رابرت موگابه استعفا کرد

جشن در هراره حق نشر عکس AFP
Image caption جشن و شادی در خیابان‌های هراره

رئیس پارلمان زیمبابوه اعلام کرد که رابرت موگابه، رئیس جمهور این کشور از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

به گفته جاکوب مودنا، آقای موگابه نامه استعفای خود را روز سه‌شنبه (۲۱ نوامبر) به پارلمان زیمبابوه داده و به این ترتیب روند استیضاح او در مجلس متوقف شده است.

اعلام غیرمنتظره استعفای آقای موگابه بعد از ۳۷ سال ریاست جمهوری، با شادی و تشویق پرشور نمایندگان پارلمان روبرو شد.

تلاش برای کنار گذاشتن آقای موگابه از قدرت از هفته پیش و زمانی اوج گرفت که رهبران نظامی کنترل قدرت را به دست گرفتند.

او در روزهای گذشته با وجود درخواست‌ها برای کنار رفتن از قدرت حاضر به استعفا نشده بود.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی مردم در خیابان‌های هراره، پایتخت زیمبابوه با بوق زدن‌های ممتد و ابراز شادمانی، استعفای آقای موگابه را جشن گرفتند.

رهبران کشورهای مختلف از استعفای رابرت موگابه استقبال و به‌طور محتاطانه نسبت به آینده زیمباوه ابراز امیدواری کرده‌اند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفته است: "استعفای رابرت موگابه فرصت تازه ایست برای پیش گرفتن راهی عاری از ستم که ویژگی حکومتش بود."

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم کناره گیری موگابه را فرصتی تاریخی برای مردم زیمباوه برای پایان دادن به انزوای بین المللی این کشور خوانده و تاکید کرده است: "آینده زیمباوه را مردم زیمباوه باید رقم بزنند."

سفارت آمریکا در هراره طی بیانیه ای گفته است هر دولتی که در کوتاه مدت ایجاد شود، باید به انتخاباتی فراگیر، منصفانه و آزاد منجر شود.

دولت فرانسه هم از استعفای موگابه استقبال کرده و خواهان انتقال مسالمت آمیز قدرت شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جشن و شادی در خیابان‌های هراره

آن چه که در نهایت باعث کنار رفتن آقای موگابه از قدرت شد، برکنار کردن امرسون امنانگاگوا، معاون ریاست جمهوری در حدود دو هفته پیش بود.

بسیاری این تصمیم آقای موگابه را اقدامی برای هموار کردن راه جانشینی همسر آقای موگابه به عنوان رئیس جمهوری آینده زیمبابوه دیدند.

همین مسئله باعث دخالت فرماندهان ارتش شد که آقای موگابه را در حصر خانگی قرار دادند.

رابرت موگابه از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ ریاست جمهوری این کشور را بر عهده داشت. او بارها در انتخابات دوره‌های مختلف پیروز شد اما حکومت او در طی ۱۵ سال گذشته با خشونت و سرکوب مخالفان سیاسی‌اش همراه بود.

موگابه در یک نگاه

  • ۱۹۲۴: به دنیا آمد
  • در جوانی برای تدریس آموزش دید
  • ۱۹۶۴: از سوی دولت رودزیا زندانی شد
  • ۱۹۸۰: برنده انتخابات بعد از استقلال شد
  • ۱۹۹۶: با گریس ماروفو ازدواج کرد
  • ۲۰۰۰: یک همه‌پرسی را باخت. شبه نظامیان هوادار موگابه به مزارع تحت مالکیت سفیدپوست‌ها یورش بردند و به طرفداران مخالفان حمله کردند
  • ۲۰۰۸: در دور اول انتخابات ریاست جمهوری بعد از مورگان چانگیرای دوم شد. چانگیرای بعد از حملات گسترده به هوادارانش از انتخابات کنار رفت
  • ۲۰۰۹: هم‌زمان با فروپاشی اقتصادی چانگیرای به عنوان نخست وزیر دولت رابرت موگابه سوگند خورد. او چهار سال در دولت پر تنش وحدت ملی نخست وزیر بود
  • ۲۰۱۷: موگابه متحد قدیمی خود، امرسون امنانگاگوا را از سمت معاونت ریاست جمهوری برکنار کرد تا راه را برای جانشینی همسرش گریس هموار کند
  • ارتش دخالت کرد و او درنهایت وادار به استعفا شد

موضوعات مرتبط