وزیر امور خارجه ایران ترامپ را به کم اطلاعی متهم کرد

محمدجواد ظریف حق نشر عکس Getty Images

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اظهارت اخیر دونالد ترامپ علیه توافق هسته‌ای (برجام) را ناشی از کم اطلاعی رئیس جمهوری آمریکا دانسته و گفته است که آن سخنان بیانگر واقعیت های توافق نیست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نطق اخیرش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، برجام را یک طرفه‌ترین توافقی دانست که آمریکا تا به حال به آن ملحق شده است. او همچنین برجام را مایه "شرمساری" آمریکا خواند.

آقای ظریف در مصاحبه خود با شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفت که ایران درباره تصمیم احتمالی دولت آقای ترامپ به خروج از توافق واکنش نشان خواهد داد.

او گفت: "ایران گزینه های متعددی دارد از جمله خروج از توافق و افزایش سرعت برنامه هسته ای که البته صلح آمیز باقی خواهد ماند ولی محدودیت هایی که ما به طور اختیاری پذیرفته بودیم دیگر شامل آن نمی شود."

+ واکنش دونالد ترامپ به آزمایش موشکی جدید ایران

+ حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

دولت دونالد ترامپ تا روز ۱۵ اکتبر باید به کنگره اطلاع بدهد که آیا ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است یا نه؛ ارزیابی منفی کاخ سفید می‌تواند راه را برای تشدید تحریم های کنگره علیه ایران و خروج آمریکا از توافق هموار کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت که آمریکا دارد نشان می دهد که علاوه بر این که غیرقابل پیش بینی است، "غیرقابل اطمینان است."

او گفت: "هفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داده که ایران یک شریک قابل اطمینان است. من امیدوارم که آمریکا در موضعش بازبینی کند و به دنیا ثابت کند که یک شریک قابل اطمینان است."

هرچند آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به حال بر پایبندی ایران به برجام تاکید دارد، دولت آمریکا می گوید که جمهوری اسلامی با آزمایش های موشکی و فعالیت های بی‌ثابت کننده در منطقه "روح توافق" را نقض کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه در شبکه توییتر به آزمایش موشک بالستیک خرمشهر توسط ایران واکنش نشان داد. او نوشت: "ایران تازه یک موشک بالستیک که توان رسیدن به اسرائیل دارد را به طور آزمایشی پرتاب کرد. آنها همچنین با کره شمالی کار می کنند. توافق زیادی بین ما نیست!"

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، چند روز پیش در تلاشی برای رفع نگرانی های آمریکا در مورد برجام خواهان گسترش دامنه توافق و اضافه کردن چند رکن جدید در عرصه فعالیت های موشکی و نقش ایران در منطقه شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برجام را "تغییرناپذیر و غیرقابل مذاکره" خوانده است.

اما وزیر امور خارجه ایران به سی‌ان‌ان گفت که طرفین توافق تصمیم گرفتند که آن را به موضوع هسته ای محدود کنند زیرا بقیه مسائل پیچیده بود "اما این به معنای آن نیست که ایران از صحبت کردن درباره آن موضوع‌ها هراس دارد. ایران شکایت‌های جدی دارد."