حسن روحانی: با خروج آمریکا از برجام دست ایران برای هر انتخابی باز است

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک نشست خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی را "تغییرناپذیر و غیرقابل مذاکره" دانسته است.

آقای روحانی امروز چهارشنبه ۲۹ شهریور(۲۰ سپتامبر) در جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران به گزینه‌های ایران در صورت خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: "اگر تحت هر شرایطی آمریکا از این تعهد خارج شود، این بمعنی این است که دست ایران برای هر گونه انتخابی باز خواهد بود."

او البته گفت: "انتخاب ایران به هیچ‌وجه تولید سلاح هسته‌ای نخواهد بود" اما ایران گزینه‌های خود برای غنی سازی بیشتر را بررسی خواهد کرد.

آقای روحانی در عین حال افزود در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران گزینه‌های مختلفی دارد و تصمیم‌گیری ایران به عکس‌العمل اروپا نیز بستگی دارد.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه سی بی اس آمریکا مذاکره با دونالد ترامپ را "غیرواقع‌بینانه" خواند و گفت: "دونالد ترامپ به مردم ایران توهین کرده و در درجه اول باید از مردم این کشور عذرخواهی کند."

اشاره آقای روحانی به اظهارات دیروز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان بوده است.

حسن روحانی با با رد اظهارات دیروز دونالد ترامپ در زمینه حمایت ایران از تروریسم پرسید: "باید دید در گذشته کدام کشورها از القاعده و طالبان و داعش حمایت کرده اند و چه کسانی با آنها در منطقه رویارویی کرده‌اند؟"

وی گفت: "آمریکا به مردم خودش بگوید برای منطقه چه کار کرده است؟ جز اینکه تروریسم را توسعه داده چه اقدامی انجام داده است؟ آیا کشورهای منطقه امن تر شده‌اند؟"

حق نشر عکس AFP
Image caption حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیشتر در سخنرانی خود در سازمان ملل از موضع آمریکا درقبال برجام انتقاد کرده بود

درست یک روز قبل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل امضای توافق هسته‌ای با ایران را مایه "شرمساری" آمریکا خوانده بود.

آقای ترامپ روز سه‌شنبه (۱۹ سپتامبر - ۲۸ شهریور) در حضور رهبران بسیاری از کشورهای جهان گفت: "نمی‌تواند اجازه دهد این "رژیم جنایتکار" به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید"."

رئیس جمهوری ایران گفت بعد ازبرجام میلیاردها دلار در ایران سرمایه گذاری شده و دولت ایران در هفته‌های آینده اعتبار مالی زیادی از کشورهای اروپایی خواهد گرفت.

آقای روحانی در پایان این نشست خبری در پاسخ به سئوالی درباره احتمال آزادی باقر نمازی، زندانی ایرانی-آمریکایی به استقلال قوا در ایران اشاره کرده است.

اشاره او به استقلال قوه قضائیه است که مرجع اصلی صادر کننده احکام قضایی است.

او البته گفت سعی خود را برای اجرای قانون اساسی در این باره خواهد کرد.

سیامک نمازی، مدیر برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت نفتی کرسنت، ابتدای پاییز دو سال پیش بازداشت شد. او که هم شهروند ایران است و هم شهروند آمریکا، در این سال‌ها برای بهبود روابط این دو کشور تلاش می‌کرده است.

حدود چهار ماه بعد از بازداشت او هم پدرش باقر نمازی که خانواده‌اش می‌گویند برای پی‌گیری وضعیت سیامک نمازی و ملاقات با او به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

هر دوی آنها به اتهام "همکاری با دولت متخاصم" که اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

مطالب مرتبط