باقر نمازی 'این هفته دو بار به بیمارستان منتقل شد'

سیامک و باقر نمازی حق نشر عکس Family Archive
Image caption سیامک و باقر نمازی

باقر نمازی شهروند ۸۱ ساله ایرانی آمریکایی که حدود دو سال پیش در ایران زندانی شد این هفته به دلیل مشکلات قلبی دو بار به بیمارستان منتقل شده است.

خانواده نمازی در بیانیه ای که چهارشنبه منتشر شد نوشته اند که او روز دوشنبه بعد از افت شدید فشار خون و ضربان نامنظم قلب به بیمارستان منتقل شد.

براساس این بیانیه او ابتدا به بیمارستانی که اصلا بخش قلب نداشت برده شد اما دوشنبه شب برخلاف توصیه پزشک به زندان اوین برگردانده شد. با این حال او روز سه‌شنبه به بیمارستان مناسبی منتقل شد.

براساس این بیانیه این چهارمین بار در طول یک سال اخیر است که باقر نمازی به بیمارستانی در بیرون زندان اوین منتقل می شود.

به گفته خانواده نمازی در ماه سپتامبر هم با تاخیر به او اجازه داده شد به بیمارستان منتقل شود و تحت عمل قلب اورژانسی قرار گیرد که برای نصب باتری ضربان ساز (pacemaker) بود.

بابک پسر آقای نمازی از مقام‌های ایران خواسته او را آزاد کنند و از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم خواسته بر تلاش‌هایش برای آزادی باقر و سیامک نمازی بیفزاید.

سپاه پاسداران ایران ابتدا در ماه اکتبر ۲۰۱۵ سیامک نمازی که شهروندی ایران و آمریکا را دارد در جریان بازدید از ایران دستگیر کرد. پدرش باقر نمازی در فوریه ۲۰۱۶ دستگیر شد.

این دو نفر در پاییز ۲۰۱۶ هر کدام به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ده سال زندان محکوم شدند. هیچ کدام این اتهامات را نپذیرفته اند.

بابک نمازی در بیانیه اش نوشت: "او (باقر نمازی) تحت بازجویی های بی وقفه بوده و در شرایط وحشتناکی نگهداری شده. از جمله مجبور بوده دوره های طولانی در انفرادی باشد. هر روز روشن تر می شود که این برای او حکم مرگ را دارد."

آقای نمازی در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی در ایران، مدتی استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد و در سال ۱۹۹۶ از این سازمان بازنشسته شد.

در دو سال گذشته ایران پنج شهروند دیگر آمریکایی یا دارنده گرین کارت آمریکا را بازداشت کرده است.

اینها شامل ژیائو وانگ دانشجوی دکترا در پرینستون، کارن وفاداری صاحب گالری هنری و همسرش آفرین نیاسری، رابین شاهینی ساکن کالیفرنیا و نزار زاکا شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوییه گذشته در قطعنامه‌ای از حکومت ایران خواست بدون قید و شرط، شهروندان آمریکایی را که زندانی کرده آزاد کند.

دولت ترامپ هم همان زمان "اقدام دولت‌ها برای گروگان‌گرفتن و زندانی کردن آمریکایی‌ها بدون دلیل محکمه‌پسند و طی روند مناسب قضایی" را محکوم کرد.