وزیر خارجه آمریکا وارد افغانستان شد

ارگ ریاست جمهوری حق نشر عکس Arg

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سفری به کابل، ضمن اعلام تعهد درازمدت کشورش برای کمک به افغانستان، بر از بین بردن پناهگاه‌های "تروریستی" تاکید کرده است.

آقای تیلرسون روز دوشنبه (اول عقرب/آبان) در سفری از قبل اعلان‌نشده وارد کابل شده و با اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، دیدار کرده است.

سفارت آمریکا در افغانستان در اطلاعیه‌ای نوشته که در این دیدار هر دو طرف بر تعهد مشترک هر دو کشور بر تامین صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند.

براساس این اطلاعیه، آقای تیلرسون گفته که راهبرد جدید آمریکا برای جنوب آسیا به صورت واضحی بیانگر تعهد آمریکا برای همکاری با دولت افغانستان و متحدان آن در منطقه برای رسیدن به صلح در افغانستان است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای تیلرسون (چپ) روز دوشنبه (اول عقرب/آبان) در سفری از قبل اعلان‌نشده وارد کابل شده

وزیر خارجه آمریکا همچنین به رئیس جمهوری افغانستان گفته که این راهبرد بیانگر تعهد آمریکا برای کمک به "از بین بردن پناهگاه‌های امن تروریست‌هایی که این را تهدید می‌کنند"، نیز است.

سفارت آمریکا توضیح بیشتری در این مورد نداده است.

در اعلامیه‌ای که کاخ ریاست جمهوری افغانستان درباره این دیدار منتشر کرده، آمده که آقای غنی گفته که راهبرد جدید آمریکا "تغییر مثبتی" در منطقه به وجود آورده و "همه شرکا" باید مسئولیت خود را در قبال این راهبرد انجام دهند.

آقای غنی افزوده که کشورش از این راهبرد حمایت می‌کند و برای موفقیت آن در جهت تامین امنیت افغانستان اقدام می‌کند.

در این دیدار عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز حضور داشته و گفته که کشورهای منطقه باید "اهمیت تغییر محیط" را درک کنند و برای تامین صلح و ثبات در منطقه به صورت مشترک کار کنند.

پیشتر دفتر ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که آقای غنی فردا، سه‌شنبه (۲ عقرب/آبان) به هند سفر می‌کند. از سوی دیگر، گفته شده که آقای تیلرسون هم به دهلی نو می‌رود.