#اتوبوس؛ موضع آنلاین سیاستمداران درباره #دراویش_گنابادی

حق نشر عکس Isna

#گلستان_هفتم در محله پاسداران در شمال تهران از شباهنگام دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶ ساعت‌های پرخشونتی را از سر می‌گذراند.

در نتیجه درگیری خشونت‌بارنیروهای امنیتی و پلیس با #دراویش_گنابادی، پنج کشته، دهها زخمی و ۳۰۰ بازداشتی رقم خورده است. بنابر اعلام سخنگوی پلیس، سه مامور در اثر اقدام راننده یک اتوبوس در حمله به صفوف پلیس و زیر گرفتن آنها جانشان را از دست داده‌اند و دو بسیجی، یکی بر اثر حمله خودرو سواری و دیگری با قمه کشته شده‌اند.

پیش از آن، درپی اعتراض #دراویش_گنابادی و تجمع آنها در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران، پلیس برای متفرق کردن آنها با دراویش درگیر شد. دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت نعمت ریاحی، یکی از دروایش مقابل کلانتری پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. در ادامه درگیری ماموران انتظامی و دراویش به نزدیکی منزل نورعلی تابنده در #گلستان_هفتم کشیده شد.

دراویش که نگران ورود نیروهای امنیتی به خانه نورعلی تابنده، قطب دراویش بودند، در اطراف محل سکونت او در #گلستان_هفتم زنجیره انسانی تشکیل دادند.

اما در میان زد و خورد ماموران و دراویش و پرتاب سنگ از دو طرف با ورود یک عامل دیگر، ماجرا به کل وارد فاز دیگری شد: #اتوبوس

حق نشر عکس Social media
Image caption اتوبوسی که به گفته رسانه‌های ایران ماموران نیروی انتظامی را زیر گرفت

پلیس می‌گوید راننده اتوبوس و هشت نفر دیگر را در ارتباط با حمله اتوبوس دستگیر کرده است. دراویش می‌گویند خودشان حیرت‌زده‌اند و پس از تکذیب‌های اولیه می‌گویند اگر هم از طرف آنها بوده در موضع دفاع بوده است.

پس از انتشار اخبار این درگیری‌ها و حملات، واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به دو گروه تقسیم شد. عده‌ای این حملات را محکوم کرده و حمله به پلیس را غیر قابل توجیه دانستند و در مقابل گروه دیگر با حمایت از دراویش، سرکوب آنها را طی سالهای مختلف مورد توجه قرار دادند.

واکنش سیاستمداران در فضای مجازی

در این گزارش واکنش سیاستمدارانی را انعکاس می‌دهیم که نسبت به درگیری دوشنبه شب پلیس و دراویش در پاسداران و حمله اتوبوس، در فضای مجازی موضع‌گیری کرده‌اند:

کمال‌الدین پیرموذن، نماینده پیشین مردم اردبیل در مجلس در پستی اینستاگرامی که ساعاتی بعد از انتشار بدون ارائه توضیحی حذف کرد، درباره یکی از سربازان کشته شده در این درگیری نوشت که اهل اردبیل بود.

آقای پیرموذن در این پست نوشته بود: "توسل به خشونت و رفتار داعشی از هرکس و گروه ناپسند و محکوم است."

کانال تلگرامی مجذوبان نور که نظرات دراویش را انعکاس می‌دهد، پیام تصویری نورعلی تابنده در صبح سه‌شنبه اول اسفند ۹۶ را منتشر کرده که می‌گوید: "دراویش نگران نباشند، به خانه‌هایشان بروند. از روی احساسات کاری نکنید که به دیگران صدمه برسد و موجب بدنامی شود ولی در مقام دفاع می‌توانید هر کاری انجام دهید. ما دشمن نیستیم اما می‌خواهند از ما دشمن بسازند"

آذر منصوری، معاون دبیرکل حزب اعتماد ملی با محکوم کردن خشونت در توییتر خود عنوان کرد که " تازمانی که اعتراضات مسالمت آمیز است قابل دفاع است. "

عطاالله مهاجرانی، وزیر پیشین ارشاد که توییت نخستینش در تشبیه "زودهنگام" دراویش گنابادی به "داعشی‌ها"، در توییتر بسیار جنجالی شده بود، در توییتی دیگر از سال ۸۸ یاد کرده است: "خشونت و انسان‌كشى از هر طرف كه باشد و هميشه محكوم است، چه ماشين نيروى انتظامى كه فردى را در سال ٨٨ زير گرفت و چه اتوبوس گلستان هفتم. خون را با خون نمى‌توان شست، به تعبير گاندى اگر قرار باشد قصاص قانون هميشگى باشد و چشم در برابر چشم. با جهان كوران روبرو خواهيم شد"

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اعتماد ملت نیز در واکنش به این موضوع خواسته به کسی که این شرایط را برای دوطرف رقم زده مدال بدهند:

به نظر الهه کولایی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان راه آزادی از خیابان نمی‌گذرد، زاویه‌ای که در فضای این هفته‌های توییتر کمتر خریدار دارد.

حبیب رستمی، عضو حزب اتحاد ملت عاشورای ۸۸ و رد شدن خودروی نیروی انتظامی از روی معترضان به نتیجه انتخابات و کشته شدن آنها را در پست خود یادآوری کرده است.

عبدالله رمضان زاده در تازه‌ترین اظهارنظر نوشته چرخه خشونت منجر به نابودی ملی می‌شود.

حق نشر عکس Twitter

فرهاد نوری، از مدیران سایت مجذوبان نور در توییت‌هایی دست داشتن دراویش در حادثه اتوبوس را تکذیب کرده و در گفتگو با برنامه #شما بی‌بی‌سی فارسی گفته است: "سیاست‌های تمامیت‌خواهانه جمهوری اسلامی در مواجهه با دراویش گنابادی عامل اصلی و دنباله‌دار در بروز درگیری‌های اخیر است و تنها دامان دراویش را نخواهد گرفت و به باقی گروه‌های جامعه تسری خواهد یافت."

او در توییتر به نقش نیروهای خودسر را در بروز درگیری اشاره کرده است: "نیروهای خودسر و متحجر که معلوم نیست ازکجا خط میگیرند؛ کسانی که از۱۰-۱۲سال پیش شروع کردند با دراویش دشمنی کردن که از تخریب حسینیه شریعت قم شروع شد وتا الان ادامه پیدا کرده. اینها حاضرند به هرقیمتی به جامعه دراویش شک وارد کنند، به بزرگان دراویش اهانت و دست‌درازی کنند"

و حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس و از اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری در کانال تلگرامش به دلیل آنچه تلویحا حمایت مهدی کروبی و حسن خمینی از دراویش گنابادی دانشته، خواستار برخورد با این چهره‌ها شده است.

حق نشر عکس Telgram

موضوعات مرتبط