حمله بارسلون؛ مهاجمان برای بناهای مهم نقشه داشتند

حق نشر عکس EPA
Image caption یکی از چهار مظنون به قید وثیقه آزاد شده است

پلیس اسپانیا می‌گوید عوامل حمله مرگبار اخیر بارسلون نقشه حملات بزرگتری ‌با مواد منفجره به بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر از جمله کلیسای ساگرادا فامیلیا را داشتند.

محمد هولی چملال، یکی از چهار مظنون دستگیر شده، به پلیس گفته که از حدود دو ماه پیش از نقشه حمله با خبر بوده است ولی به گفته وی، نقشه بعد از وقوع انفجار یک خانه تیمی آن‎ها تغییر کرد.

پلیس اسپانیا پیشتر تایید کرده بود که در خانه یادشده حداقل ۱۲۰ کپسول گاز کشف کرده است که مهاجمان قصد داشتند در حملات خود از آن استفاده کنند. به گفته پلیس، این گروه ۱۲ نفره حداقل شش ماه پیش برای انجام این حملات و پر کردن سه خودرو با مواد منفجره برنامه‌ریزی کرده بود.

آن خانه تیمی که در شهر آلکانار واقع است، چهارشنبه ۱۶ اوت منجر شد، انفجاری که محمد هولی چملال را زخمی کرد.

مقامات قضایی محمد هولی چملال و یک مظنون دیگر به نام دریس اوکابیر را به ارتکاب قتل و عضویت در گروه‌های تروریستی متهم کرده‌اند.

بازجویی از مظنون سوم که سهال الکاریب معرفی شده است ادامه دارد؛ مقامات مظنون چهارم محمد علا را به قید وثیقه از زندانی در مادرید آزاد کرده‌اند.

پلیس منطقه کاتالونیای اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد که یونس ابویعقوب، مظنون اصلی حمله هفته را به ضرب گلوله کشته است.

یونس ابویعقوب، مراکشی ۲۲ ساله‌، راننده خودرویی بود که به عابران در بارسلون حمله کرد و حداقل حمله ۱۳ نفر را کشت.

پنج‌شنبه گذشته در خیابانی توریستی در بارسلون ونی به میان جمعیت راند. کمی بعد در اتفاقی مشابه در شهر کمبریلز ماموران پلیس پنج مظنون حامل کمربندهای انفجاری را در یک خودرو کشتند. زنی که در برخورد با این خودرو زخمی شده بود کمی بعد در بیمارستان درگذشت.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

موضوعات مرتبط