'هشدار قرمز' پلیس آفریقای جنوبی علیه همسر رهبر زیمباوه

حق نشر عکس Reuters
Image caption گریس موگابه، منشی آقای موگابه بود که با وی ازدواج کرد

پلیس آفریقای جنوبی برای ممانعت از خروج گریس موگابه، همسر رابرت موگابه رئیس‌جمهوری زیمبابوه از آن کشور حکم "هشدار قرمز" صادر کرده است.

خانم موگابه متهم شده که در جریان سفرش به آفریقای جنوبی یک دختر مدل را در اتاق هتلی در ژوهانسبورگ کتک زده و زخمی کرده است.

گریس موگابه، ۵۲ ساله، سه شنبه این هفته در دادگاه حاضر نشد تا به اتهامات پاسخ بدهد. دولت زیمباوه خواهان اعمال مصونیت دیپلماتیک برای بانوی اول این کشور شده است تا مانع از پیگرد قانونی وی شود.

با این حال، پلیس آفریقای جنوبی می‌‎گوید که تا زمانی که این پرونده حل و فصل نشود متهم اجازه ترک کشور را ندارد.

رئیس‌جمهوری زیمبابوه هم اکنون به آفریقای جنوبی سفر کرده است. سفر آقای موگابه در آستانه نشست رهبران کشورهای منطقه جنوب آفریقا انجام شده است که قرار است روز جمعه برگزار شود.

از گریس موگابه به عنوان یکی از جانشینان احتمالی همسر ۹۳ ساله اش یاد می‌شود که از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا به حال قدرت را در دست دارد. بنا بر گزارش ها، خانم موگابه برای مداوای جراحت پا به آفریقای جنوبی سفر کرده بود.

گریس موگابه متهم است که روز یکشنبه گذشته در اتاق یک هتل گابریلا انجلز، ۲۰ ساله، را با سیم یک ابزار برقی کتک زده است. حمله منتسب به خانم موگابه ظاهرا پس از آن رخ داد که او شاکی را در اتاق هتلی واقع در شمال ژوهانسبورگ با دو پسر جوانش - که در آفریقای جنوبی زندگی می کنند - مشاهده کرد.

دبی انجلز، مادر شاکی، می گوید که پیشانی دخترش ۱۴ بخیه خورده است. گابریلا انجلز روز پنجشنبه گفت که گریس موگابه باید به زندان برود.

گری نل، یکی از معروف ترین وکلای مدافع آفریقای جنوبی، پیشنهاد کرده است که وکلات شاکی را برعهده بگیرد. او در عین حال گفته است که احتمال "مداخله سیاسی" در این پرونده وجود دارد.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با رابرت موگابه رابطه نزدیکی دارد. حزب آقای زوما روز پنجشنبه در شبکه توییتر نوشت که گریس موگابه "مورد حمله قرار گرفته بود."

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دولتی ناشناس در زیمبابوه گزارش داده است که خانم موگابه با پاسپورت دیپلماتیک به آفریقای جنوبی سفر نکرده بود.

جنبش برای تغییرات دموکراتیک، مهم ترین حزب مخالف دولت زیمباوه، با صدور بیانیه ای علیه همسر موگابه گفته است که در این سفر "آبرو ریزی کامل" برای کشورش به بار آورد.

موضوعات مرتبط