشته درباره کلیات و مفاد این توافق به بحث نشسته بود.

اکنون با به حقیقت تبدیل شدن پیش‌بینی‌ها درباره رای نیاوردن توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا، میزان آرای موافق و مخالف در ادامه راه تعیین کننده خواهد بود. بر این اساس گزینه‌هایی مانند تلاش دوباره برای رای‌گیری، کنار رفتن نخست وزیر و اعلام انتخابت زودهنگام، تاخیر در روند برگزیت و شاید تکرار همه‌پرسی مطرح شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت که پیش از رای‌گیری امروز گفته بود ترزا می در کسب اعتماد نمایندگان و رفع نگرانی‌های آنها درباره برگزیت "کاملا شکست خورده" دقایقی پس از رد طرح خانم می گفت این "مفتضح‌ترین شکست یک دولت بریتانیا در پارلمان از سال ۱۹۲۰ تاکنون بوده است".

آقای کوربین همچنین با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر "بی‌اعتمادی‌ کامل" پارلمان به ترزا می، رسما خواستار رای‌گیری فوری درباره سرنوشت خانم طی ۲۴ ساعت آینده شد.

همزمان دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این مخالفت قاطع پارلمان بریتانیا گفته از این بابت متاسف است و همزمان از خانم می خواسته که با توجه به رای‌گیری امروز هر چه سریع‌تر موضع جدید و برنامه بریتانیا برای چگونگی خروج از اتحادیه اروپا را به او ابلاغ کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بریتانیا قرار است در روز ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ ( دو و ماه نیم دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود

قرار است فردا (چهارشنبه ۱۶ ژانویه) پارلمان تمام روز کاری خود را به بحث درباره رای اعتماد به خانم می اختصاص دهد. درخواست آقای کوربین می‌تواند زمینه‌ساز انتخابات زودرس در بریتانیا شود.

به طور معمول در مواقعی که دولت با چنین مخالفت قاطعی از سوی پارلمان روبرو می‌شود، نخست‌وزیر با استعفاء راه را برای پارلمان و تشکیل دولت جدید باز می‌کند اما ترزا می که بلافاصله پس از اعلام رای نهایی پارلمان اجازه سخن گفت پیدا کرده بود تاکید کرد خیال کناره‌گیری ندارد. او گفت: "پارلمان نظرش را گفت و دولت هم به آن تمکین خواهد کرد."

خانم می تاکید کرده آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرح جدیدی از سوی مخالفان دولت و منتقدان طرح او در داخل حزب محافظه کار است اما همچنان مصمم است که انچه را که مردم کشورش در همه‌پرسی سال 2016 تایید کردند (خروج از اتحادیه اروپا) را عملی کند.

امروز ۱۱۸ نماینده حزب محافظه کار حاکم هم به جمع مخالفان طرح خانم می پیوستند تا شکاف در دولت او بیش از پیش عمیق‌تر شود و نخست‌وزیر را در آستانه عدم رای اعتماد قرار دهد.

با وجود این، نماینده حزب اتحادگرای دموکراتیک که ۱۰ کرسی در پارلمان دارد به گزارشگر بی‌بی‌سی گفت نمایندگان این حزب فردا (چهارشنبه) از خانم می حمایت خواهند کرد.

نماینده این حزب گفته آنها هیچ‌گاه طرفدار سقوط دولت محافظه کار خانم می نبوده‌اند بلکه مخالف سیاست او در برگزیت بوده‌اند و انتظار دارند ترزا می لایحه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را مطابق همان اصولی که به هنگام بر سر کار آمدن وعده داده بود تنظیم کند.

اتهام "خیانت به آرا"

رای‌گیری امروز پارلمان، حدود دو سال و نیم بعد از رای مثبت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه در یک همه‌پرسی انجام ‌شد.

این رای‌گیری قرار بود در آخرین روزهای سال گذشته میلادی برگزار شود اما ترزا می، نخست وزیر که شکست این طرح را قطعی می‌دید تلاش کرد با به تعویق انداختن آن رضایت تعداد بیشتری از نمایندگان را جلب کند.

گروهی هم پارلمان بریتانیا را متهم می‌کنند که در مسیر تحقق خواسته مردم این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا مانع‌تراشی می‌کند.

مخالفان برگزیت هم بارها گفته بودند که از نظر آنها این توافق بریتانیا را در حالتی بلاتکلیف و نامطمئن نسبت به اتحادیه قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین موارد مورد اختلاف، وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بود که به ترتیب در بریتانیا و اتحادیه اروپا واقع شده‌اند.

بر اساس توافقی که امروز به رای گذاشته ‌شد، این مرز همچنان با شرایطی که مقررات اتحادیه اروپا در آن غالب است، باز می‌ماند تا این که دو طرف یک توافق اقتصادی دائمی را امضا کنند.

هفته گذشته پارلمان بریتانیا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن خانم می موظف شده در صورت شکست طرح توافق، طی سه روز طرح پیشنهادی تازه‌ای را به پارلمان ببرد.

بریتانیا قرار است در روز ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ ( دو و ماه نیم دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود.