هاشمی شاهرودی: مجبور شدم برای درمان به آلمان بروم

حق نشر عکس Tasnim

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه روز بعد از بازگشت به ایران، در یک نشست خبری گفته است که برای درمان بیماری "مجبور" شده به آلمان برود.

محمود هاشمی شاهرودی می‌گوید پزشکان در ایران بر سر چگونگی ادامه درمان اختلاف نظر داشتند و به اصرار خانواده و توصیه دکترها، مدارک بیماری خود را به بیمارستان دکتر مجید سمیعی در آلمان فرستاده و سپس برای درمان به آنجا رفته است.

او می‌گوید سفری "مختصر، غیررسمی، معمولی و بدون سر و صدا" داشته تا اختلاف نظر پزشک‌ها حل شود ولی آنجا پزشکان تشخیص داده‌اند که دچار عفونت شده و باید درمان شود.

سفر محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به هانوفر آلمان با اعتراض شماری از مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور مواجه شده بود.

آنان با تجمع مقابل بیمارستان در هانوفر و همچنین شکایت به مقام‌های قضایی آلمان خواستار محاکمه آقای شاهرودی به اتهام نقض حقوق بشر شده بودند. یک نماینده پارلمان آلمان هم از سفر آقای شاهرودی به این کشور شکایت کرده بود. اینجا ببینید.

مسئولیت مستقیم او در تایید اجرای حکم اعدام صدها نفر، یکی از دلایل درخواست محاکمه برای آقای شاهرودی در آلمان بود.

محمود هاشمی شاهرودی، پنج‌شنبه ۲۱ دی ماه از آلمان به ایران بازگشت. خبرگزاری رویترز نوشته بود که سفر او "نیمه‌کاره" و "زودهنگام" بوده است.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption عیادت رهبر ایران از محمود هاشمی شاهرودی در اردیبهشت ماه امسال

بر اساس توضیحات آقای هاشمی شاهرودی، او مدتی مشکل روده داشته و پزشکان تشخیص دادند در روده بزرگ غده دارد. بعد از دو عمل جراحی و پیدا شدن یک غده دیگر در کلیه، عمل جراحی سوم انجام شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به خاطر درمان در بیمارستان خصوصی در خارج از کشور با انتقادهای زیادی مواجه بوده، می‌گوید بارها اصرار کرده که هرچه زودتر به ایران بازگردد: "ما اصرار داشتیم پروتکل درمانی سریع‌تر نوشته شود تا ادامه معالجه در ایران انجام شود. در آلمان گفتند اگر درمان در آنجا انجام نمی‌شد عفونت به خون می‌رسید و راه علاجی نبود. البته در آلمان هم ما نزد پزشکان خودمان مثل دکتر نجابت و سمیعی بودیم. بیمارستان دکتر سمیعی مخصوص عمل مغز و اعصاب است اما بخشی هم برای امراض داخلی دارد که آنها لطف کردند و من نزد پزشکان خودمان بودم."

پس از اینکه روزنامه بیلد آلمان از بستری شدن آقای شاهرودی در بیمارستان پروفسور سمیعی خبر داد، سه عکس از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که او را در این کلینیک نشان می‌داد و در یکی از عکس‌ها پروفسور سمیعی بر بالین او بود. روزنامه بیلد مدعی شد که آقای شاهرودی تومور مغزی دارد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه با دکتر سمیعی درباره بستری شدن هاشمی‌شاهرودی